Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
...takmer 40% populácie v panelových domoch, postupná generačná výmena, čoraz zmenšujúca sa dostupnosť bývania pre mladých ľudí... to je tiež obraz súčasného bývania na Slovensku. Ako čo najlepšie využiť potenciál pôvodných bytov a prispôsobiť ich meniacim sa požiadavkám? Riešenia hľadá aktuálna realizácia ateliéru Kilo / Honč, ktorú opäť charakterizuje nie celkom bežná práca s potenciálom pôvodného priestoru.
Projekt bližšie predstavia architekti Richard Kilo a Matej Honč:
Proces udržateľnej adaptácie. Práca s typizovaným pôdorysom panelových domov zo 60. rokov. Vzťahy v rodine a miera intimity sa z generácie na generáciu menia. Pôvodnému priestoru chýba ľahkosť. Je príliš rigidný, štruktúrovaný. Dispozíciu definuje skeletovo-panelový priestorový rám s osovým rozmerom 3,9 x 3,9 metra, ktorý jasne vymedzuje miestnosti. Každú uzavretú, vizuálne a akusticky oddelenú. Túto priestorovú mriežku sa snažíme uchopiť ako nositeľa základného ohraničenia priestoru a nie ako nedotknuteľný element striktne definujúci jednotlivé priestory. Schému narúšame jednoduchými otvoreniami. Vpúšťame svetlo, vytvárame priehľady a hĺbku v miestach, kde nikdy neboli.
Príde nám mimoriadne dôležité vyjadriť sa k téme bývania v “panelákoch”. Súčasná situácia na trhu s nehnuteľnosťami, obrovské finančné nároky na získanie nehnuteľnosti a mladé rodiny, ktorých spôsob života nie je zlúčiteľný s priestormi, ktoré tieto byty ponúkajú. Na to aby sme vedeli tieto domy udržať, je dôležité ukázať, že je možná ich adaptácia pre súčasné potreby a požiadavky.
Snažili nájsť návod / riešenie, ktoré pracuje s priestorom, no berie zreteľ aj na financie
Otvárame priestor, priehľady a hĺbky pomocou osovo radených otvorov (všetky vyrezané otvory sú dimenzované tak, aby nebolo nutné použiť oceľové preklady a rámy). Priame prepojenie kuchyne s dennou časťou vytvára plnohodnotný priestoru pre socializáciu. Redukujeme počet dverí (dvere do zádveria, dvere do kuchyne, dvere do chodby, dvere do kúpeľne), presvetľujeme vnútorný chodbový trakt prostredníctvom otvorov z obytných miestností, odstraňujeme ozdobné prvky. Všetky tieto zásahy prispievajú k vytvoreniu plnohodnotného, vzdušného a otvoreného priestoru. Pomáhajú pri hľadaní dostupného riešenia bývania pre mladých ľudí.
Vizualizácie:
Autori: KILO / HONČ
Foto Matej Hakár