Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. jún 2021
11
6700

Byt 1903, Trnava

Ostrý rez stodvadsaťročným bytom.
Byt 1903, Trnava
Autori: Mgr. art. Richard Kilo, Ing. arch. Matej HončPodlažná plocha: 119,5 m2Návrh: 2020 - 2020Realizácia: 2020 - 2021Adresa: Trnava, SlovenskoPublikované: 24. jún 2021

Pre realizácie autorskej dvojice Kilo / Honč sú charakteristické neobvyklé priestorové riešenia, ktoré otvárajú potenciál pôvodných interiérov. Príkladom môže byť bývanie so vstupom na na úrovni podesty, kde výstupné rameno schodiska tvorí súčasť využiteľnej plochy bytu, alebo otvorené bývanie pre mladú rodinu na bratislavskej Svätoplukovej ulici.

Výnimkou nie je ani takmer stodvadsaťročný prízemný byt v Trnave, ktorý navrhli pre mladú rodinu. “Povedali sme si, že necháme vyniknúť priestor a budeme pracovať len s ním,” vysvetľujú architekti.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Je to o priehľadoch naprieč bytom. O pocite otvorenosti a jednoduchosti. O hľadaní miesta pre individuality...

 

Pôdorys - pôvodný stav
Pôdorys - pôvodný stavAutor: KILO / HONČ

 

Richard Kilo s Matejom Hončom radikálne otvorili pôvodný pôdorys. Funkčné zóny nanovo definujú priehľadné priečky so závesmi, ktoré umožňujú vnímať hĺbku priestoru, no zároveň v prípade potreby poskytujú dostatok intimity. Dominantný prvok v priestore tvorí výrazná diagonála zo zasklených konštrukčných profilov. Vymedzuje kúpeľňu, následne prechádza do druhého krídla bytu, kde oddeľuje spálňu od otvorenej obývačky s prístupom do vnútornej záhrady. K otvoreniu a presvetleniu interiéru prispelo tiež odkrytie pôvodného dreveného trámového stropu, cez ktorý navyše prechádzajú oceľové výstuže. 

Nábytok definuje to najnutnejšie a najpotrebnejšie: “Našim zámerom bolo vytvoriť skôr atmosféry, ako prísne preddefinované priestory...” zdôrazňujú autori. 

Pôdorys - nový stav
Pôdorys - nový stavAutor: KILO / HONČ

Do bytu sa vstupuje zo súkromného nádvoria slúžiaceho obyvateľom domu. Privíta vás priestranná jedáleň, prepojená s kuchyňou, na mieste bývalej komory. Staré dvere, vložené do priehľadnej priečky sprístupňujú detskú izbu po ľavej ruke. Vpravo prebieha spomínaná priehľadná diagonála, ktorá oddeľuje nočnú časť a hygienu od obývačky s krbom a klavírom, obojstranne orientovaným sedením, a knižnicou / úložnými priestormi, ktoré je možné prekonvertovať na filmové plátno.  

Axonometria - nový stav
Axonometria - nový stavAutor: KILO / HONČ

Stavebné konštrukcie sú zjednotené bielym náterom, ktorý necháva vyniknúť pôvodné parkety a nábytkové solitéry. Frekventované zóny vstupu, kuchyne s jedálňou a detskej izby spája odolná liata podlaha. 

Projekt charakterizuje priestorová hĺbka, umožňujúca súčasné vnímanie viacerých vrstiev interiéru. “Musíme si premyslieť, čo presne vo svojom živote potrebujeme. Možno len o niečo viac ako nič. O tom je rekonštrukcia v Trnave. O jednoduchosti, geometrii, zážitku z priestoru, kde je nábytok skôr scénou a symbolickým rozprávaním. Je to o samotnom byte, ľuďoch, láske, dlhých večeroch, diskusiách, o jedle, deťoch, pocitoch...” dopĺňajú na záver architekti Richard Kilo a Matej Honč.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Poloha diela

Mgr. art. Richard Kilo
Ing. arch. Matej Honč

Súvisiace články

Matej HakárSKBratislava
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím