Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Správa Národného parku Malá Fatra vďaka schváleným žiadostiam o nenávratný finančný príspevok na projekty infraštruktúry národných parkov aktuálne spolupracuje s ateliérmi KILO / HONČ a Architektonickým štúdiom Atrium (viac tu) na príprave projektov pre dva investičné zámery.
Zhotoviteľom projektovej dokumentácie pre návštevnícke centrum v areáli Nový dvor - Vrátna, Terchová sa v procese verejného obstarávania v decembri minulého roka stal bratislavský ateliér Richarda Kila a Mateja Honča.
Návštevnícke centrum, ktoré bude slúžiť ako stredisko informácií o prírodných hodnotách územia, zaujímavých typoch na výlety, alebo zázemie pre vykonávanie environmentálnej výchovy, vznikne prestavbou a dostavbou trojice starších objektov zo 60. rokov minulého storočia.
V článku predstavíme kľúčové časti architektonickej štúdie. V súčasnosti architekti pracujú na dokumentácii pre stavebné povolenie. S realizáciou by sa mohlo začať už v priebehu budúceho roka.
Podľa slov autorov je cieľom projektu prestavba trojice objektov (lesovňa, hospodárska budova a pivnica) na návštevnícke centrum, ktorého architektúra rešpektuje svoje prostredie aj historický kontext lokality.
Funkčná náplň návštevníckeho centra s environmentálnou výchovou je rozdelená do troch objektov. Objekt A (bývalá lesovňa) a objekt B (bývalá hospodárska budova) prepája nová strešná konštrukcia. Tá zároveň vytvára funkčné "podlubie", pričom čerpá z odkazu tradičného ľudového tvaroslovia. Dominantný architektonický celok dopĺňa objekt C (bývalá pivnica), ktorá bude po novom slúžiť pre umiestnenie technológie a priestor pre uzamknutie odpadových nádob.
“Nejde o tradičný dom, ale skôr o mikrourbanizums funkcií, voľne rozmiestnených pod spoločnou strechou. Návrh sa snaží minimalizovať zásahy do okolia. Vytvárame len nevyhnutné komunikácie a obslužné objekty - stavby nechávame pohltené prírodou,” vysvetľujú svoj zámer autori.
V objekte počítajú architekti s umiestnením infobodu s drobným občerstvením a expozície, ktorú je v prípade potreby možné využiť ako rozšírenie environmentálnej výchovy.
Do objektu B situujú priestory pre environmentálnu výchovu, s presahom na vonkajšiu prestrešenú terasu s možnosťou pozorovania prírody. Bunka v podkroví objektu A funguje ako denná oddychová miestnosť pre zamestnancov objektu. Program jednotlivých objektov je možné rozšíriť, alebo presunúť do prekrytého medzipriestoru.
“V prípade dvoch hlavných objektov tvoriacich samotné návštevnícke centrum ponechávame vyše 50% obvodového muriva do výšky až 2,5 metra, čím zároveň znižujeme spotrebu použitého materiálu. Tieto objekty zmenšia svoj objem a získajú novú strešnú rovinu - v oboch prípadoch pochôdznu. Následne ich prepojí nový drevený trámový strop,” popisujú návrh autori.
Objekty A a B budú zvonka zateplené minerálnou vlnou a omietnuté tradičnou hrubozrnnou omietkou, nanášanou nahadzovaním na fasádu. Murované a monolitické konštrukcie doplnia drevené okná a stĺpiková fasáda s izolačným trojsklom. Ako finálnu vrstvu novej sedlovej strechy zvolili architekti drevený šindeľ. Pri objekte bývalej pivnice zachovávajú pôvodné kamenné murivo, ktoré dopĺňajú o novú stropnú dosku z monolitického železobetónu. Všetky zábradlia, schodisko a lávka sú navrhnuté z pozinkovanej ocele.
Objekty lesovne, hospodárskej budovy a pivnice - súčasný stav:
Akvarel Nový Zichyovský majer vo Vrátnej doline z 19.stor. od Thomasa Endera:
Štúdia ateliéru KILO / HONČ:
Objekty lesovne, hospodárskej budovy a pivnice - súčasný stav - pôdorysy:
Objekty lesovne, hospodárskej budovy a pivnice - súčasný stav - pohľady a rezy:
Autori: KILO / HONČ