Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dom v malej stredočeskej obci Doubravčice navrhli pražskí architekti David Neuhäus a Matěj Hunal pre mladú rodinu s dvomi deťmi. “Krásný pozemek se vymyká z kontextu standardně banální kolonie, jež se pomalu rozrůstá na okraji středočeské obce. Parcela se nachází na vrcholu jižně orientovaného svahu, poskytuje fantastické výhledy do krajiny a sousedí pouze s cestou, respektive výraznou vysokou zdí oddělující vzrostlou zeleň,” opisujú východiská návrhu autori.
Ako hlavný princíp prevádzkového aj kompozičného riešenia zvolili architekti rozdelenie stavebného programu do dvoch samostatných celkov - domu a garáže. Napohľad nezávislé časti charakterizuje rozdielne stvárnenie a materialita. Vzájomné pôdorysné natočenie garáže reaguje na šikmú hranicu pozemku a umožňuje jeho ideálne využitie. Mostík sprístupňuje strechu jednopodlažného objektu ako sekundárnu terasu s 360° výhľadom a zároveň chráni hlavný vstup pred nepriazňou počasia.
Fasády štíhleho kvádra domu architekti rytmizujú kompozíciou jednotných francúzskych okien s prefabrikovanými betónovými parapetmi. Protipól k precíznej stavbe tvorí spomínaná garáž so záhradným skladom, postavená z neomietnutých debniacich tvárnic. Základný materiálový rámec dopĺňajú detaily kovového zábradlia navrhnutého na mieru.
Priestorová koncepciu domu je založená na starostlivom komponovaní výhľadov a plynulom priestorovom prepojení oboch podlaží. Sekvenciu obytných miestností, orientovaných na juh a do záhrady, sprístupňuje chodba prisadená k severnej fasáde. Architekti pri návrhu dbali na vertikálne prepojenie priestoru a zachovaniu osových priehľadov cez celý dom. Pozdĺžny stenový systém, vystavaný z vápennopieskových tvárnic je zateplený kontaktným fasádnym systémom.
Prevýšený obytný priestor rozširuje terasa smerujúca do svahovitej záhrady. Čiastočné otvorenie obývačky cez obe podlažia umožnilo jej presvetlenie z troch strán, vznik malej čitárne a priamy kontakt s chodbou v druhom podlaží, ktorá plynule nadväzuje na mostík. V interiéri prevláda kombinácia bielych povrchov a kresby prírodného dreva.
Stavba je realizovaná v štandarde pasívneho domu. Ako zdroj tepla pre podlahové kúrenie slúži tepelné čerpadlo vzduch-voda. Systém dopĺňajú fotovoltické panely, solárne kolektory a systém vetrania s rekuperáciou.
Materiály:
Autori: NEUHÄUSL HUNAL
Podklady: Linka
Fotografie: Radek Úlehla