Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Nová podoba stálej expozície Deijiny Čadce a okolia vzišla z dvojkolovej súťaže, ktorú v roku 2021 vyhlásilo Kysucké múzeum. Spomedzi 13 účastníkov vtedy zvíťazil bratislavský ateliér Kilo / Honč. Porota na návrhu súťažnom Richarda Kila, Mateja Honča a Barbory Antošovej ocenila silné architektonické poňatie expozície, do ktorej autori vniesli priestorový prvok intimity vďaka optimálnemu vymedzeniu prezentovaných tematických okruhov definovaných libretom.
Realizovaná podoba expozície zachováva kľúčové princípy súťažného návrhu. Dôležitá je práca architektov s denným svetlom a tlmenou farebnosťou, ktoré vytvárajú optimálne prostredie na vnímanie exponátov. Na samotnú expozíciu materiálovo nadväzuje aj stvárnenie jej predpolia, ktoré architekti riešili už v súťažnom návrhu nad rámec zadania. Výsledkom je architektonicky zjednotené podlažie múzea.
Pocity z priestoru priblížia architekti Richard Kilo a Matej Honč:
…Otvárame dvojkrídlové dvere na druhom poschodí Kysuckého múzea. Nevidíme chodbu, ale predpolie výstavy, presvetlené cez nové okno. Priehľad otvorenými dverami vedie priamo do expozície. Podlaha sa prelieva z priestoru do priestoru. Niekoľko obrazov visí aj tu, no sme zvedaví na históriu mesta. Vchádzame do expozície.
Tektonicky štruktúrovaný priestor a potlačená materialita necháva vyniknúť vyniknúť dobové predmety, spomienky a umelecké diela. Nekonkuruje im. Nesnaží sa ukázať. Namiesto toho im dáva priestor. Nerozlišuje podľa veľkosti, druhu či spôsobu prezentácie. Priestor je otvorený, jasne definovaný. Napriek tomu však nevieme čo sa budie diať za rohom. Baví nás zvedavosť a možnosť objavovať. Vytvárame malú krajinu umeleckých diel na druhom poschodí múzea.
Sme radi, že výstavu môžeme vidieť v prirodzenom svetle. Od priamych slnečných lúčov nás delia len paravány. Exteriér je tak rozmazaný, nejasný a pocit z výstavy o to intímnejší...
Autori: KILO / HONČ
Foto Matej Hakár