Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V lokalite Nivy vyrástla v päťdesiatych rokoch minulého storočia najstaršia sídlisková časť v Bratislave. Známych 500 bytov tvorí kolóniu, ktorá je charakteristická silnou identitou. Trojposchodové tehlové domy sa stali v povojnových rokoch (v čase intenzívneho sťahovania obyvateľstva do hlavného mesta) domovom najmä pre mladé rodiny. S postupom času sa pôvodne okrajová zóna dostala do centra záujmu, čo ešte zvýraznil aktuálny intenzívny rozvoj a výstavba len niekoľko stoviek metrov opodiaľ. Pozvoľná generačná výmena sa urýchlila, od prelomu milénií dochádza k zobytňovaniu podkroví. Pokojná lokalita s veľkoryso dimenzovaným verejným priestorom, je už dlhší čas atraktívnym miestom pre rovnakú skupinu ľudí ako kedysi...
Architekti z ateliéru Kilo Honč stvárnili rekonštrukciu dennej časti podkrovného bytu na Súťažnej ulici. “Efektívne využitie plochy, otvorenosť, nové úložné priestory. Byt musí fungovať pre veľkú päťčlennú rodinu,” popisuje Matej Honč, jeden z dvojice autorov, zadanie a východiská návrhu.
Nová podoba bytu rozvíja potenciál (ne)pôvodného podkrovného priestoru. Otvorená preplávajúca dispozícia, spolu s krytou terasou orientovanou do zeleného vnútrobloku, sú špecifikami, ktoré sa vymykajú bežnému štandardu bývania v širšom centre mesta. Zázemie je dôsledne integrované, ostáva iba “čistá” obytná plocha. “Funkčno-prevádzkové členenie priestoru určuje mobiliár, nie priečky. Ten celkový priestor definuje, rozdeľuje, no zároveň mu dodáva ucelený charakter. Obývačka, kuchyňa, jedáleň, herňa, čitáreň i hudobná miestnosť... Všetko tvorí jeden viacúčelový priestor - modifikovateľný a transparentný,” dopĺňa Honč.
Ťažiskom architektonického riešenia je prehľadné usporiadanie funkčných zón v dennej časti bytu. Jednoduché prvky a formy použité v interiéri sú dobrým základom, na ktorom sa v ďalšom pláne môže rozvíjať osobnosť používateľa. “Nie je to o štýle, ale o pohľade a prístupe.” Motto architektov sa uplatnilo aj v prezentovanom prípade.
O realizácii sa s Matejom Hončom (MH) rozprával Jakub Moravčík (JM):
JM: Ako vyzeralo podkrovie pred rekonštrukciou?
MH: Podkrovie bolo plnohodnotne obývané celou rodinou už pomerne dlho pred rekonštrukciou. Dispozičné riešenie bytu však s pribúdajúcimi najmladšími členmi rodiny a väčšími nárokmi na úložné priestory prestalo byť vyhovujúce. Po materiálovej stránke začínal byť priestor tiež značne opotrebovaný.
JM: V čom spočívali hlavné stavebné a dispozičné úpravy bytu?
MH: Stavebných úprav bolo hneď niekoľko. Zrušila sa technická miestnosť s kotlom, ktorá už neplnila svoju funkciu a nahradila ju vysoká kuchynská zostava, do ktorej sme integrovali aj nový kotol. Zrušil sa nepoužívaný komín s krbovou vložkou a priestor sa tak zväčšil do hĺbky o ďalších 60 cm. V predsieni sa posunuli stavebné otvory tak, aby vznikla nová nika na úložné priestory a v neposlednom rade sa odstránil sadrokartónový podhľad. Otvorili sme priestor a ukázali sme konštrukciu krovu.
Nosným dispozičným prvkom je nové usporiadanie kuchyne, ktoré je aktívne prepojené s obývačkou prostredníctvom obojsmerne riešenej modulárnej sofy. Keďže v päťčlennej rodine sa pomerne dosť varí, je to naozaj ústredný komunikačný priestor pre všetkých členov.
Momentálne pracujeme na návrhu nočnej časti, ktorá sa pravdepodobne bude rekonštruovať v priebehu budúceho leta.
JM: Vstup na úrovni podesty, výstupné rameno ako súčasť využiteľnej plochy bytu. Zádverie, otvorené do priestoru schodiska. Ako toto riešenie v praxi funguje?
MH: V návrhu sme do priestoru schodiskovej medzipodesty vo vnútri bytu pridali nové výhrevné teleso a tiež sme navrhli nové osvetlenie, takže teraz je to príjemný moment. Dáva to bytu určitú hĺbku. V bytovom dome sa nenachádza výťah, takže možnosť mať posledné schodiskové rameno ako interiér bytu nám v tomto prípade príde ako pridaná hodnota. Vznikli nové úložné a odkladacie priestory. Pred rekonštrukciou však v zimných mesiacoch z tohto priestoru unikalo pomerne veľa tepla a bolo veľmi zle osvetlené.
JM: Množstvo nábytkových kusov vyrobených na mieru... Zaujímavé technické riešenia, detaily?MH: Zaujímavým kusom nábytku je určite vysoká kuchynská zostava, ktorá integruje množstvo funkcií v jednom tele. Je ústredným objektom kuchyne, rožšírením kuchynskej linky, úložným priestorom na potraviny, no zároveň funguje ako komora pre technické zázemie bytu a umiestnili sme do nej chladničku. Vnútro dverí funguje ako úložný priestor, takže výber vhodných pántov a uzatváracieho mechanizmu bol rozhodne zaujímavý proces.
Autori: KILO / HONČ
Za fotografie ďakujeme Matejovi Hakárovi