Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Realizácia kolektívu Guča architektúry ťaží z predností krajného bytu v malej sídliskovej bytovke. Premyslená zmena dispozície, ktorá zahŕňala pričlenenie kobky k priestoru, výrazne otvorila dennú zónu bytu. Priestor charakterizuje osový priehľad celým interiérom a presvetlenie z troch svetových strán. Autori priznávajú hrubú materialitu nosných konštrukcií bytu. Odhalené povrchy dopĺňajú precízne stolárske prvky, ktoré súčasne nahrádzajú deliace priečky
Realizáciu bližšie predstavia architekti Peter Čurlej, Matej Fekiač a Simona Kolimárová:
Architekti pri výbere bytu
Jedná z prvých vecí, ktorá nás príjemne prekvapila a predznamenala pozitívny výsledok rekonštrukcie bolo, že nás klient oslovil už v nultej fáze projektu, a to pri výbere a kúpe bytu. Klienti nám prezentovali ich predstavy o novom bývaní a predstavili nám tri nimi vybrané byty. Z nich sme po obhliadkach odporučili byt na Ulici 1.mája, ktorý mal najväčší potenciál pre splnenie ich predstáv o budúcom bývaní. Klienti si napriek prvotnej neistote tento byt vybrali a mohli sme pokračovať v navrhovaní.
Byt sa nachádza v bodovom bytovom dome zo sedemdesiatych rokov, na okraji zástavby rodinných domov, s nerušeným výhľadom ponad strechy rodinných domov na Malé Karpaty.
Koncept
Pôvodná dispozícia sa vyznačovala samostatnou kuchyňou so stavebne riešenou nikou a komorou na potraviny. Toto usporiadanie sme vyhodnotili ako nevyhovujúce. Búracie práce sa sústredili na zrušenie pôvodného umakartového jadra, otvorenie priestoru medzi pôvodnou spálňou a obývacou izbou, a pričlenenie kobky, ktorá bola prístupná zo spoločnej chodby bytového domu k bytu prostredníctvom nového dverového otvoru.
Pri návrhu vychádzame z pôvodnej materiality bytu, ktorú odkrývame, a ďalej s ňou pracujeme. V priestore prezentujeme nosný systém a materialitu stien, ktoré dopĺňame terazzom a vlysovými parketami. Cieľom návrhu bolo vytvoriť čo najväčší priestor dennej zóny a zároveň maximalizovať súkromie obyvateľov bytu v jednotlivých izbách.
Ťažiskovým bodom konceptu je osové navádzanie od vstupu chodbou k veľkému centrálnemu okrúhlemu stolu, ktorý prepája a zároveň rozdeľuje zónu kuchyne a obývacieho priestoru.
Do chodby sme vstúpili len stolárskymi prvkami v podobe skríň s úložným priestorom, ktoré zároveň oddeľujú nočnú zónu bez vloženia deliacich priečok.
Materiálové riešenie pozostáva z jednoduchej kombinácie dubovej dyhy a bielej farby v podobe striekaných stolárskych výrobkov, doplnených o kovové prvky.
Podklady: Guča arch.
Fotografie: Matej Hakár