Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Vychádza časopiS Arch 4/2022
Ján Studený: Od nearchitektúry k architektúre
V kurátorskej časti časopisu diskutuje architektka Gabriela Smetanová s kurátorom čísla Jánom Studeným o nearchitektonických impulzoch ovplyvňujúcich architektúru. Okrem konceptov architektúry bez architektov tu zohráva dôležitú úlohu aj tzv. protoarchitektúra v podobe situácií, ktoré predchádzajú vzniku architektúry, ale ešte netvoria samotnú architektúru.
Na pozadí kurátorových skíc vybraných realizácií sa ďalej bavia s ich autormi či užívateľmi. S Katarínou Kissoczy hovoria o sochárskom a konštrukčnom riešení obytného domu jej rodičov Erny Masarovičovej a Štefana Kissoczyho v Bratislave. S Martinom Jančokom a Michalom Janákom diskutujú o konceptoch a architektonických predobrazoch vily Bôrik v Žiline. S Radkou a Mirom Kurčíkovcami o (ne)architektonických východiskách ich rodinného domu v Ratboři. S Danielom Fischerom o význame svetla a vnímania farieb v prístavbe jeho maliarskeho ateliéru v Devínskej Novej Vsi a so Soňou Studenou a Pavlom Moťovským o symbióze ich rodinného domu s prírodným a sociálnym prostredím na okraji Perneka. Diskusia s Petrom Hájkom bola zameraná na kódovanie odkazov v architektúre psieho krematória s názvom Věčná loviště v Drnove. Rozhovor s Richardom Kilom a Matejom Hončom je o potrebe komunikácie a jej stelesnení v rekonštrukcii panelového bytu v Ružinove. S Alanom Prekopom a Zheni sa rozprávajú o spolupráci a tvarovaní architektonických objektov v kaviarni Grão a salóne krásy DNA. S Pierrom Jorge Gonzalezom o environmentálne koncipovaných inštaláciách Visible Invisible a The Interior I Like.
Redakčná časť časopisu sa opäť venuje aktuálnemu dianiu v architektúre a inej kultúre. Ada Gogová a Nathalie Dubois Calero predstavia svoj výskumný projekt Patterny a Interfejsy 3 – Voda. S Dagmar Balounovou a Jurajom Berdisom sme sa porozprávali o tom, ako môže štúdium architektúry využiť sprievodca v cestovnom ruchu. Shota Tsikoliya navštívil výstavu Refika Anadola v Prahe. Zuzana Duchová výstavu Maroša Greša: Chata premárnených možností. Richard Kitta informuje o výstave Snívanie o múzeu v Košiciach. Simona Kolimárová navštívila najnovšiu expozíciu Múzea města Bratislavy s názvom Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy. Zuzana Duchová si všíma putovný projekt ÚĽUV-u Tradícia v dizajne – súčasný odev so všitou tradíciou. Karolína Bujdáková píše o divadle v kotolni FAD STU. Henrieta Moravčíková recenzuje knihu ŠUR: Škola umeleckých remesiel v Bratislave 1928 - 1939. Ivan Gogolák sa zaoberal knihou rozhovorov s urbanistom Tiborom Alexym Anatómia mesta. Ľudmila Kasaj Poláčková predstaví komix Divadelného ústavu Romeo a Júlia. Zuzana Duchová si prečítala komix Bauhaus A Graphic Novel, knihu Mesto pre všetkých? Odkrývanie infraštruktúry segregácie. Július Brutus recenzuje knihu Petry Marko Meanwhile City. Text Vrchol expozice? pripomenie originálne uvažovanie nedávno zosnulého filozofa Petra Rezka o barokovej obrazárni Schwarzenberského paláca v Prahe. Komiks Dom v stráni prichádza so štvrtým pokračovaním.
Jakub Kopec, Zuzana Duchová