Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vychádza časopiS Arch 4/2022
Ján Studený: Od nearchitektúry k architektúre
V kurátorskej časti časopisu diskutuje architektka Gabriela Smetanová s kurátorom čísla Jánom Studeným o nearchitektonických impulzoch ovplyvňujúcich architektúru. Okrem konceptov architektúry bez architektov tu zohráva dôležitú úlohu aj tzv. protoarchitektúra v podobe situácií, ktoré predchádzajú vzniku architektúry, ale ešte netvoria samotnú architektúru.
Na pozadí kurátorových skíc vybraných realizácií sa ďalej bavia s ich autormi či užívateľmi. S Katarínou Kissoczy hovoria o sochárskom a konštrukčnom riešení obytného domu jej rodičov Erny Masarovičovej a Štefana Kissoczyho v Bratislave. S Martinom Jančokom a Michalom Janákom diskutujú o konceptoch a architektonických predobrazoch vily Bôrik v Žiline. S Radkou a Mirom Kurčíkovcami o (ne)architektonických východiskách ich rodinného domu v Ratboři. S Danielom Fischerom o význame svetla a vnímania farieb v prístavbe jeho maliarskeho ateliéru v Devínskej Novej Vsi a so Soňou Studenou a Pavlom Moťovským o symbióze ich rodinného domu s prírodným a sociálnym prostredím na okraji Perneka. Diskusia s Petrom Hájkom bola zameraná na kódovanie odkazov v architektúre psieho krematória s názvom Věčná loviště v Drnove. Rozhovor s Richardom Kilom a Matejom Hončom je o potrebe komunikácie a jej stelesnení v rekonštrukcii panelového bytu v Ružinove. S Alanom Prekopom a Zheni sa rozprávajú o spolupráci a tvarovaní architektonických objektov v kaviarni Grão a salóne krásy DNA. S Pierrom Jorge Gonzalezom o environmentálne koncipovaných inštaláciách Visible Invisible a The Interior I Like.
Redakčná časť časopisu sa opäť venuje aktuálnemu dianiu v architektúre a inej kultúre. Ada Gogová a Nathalie Dubois Calero predstavia svoj výskumný projekt Patterny a Interfejsy 3 – Voda. S Dagmar Balounovou a Jurajom Berdisom sme sa porozprávali o tom, ako môže štúdium architektúry využiť sprievodca v cestovnom ruchu. Shota Tsikoliya navštívil výstavu Refika Anadola v Prahe. Zuzana Duchová výstavu Maroša Greša: Chata premárnených možností. Richard Kitta informuje o výstave Snívanie o múzeu v Košiciach. Simona Kolimárová navštívila najnovšiu expozíciu Múzea města Bratislavy s názvom Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy. Zuzana Duchová si všíma putovný projekt ÚĽUV-u Tradícia v dizajne – súčasný odev so všitou tradíciou. Karolína Bujdáková píše o divadle v kotolni FAD STU. Henrieta Moravčíková recenzuje knihu ŠUR: Škola umeleckých remesiel v Bratislave 1928 - 1939. Ivan Gogolák sa zaoberal knihou rozhovorov s urbanistom Tiborom Alexym Anatómia mesta. Ľudmila Kasaj Poláčková predstaví komix Divadelného ústavu Romeo a Júlia. Zuzana Duchová si prečítala komix Bauhaus A Graphic Novel, knihu Mesto pre všetkých? Odkrývanie infraštruktúry segregácie. Július Brutus recenzuje knihu Petry Marko Meanwhile City. Text Vrchol expozice? pripomenie originálne uvažovanie nedávno zosnulého filozofa Petra Rezka o barokovej obrazárni Schwarzenberského paláca v Prahe. Komiks Dom v stráni prichádza so štvrtým pokračovaním.
Jakub Kopec, Zuzana Duchová