Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Výročné ceny Spolku architektov Slovenska 2024

Vo štvrtok 5. decembra prebehlo v Slovenskej národnej galérii slávnostné odovzdávanie Ceny Dušana Jurkoviča, Ceny Emila Belluša, Ceny profesora Jozefa Lacka a Ceny profesora Martina Kusého.
Diskusia
Red 306.12.2024
11970+18
Výročné ceny Spolku architektov Slovenska 2024

Cenu Dušana Jurkoviča udelil Spolok architektov Slovenska už 60. krát. Architektonická cena s najväčšou tradíciou u nás sa udeľuje autorovi, alebo autorskému kolektívu za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.

Videoprezentácia diel z užšieho výberu Ceny Dušana Jurkoviča 2024:

129
Youtube

 

Medzinárodná porota Ceny Dušana Jurkoviča 2024 rozhodovala v nasledovnom zložení:

  • Barbora Markechová (CZ) - predsedníčka poroty
  • Anthony Gall (HU/AUS)
  • Malgorzata Schmidt (PL)
  • Peter Sticzay-Gromski (CZ)
  • Martin Kusý st. (SK)
  • Michal Diviš (SK)
  • Jana Paňáková (SK)
  • Lívia Dulíková (SK)
Porota
PorotaFoto: Filip Dočekal - nashymo.com

 

Laureátom jubilejného 60. ročníka Ceny Dušana Jurkoviča je Bratislavská Kalvária.

  • Názov ateliéru: hantabal architekti
  • Miesto realizácie projektu: Za Sokolovňou, Bratislava - Staré mesto
  • Autori: Ing. arch. Michaela Hantabalová, Ing. arch. Juraj Hantabal
  • Spolupráca: Ing. arch. Pavlína Blažeková, Ing. arch. Mária Hantabalová
  • Autor fotografií: Juraj Hantabal

Barbora Markechová (CZ) - predsedkyňa poroty (komentár k laureátovi):

Osobná návšteva Bratislavskej Kalvárie s výkladom autorov bola najväčším prekvapením a najsilnejším zážitkom z obhliadky stavieb. Príbeh realizácie tohto diela totiž charakterovo veľmi zodpovedá významu slova kalvária - bol dlhý, vyčerpávajúci, plný prekážok a výziev. A z prvotného dojmu, ktorý Bratislavská Kalvária môže privodiť v podobe architektonického klišé - zjednodušeného obrysu domu v absolútne minimalistickom prevedení, sa po návšteve miesta a pochopení jeho cesty vykryštalizovalo inšpiratívne dielo s neuveriteľnou atmosférou a posolstvom. Minimalistické, až asketické spracovanie nových kaplniek zámerne plne rešpektuje pôvodné proporcie i pozície zaniknutých zastavení, využíva pôvodné základy, schody, súsošia i kamenné chodníky. Neprenecháva tým teda priestor na diskusiu o forme či umiestnení zastavení, ale návštevníkovi umožňuje plné prežitie funkcie kalvárie po svojom, či už z kresťanského, spirituálneho, umeleckého alebo iného špecifického hľadiska. Biele priechodné škrupinky zastavení otvorené do zelene pôsobia v lese krehko a silne zároveň. Perfektné a čisté spracovanie bieleho betónu sa javí ako samozrejmosť, ale za finálnym minimalistickým efektom stojí maximálne úsilie realizačného tímu, ktorý do nepojazdného terénu kalvárie dopravoval zmes betónu pod tlakom z okolitých komunikácií a na mieste ladil kotvenie a formy bednení či precíznosť hrán.

Foto: Matej Kováč

 

Porota v tomto jubilejnom ročníku udelila Nominácie dvom dielam.

NOMINÁCIA

  • Ateliér: Compass architekti
  • Dielo: Zwirn 1 - Mestský blok
  • Autori: Juraj Benetin, Matej Grébert, Daniel Bartoš, Peter. Dostál, Marcel Vadík, Peter Janeček
  • Spolupráca: Diana Šajdová, Monika Žažová
  • Realizácia: 2023

Barbora Markechová (CZ) - predsedkyňa poroty (komentár k nominácii):

Zwirn 1 je komplexne a perfektne zvládnutá prvá fáza zámeru obnovy bývalého areálu bratislavskej Cvernovky. Prepája v návrhu citlivé reagovanie na okolitú urbanistickú štruktúru, kvalitnú architektúru i interiérový dizajn. Perfektne zvládnuté sú aj sadové úpravy i funkčný aktívny parter podporujúci novú komunitu. Do návrhu sú implementované atypické koncové prvky i nápadité umenie v podobe reliéfnych keramických obkladov. Naozajstná multidisciplinárna súhra. Materiálové riešenie je taktiež svieže a nápadité, náväznosti dotiahnuté do posledných detailov a dielo reaguje na princípy trvalej udržateľnosti, teda ponúka rezidentom príjemné a zdravé prostredie.Zvládnutie a skoordinovanie všetkých horeuvedených aspektov do funkčného celku je v komerčnej architektonickej sfére veľmi ťažké a nebolo by možné bez jasnej vízie a silného investora. Toto dielo výrazne posunulo úroveň kvality architektúry v komerčnom rezidenčnom developmente a verím, že jeho úspech a posolstvo naplno dotvoria ďalšie fázy projektu Zwirn.

Foto: Matej Kováč

 

NOMINÁCIA

  • Ateliér: 2021 architekti + LABAK
  • Dielo: Prvá fáza revitalizácie Námestia slobody v Bratislave
  • Autori: 2021 s.r.o.: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Michaela Lőrinczová, Jana Smolíková, Lenka Borecká, Dorota Volfová, Anna Kvasniaková
  • LABAK: Michal Marcinov, Matúš Antolík, Miroslava Daňová, Andrej Morávek, Katarína Stanislavová, Monika Bočková, Dominika Štrbíková, Magdaléna Mikundová
  • Autori pôvodného riešenia: Karol Lacko (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány - sochár), Tibor Bártfay (pôvodný autor návrhu námestia - sochár), Virgil Droppa st. (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány - architekt), Juraj Hlavica (pôvodný autor návrhu námestia a pôvodný autor návrhu fontány - architekt)
  • Spolupráca: Stanislav Režný (spoluautor rekonštrukcie fontány a autor technologického riešenia), Boris Belan (dizajnér kovovej konštrukcie)
  • Realizácia: 2023

Barbora Markechová (CZ) - predsedkyňa poroty (komentár k nominácii):

Námestie slobody, známe svojou komplikovanou históriou a ťažko uchopiteľným merítkom, predstavovalo pre mnohých pred svojou rekonštrukciou nehostinné miesto, cez ktoré každý prešiel rýchlo a bez zastavenia. Návrh rekonštrukcie reagoval jednoducho, efektívne a presne na to, čo námestie potrebovalo - prinavrátenie života, ľudí a nájdenie stratenej funkcie. Citlivá intervencia, ktorá rešpektuje pôvodný dizajn a formu námestia i fontány, pracuje s návrhom veľmi jednoducho a trvalo udržateľne. Odstránenie bariér okolo fontány, sprístupnenie vodných i zelených plôch, doplnenie vzrastlej zelene kvôli pobytovému komfortu a zefektívnenie technológie fontány a tým i ekologického aspektu splnilo misiu, prinavrátilo námestiu jeho slávu a hlavne vytvorilo príjemný priestor pre stretávanie a rast komunity. Námestie slobody v blízkej budúcnosti čaká ešte dokončenie vonkajšieho prstenca zelených plôch a dotvarovanie detského ihriska, ale prvé skúškové obdobie už zvládlo na výbornú.

Foto: Matej Kováč

Katalóg k Cene Dušana Jurkoviča - pripravil: Jakub Hanták:

 

Cenu Emila Belluša, ktorá sa udeluje už od roku 1990 za významné celoživotné dielo, získal architekt Juraj Herrmann.

Foto: Matej Kováč

Andrea Bacová - laudácio:

Takmer 50-ročná prax priniesla architektovi Jurajovi Herrmannovi množstvo kreatívnej práce a rozmanitých projektov. Realizovaných i nerealizovaných. Diplomovky obyčajne končia v univerzitných archívoch, tá jeho - interiér sobášnej siene v Dúbravke - sa dočkala realizácie. Hneď po promócii na SVŠT v roku 1997 nastúpil do ateliéru 07 ŠPTÚ, kde sa dostal do veľmi dobrej, doslova noblesnej spoločnosti architektov Iľju Skočeka, Ferdinanda Končeka a Ľubomíra Titla, ktorí v tom čase dokončovali úvodný projekt Domu odborov techniky a kultúry II – dnes už neexistujúceho Istropolisu. Na tomto projekte pracoval s Iľjom Skočekom. V rokoch 1981 –1984 pôsobil v Alžírsku, kde spolu s kolegami riešili urbanistické plány zón rozrastajúcich sa francúzskych koloniálnych miest. V roku 1988 s Dušanom Krepopom a Štefanom Svetkom navrhli oceňovaný obytný súbor s 226 bytmi na Machnáči. Tento komplex patrí dodnes ku kvalitným dielam rezidenčnej architektúry 90. rokov 20. storočia s dobrým urbanizmom a príjemnou mierkou. Od roku 1991 pracoval vo Viedni. V roku 1995 založil vlastnú spoločnosť P-T, spol. s r. o., kde dodnes pracuje pre významných domácich a zahraničných investorov a developerov. Podstatný projekt v jeho kariére – polyfunkčný bytový komplex Panorama City v Bratislave – prišiel na rad v roku 2010, kedy na požiadavku investora prepracoval a upravil štúdiu Richarda Bofilla. Pôvodné tri veže boli zredukované na dve. Princíp trojuholníkových pôdorysov však ostal zachovaný. V rokoch 2015 – 2020 bol po dve funkčné obdobia prezidentom SAS a momentálne je jeho viceprezidentom. Spolu s manželkou, architektkou Beátou Hermannovou, si dôsledne vo funkcionalistickom duchu obnovili vilu na Krčméryho 15, ktorú postavil architekt a staviteľ Josef Růžička v roku 1937. Rekonštrukcie sa pre architekta Juraja Herrmanna postupne stali príťažlivou a obľúbenou oblasťou tvorby, v ktorej uplatňuje interpretačný autorský koncept a prácu s detailmi.

Katalóg k Cene Emila Belluša - pripravil: Jakub Hanták:

 

Cena profesora Jozefa Lacka 2024

Cena za najkvalitnejšie komplexné naplnenie požadovaných kritérií súťaže o najlepšiu diplomovú prácu v aktuálnom akademickom roku. Udeľuje sa práci, ktorá najlepšie spĺňa kritériá súťaže o Cenu profesora Jozefa Lacka.

Porota pracovala v zložení: Ing. arch. Daniel Bartoš ako predseda poroty, Ing. arch. Andrea Macejková, Ing. arch. Matej Honč a rozhodla nasledovne

CENA PROFESORA JOZEFA LACKA 2024 - laureát

Foto: Matej Kováč

 

Porota v tomto ročníku udelila Odmeny piatim projektom.

ODMENA PRO FUTURO

Odmena za najpozoruhodnejšie vizionárske kvality návrhu riešenej problematiky

  • Autor práce: Ing. arch. Peter Kopkáš
  • Názov práce: Mobilná pohotovostná nemocnica
  • Vedúci práce: akad. arch. Ing. Karol Gregor
  • Partnerská univerzita: Katedra architektúry, Fakulta umení,
  • Technická univerzita v Košiciach

 

ODMENA PRO CIVITATE

Odmena za prínosné architektonické dotvorenie existujúcej urbánnej štruktúry a skvalitnenie mestského prostredia

  • Autorka práce: Ing. Klaudia Hamacková
  • Názov práce: Biele miesta na mentálnej mape mesta Žilina
  • Vedúci práce: Ing. Miroslav Čibik, PhD.
  • Partnerská univerzita: Katedra záhradnej a krajinnej architektúry,
  • Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva,
  • Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

 

ODMENA PRO NOVUS

Odmena za novátorský netradičný prístup k riešeniu problematiky a úroveň výrazových a výtvarných hodnôt architektonického návrhu

  • Autor práce: Mgr. arch. Soňa Polčová
  • Názov práce: Špongiové mesto
  • Vedúci práce: Mgr. art. Danica Pišteková, ArtD., Ing. arch. Tomáš Tholt, PhD.
  • Partnerská univerzita: Katedra architektúry,
  • Vysoká škola výtvarných umení

 

ODMENA PRO SPIRITU

Odmena za najlepšie filozoficko – ideové spracovanie východísk návrhu a vysokú, až spirituálnu úroveň architektonického riešenia návrhu

  • Autor práce: Ing. arch. Elena Fedáková
  • Názov práce: LIMINAL
  • Vedúci práce: Ing. arch. Irakli Eristavi
  • Partnerská univerzita: Katedra architektúry, Fakulta umení,
  • Technická univerzita v Košiciach

 

ODMENA PRO URBIS

Odmena za riešenie, ktoré je príspevkom pre skvalitnenie mestského prostredia a environmentálny prístup k riešeniu problematiky

  • Autor práce: Ing. Henrieta Horváthová
  • Názov práce: Polyfunkčný objekt Kamenné námestie, Bratislava
  • Vedúci práce: Ing. arch. Iľja Skoček
  • Partnerská univerzita: Katedra architektúry, Stavebná fakulta,
  • Slovenská technická univerzita v Bratislave

Katalóg k Cene profesora Jozefa Lacka - pripravil: Jakub Hanták:

 

Cena profesora Martina Kusého 2024

Cena je Spolkom architektov Slovenska udeľovaná od roku 2003 za vedeckú, teoretickú, editorskú a popularizačnú činnosť v oblasti architektúry. Cena sa udeľuje v dvoch kategóriách. Jednou je ocenenie vedecko-výskumnej práce a druhou je ocenenie popularizačnej a propagačnej činnosti v oblasti architektúry.

Porota:

  • Andrea Bacová (predsedníčka poroty)
  • Jana Pohaničová
  • Matúš Dulla
  • Rastislav Udžan

Cenu profesora Martina Kusého v kategórii prác v oblasti vedecko-výskumnej, v oblasti histórie, teórie a kritiky architektúry a za prezentáciu v odbornej tlači podľa článku 1 Štatútu udeliť autorom publikácie:

Architekt/Architect Ľudovít Oelschläger. Dielo na Ukrajine/Works in Ukraine (vydavateľstvo: historicKE, 2024, 344 s., ISBN 978-80-553-4669-4), ktorými sú: Adriana Priatková, Lina Degtyaryova a Oleg Olashyn

Foto: Matej Kováč

 

V kategórii popularizácie a propagácie architektúry, za prezentáciu architektúry a architektonickej tvorby v oblasti masových komunikačných prostriedkov verejného celospoločenského charakteru - najmä v tlači, televízii a rozhlase -, za pozoruhodnú a sústavnú publicistickú, popularizátorskú, osvetovú, editorskú a žurnalistickú činnosť Cenu prof. Martina Kusého porota udelila združeniu Gotická cesta za propagáciu, popularizáciu a zveľadenie sakrálnej architektúry v historickej oblasti Gemera a Malohontu.

Združenie, ktoré bolo založené v roku 2007, sa zaoberá ochranou a obnovou kultúrneho dedičstva a pamiatok nachádzajúcich sa na trase Gotická cesta na Gemeri. Systematickou propagáciou a starostlivosťou o stredoveké kostoly v roku 2022 získalo12 stredovekých kostolov Gotickej cesty na Gemeri a Malohonte, ako prvá lokalita na Slovensku, prestížnu značku Európske dedičstvo - European Heritage Label.

Foto: Matej Kováč

 

Prezident Igor Teplan venoval ďakovný list profesorovi Vladimírovi Šlapetovi.

Foto: Matej Kováč

 

Z atmosféry galavečera:

Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč

 

Ďalšie fotografie od Mateja Kováča:

Spolok architektov Slovenska ďakuje partnerom:

  • Hlavní partneri: Fond na podporu umenia, Penta Real Estate
  • Partneri: Fond výtvarných umení, Baumit - partner dobrej architektúry, Falco Holsters, Metrostav Slovakia, FAD - Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave
  • Hlavný mediálny partner: PROJEKT
  • Mediálni partneri: ARCHINFO, ASB, KONCEPT, AD Magazín, Rádio_FM,
  • Partner mobility: Porsche Inter Auto Slovakia
  • Styling partner: Lombardi

Video vzniklo aj vďaka podpore Penta Real Estate. V rámci ich dlhodobej stratégie podporujú rozvoj architektúry či už formou podpory vzdelávania alebo napríklad aj súťaží, ktoré diela oceňujú.

Podklady: Jakub Hanták.

Poloha na mape

Súvisiace články

Vložené
5. december 2024
0
1197
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím