Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka. Séria článkov vznikla vďaka úzkej spolupráci s tajomníkom a odborným garantom súťaže Jakubom Hantákom.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 17 absolventských projektov:
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 8
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 2
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 2
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 3
Dnes priblížime prácu "Špongiové mesto", ktorá vznikla na pôde Katedry architektúry VŠVU v Bratislave pod vedením Danice Pištekovej. Soňa Polčová sa v nej zaoberá konceptom vytvárania mäkkých bioplastových štruktúr, ktoré stierajú hranice medzi prírodným a umelým prostredím.
"...Sú to hybridy schopné lokálnej interakcie, ktoré majú potenciál nielen zlepšiť bezprostrednú mikroklímu, ale aj vytvárať nové mestské situácie a priestory koexistencie. Tieto štruktúry sú vnímané skôr ako „objektory“ rozvoja rôznych veľkostí a konfigurácií, určené na ďalší výskum a pozorovanie, pričom akceptujú momenty zmeny, prekvapenia a neistoty.
Téma vychádza z experimentovania so špecifickým bioplastom, ktorý sa vyznačuje radom mäkkých vlastností ako poddajnosť, zmršťovanie, zakrivovanie a degradácia. Jednou z nich je vysoká absorpcia vody, vďaka čomu by mohol potenciálne prispievať k zmierňovaniu efektu tepelného ostrova v mestách. Biomateriál vykazuje nepredvídateľné správanie. Preto je pri navrhovaní dôležité prispôsobovať jeho neustálym zmenám, namiesto pokusov o ich prísnu kontrolu. Tento prístup otvára nové možnosti architektonických priestorov ako adaptabilných systémov, ktoré nie sú len statické, ale dynamicky reagujú na sily prostredia, reflektujú prírodné procesy a sú súčasťou prirodzených cyklov."
Kompletné portfólio - teoretickáčasť:
Praktická časť diplomovej práce:
Kompletné portfólio - praktická časť:
Plagáty:
Fotografie modelov: