Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka. Séria článkov vznikla vďaka úzkej spolupráci s tajomníkom a odborným garantom súťaže Jakubom Hantákom.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 17 absolventských projektov:
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 8
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 2
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 2
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 3
Dnes priblížime prácu "LIMINAL", ktorá vznikla na pôde Katedry architektúry Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach pod vedením Irakliho Eristaviho. Elena Fedáková v nej skúma emocionálnu reakciu človeka na prechodné priestory a ich funkciu v oblasti architektúry. Výsledkom je návrh objektov krematória v Prešove, ktorý vznikol z podstaty liminality.
"Liminal / liminalita, z latinského slova limen (prah), je kvalita nejednoznačnosti, ktorá sa vyskytuje v strednej fáze medzi dvoma východiskovými bodmi. Diplomová práca zachytáva proces poznania prahových liminálnych javov. Rozpoznáva podobné aj odlišné vlastnosti takýchto fenoménov na individuálnej aj kolektívnej úrovni. Skúma manifestáciu hraničných fáz do fyzického prostredia a určuje ich všadeprítomnú univerzálnosť. Zachytáva emocionálnu reakciu človeka na prechodné priestory a ich následnú funkciu v oblasti architektúry.
Výsledkom je návrh objektu krematória, ktorý vznikol z podstaty liminality a jej podmienením určitým druhom rituálu. Kým zosnulý človek je v takomto objekte už mŕtvy, no ešte nie pochovaný, a tým pádom fyzicky „čaká“ na svoj obrad rozlúčenia a spopolnenia, pre pozostalých má návšteva priestorov mentálny, či skôr metafyzický význam. Pohrebným aktom sa vykonáva pomyselné stretnutie zosnulého jednotlivca a jeho rodiny a blízkych na hranici sveta živých a mŕtvych. Podobne chápem aj koncept návrhu nového krematória v meste Prešov, jeho umiestňujem na rozhranie svahovitého terénu ako obrazné oddelenie sveta od podsvetia, lineárny tvar celého objektu ako vytvorenie bariéry, ktorá „zabraňuje“ vstupu do ríše mŕtvych, prácu s krajinou a svetlom ako pripomienku, že smrť symbolizuje prechod. Cieľom je vytvoriť vhodné prahové miesto na posledné stretnutie s blízkym človekom a jeho prípravu na ďalšie, posmrtné putovanie."
Výber slajdov z prezentácie:
Kompletné portfólio:
Plagáty:
Vizualizácie:
Fotografie modelu: