Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
ZWIRN 1 je prvým realizovaným blokom v rámci prebiehajúcej revitalizácie bývalého areálu Bratislavskej cvernovej továrne. Nové riešenie zóny vzišlo z medzinárodnej architektonicko-urbanistickej súťaže, v ktorej zvíťazil návrh kolektívu COMPASS ARCHITEKTI. Koncept bratislavského ateliéru spočíva vo vytvorení polyfunkčných mestských blokov. Tri približne rovnako veľké celky prirodzene vstupujú do kontextu radiálnej urbanistickej kompozície s ťažiskom Dulovho námestia a prepájajú v minulosti rozdelené zóny po obvode “megabloku” pôvodného industriálneho areálu. Nové riešenie blokovej štruktúry zóny ZWIRN prináša otvorenie priečnych priehľadov a prepojení a elimináciu tranzitnej dopravy, s dôrazom na kvalitu verejných priestorov. Jednotlivé bloky dopravne obsluhujú komunikácie ukončené vjazdmi do podzemných garáží.
ZWIRN 1 je prvou realizovanou etapou polyfunkčných mestských blokov. Priamo nadväzuje na predošlé investičné činnosti v území: pamiatkovú obnovu budovy Pradiarne a realizáciu námestia s podzemnými garážami. Zároveň definuje charakter výstavby aj pre ďalšie pripravované etapy - ZWIRN 2 a ZWIRN 3.
Aktuálne dokončená etapa zahŕňa dvojicu bytových domov, prepojených objektom podzemnej garáže. Každý z objektov pozostáva z troch sekcií. Dispozície bytových domov plynú okolo ústredných komunikačných jadier. Realizácia ponúka pestrý mix 267 bytov rôznych veľkostných kategórií, spolu s ponukou viacerých typov vonkajších pobytových plôch - balkónov, lodžií, terás, strešných terás a predzáhradiek… Na prízemí, v priamej väzbe na okolité pešie trasy, nájdeme priestory pre obchodné prevádzky a služby. Vzniká tak predpoklad zapojenia nového celku do existujúcej mestskej štruktúry.
Základné hmotové riešenie bloku do veľkej miery definujú svetlotechnické limity v území. Architektonické stvárnenie kompaktného objemu charakterizuje artikulácia fasád prostredníctvom segmentov lodžií a balkónov, ktorých poloha a rozsah reflektuje charakter okolia. Smerom do námestia a rušnej ulice Košická je orientovaný lodžiový systém. Balkónový systém smeruje do kľudnejšieho vnútrobloku a bočnej slepej komunikácie. Na uličnej fasáde od Košickej zároveň kompozične dopĺňa rytmus lodžiového systému.
Použité architektonické a stavebné riešenia kladú dôraz na striedmosť výrazových prostriedkov, zjednocovanie dizajnových riešení a trvácnosť použitých materiálov. Materiálový a farebný súlad fasád objektu a interiéru spoločných priestorov bytových domov dotvára charakter solídneho mestského bloku. Súčasne vytvára priestor pre budúce nánosy života svojich obyvateľov.
Fasádu v polohe hlavných vstupov do jednotlivých sekcií dotvárajú veľkoplošné keramické mozaiky. Svojim výtvarným spracovaním oživujú a identifikujú každý vchod.
Vonkajšie pobytové plochy tvorí najmä vnútroblok objektu, kde sa uplatňuje výrazne výškové členenie terénu. Výsadbu s dôrazom na prírodný charakter dopĺňa jednoduchý mobiliár pre oddych a aktívne trávenie voľného času.
Použité materiály a riešenia:
Podklady: COMPASS ARCHITEKTI
Fotografie: Matej Hakár a DYNAMEET visual studio
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu