Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Tak ako každý rok, aj tentokrát počas septembra a októbra predstavíme najlepšie projekty, nominované v rámci celoštátnej súťaže o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku - Ceny profesora Jozefa Lacka. Séria článkov vznikla vďaka úzkej spolupráci s tajomníkom a odborným garantom súťaže Jakubom Hantákom.
Jednotlivé školy (Katedry architektúry) nominovali tohto roku do súťaže spolu 17 absolventských projektov:
Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave - 8
Katedra architektúry SvF STU v Bratislave - 2
Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre - 2
Fakulta umení TU v Košiciach - 2
Katedra architektúry VŠVU v Bratislave - 3
Dnes priblížime prácu "Biele miesta na mentálnej mape mesta Žilina", ktorá vznikla na pôde Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre pod vedením Miroslava Čibika. Diplomantka Klaudia Hamacková sa vnej zameriava na nevyužité priestory a prieluky v historickom centre Žiliny. Navrhuje modely funkčného využitia vybraných lokalít a ich začlenenia do organizmu mesta.
"Biele miesta sa v rôznych formách vyskytujú v každom meste. Vytvárajú trhliny v mestskom tkanive a ich vnímanie sa líši v závislosti od optiky, ktorou sa na ne pozeráme. Môžeme ich vnímať ako nehostinné priestory poznačené časom, alebo ako prázdne plátna ponúkajúce nekonečné možnosti využitia.
"Mapovanie bielych miest v historickom jadre Žiliny vyústilo do vytvorenia pracovnej databázy, ktorej súčasťou sú otvorené voľné priestory medzi budovami; priestory bez funkcie; miesta, kde nebola dodržaná výška uličnej zástavby; prieluky či vnútrobloky. Na základe typológie priestoru boli biele miesta rozdelené do piatich scenárov. Výsledky práce sú rozdelené do dvoch komplementárnych častí: analytickej a návrhovej. Analytická časť sa zameriava na detailné zhodnotenie bielych miest v dvoch rovinách a návrhová časť obsahuje súbor odporúčaní pre transformáciu bielych miest na funkčné mikro verejné priestory. Poslednou časťou práce je vypracovanie modelov funkčnej obnovy piatich vybraných bielych miest s cieľom ich organického začlenenia do celkovej štruktúry mesta.
Diplomová práca prináša komplexný materiál s návrhmi na revitalizáciu bielych miest v Žiline a otvára cestu k ich premene na živé a funkčné miesta s prínosom pre celú komunitu."
Plagát:
Výber slajdov z prezentácie:
Kompletné portfólio: