Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Na Slovensku i v zahraničí sa každoročne udeľujú nezávislé ocenenia, ktoré majú ambíciu predstaviť to najlepšie čo vzniklo.
Aj v tomto roku sme podrobne prezentovali všetky relevantné výbery. Či už slovenské, české, alebo renomované medzinárodné. Ako to dopadlo, a aké diela boli v uplynulom roku vybrané odbornými porotami, prináša nasledovný prehľad:
Najprv Slovensko:
CE.ZA.AR 2024 - Cena Slovenskej komory architektov za architektúru (Súhrnný článok o výsledkoch a predstavenie víťazných diel nájdete tu)
Laureátmi tohtoročnej Ceny Slovenskej komory architektov sa v jednotlivých kategóriách stali:
Rodinné domy: Drevodom Devín, Bratislava (viac tu)
Ateliér: plusminusarchitects
Architektúra: Maroš Fečík, Filip Kandravý, Katarína Rojková
Bytové domy: Podun, Bratislava (viac tu)
Ateliér: kuklicasmerek+
Architektúra: Peter Kuklica, Martin Smerek
Iné: Michal Bajan (stavebné riešenie), Peter Šlachta (koncepčný vklad investora), Klaudia Ganderák Matiaško (spoluautor interiérov)
Občianske a priemyselné stavby: Prístavba a nadstavba základnej školy v Devínskej Novej Vsi, Bratislava (viac tu)
Ateliér: AtomStudio
Architektúra: Martin Hudec, Katarína Bergerová
Iné: Daniel Kubiš (spolupráca pri realizácii)
Interiér: Bazén byt, Bratislava (viac tu)
Ateliér: GRAU
Architektúra: Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda
Exteriér: Urban Residence - Obytný dvor, Bratislava (viac tu)
Ateliér: Compass Architekti, Ateliér DIVO
Architektúra: Juraj Benetin, Matej Grébert, Peter Janeček, Juraj Česelský, Samuel Korbeľa, Daniel Paulík
Krajinná architektúra: Ján Augustín, Iveta Augustínová
Fenomény architektúry: Apartmány v Rožňavskom kláštore (viac tu)
Ateliér: Sadovsky & Architects
Architektúra: Oliver Sadovsky, Martin Červienka
Cena verejnosti: Drevodom Devín, Bratislava (viac tu)
Ateliér: plusminusarchitects
Architektúra: Maroš Fečík, Filip Kandravý, Katarína Rojková
Cenu Patrón architektúry 2024 získalo združenie Čierne diery za neúnavnú snahu vynášať cenné objekty architektonického dedičstva z pomyselných "čiernych dier" znovu na svetlo.
Výročné ceny Spolku architektov Slovenska (viac v samostatnom článku)
Cenu Dušana Jurkoviča v roku 2024 udelil Spolok architektov Slovenska architektonickému dielu: Bratislavská Kalvária (viac tu). Najstaršiu architektonickú cenu u nás, ktorá sa udeľuje autorovi, alebo autorskému kolektívu za dielo, prispievajúce k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku si prebral kolektív hantabal architekti. Porota v rámci jubilejného 60 ročníka ceny udelila aj dve nominácie dielam - Zwirn 1 - Mestský blok / Compass architekti (viac tu) a Prvá fáza revitalizácie Námestia slobody v Bratislave / 2021 architekti + LABAK (viac tu).
Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo udelilo prezídium Spolku architektov Slovenska architektovi Jurajovi Herrmannovi (katalóg v súhrnnom článku).
Cenu profesora Martina Kusého v kategórii prác z oblasti vedecko-výskumnej, v oblasti histórie, teórie a kritiky architektúry udelilo prezídium Spolku architektov Slovenska autorom Adriane Priatkovej, Line Degtyaryovej a Olegovi Olashynovi za knihu Architekt/Architect Ľudovít Oelschläger. Dielo na Ukrajine/Works in Ukraine (viac v súhrnnom článku).
Cenu profesora Martina Kusého v kategórii popularizácie a propagácie architektúryudelilo prezídium Spolku architektov Slovenska združeniu Gotická cesta za propagáciu, popularizáciu a zveľadenie sakrálnej architektúry v historickej oblasti Gemera a Malohontu (viac v súhrnnom článku).
V susednej Českej republike boli udelené nasledovné ocenenia:
Česká cena za architektúru 2024(viac tu)
V súťažnej prehliadke (ekvivalent CE.ZA.AR-a), ktorú každoročne organizuje Česká komora architektov si Hlavnú cenu si odniesli Petr Hájek, Martin Stoss a Nikoleta Slováková za dielo Koncertná sála v Karlových Varoch. Realizáciu sme podrobne predstavili v samostatnom článku.
EU Mies Award 2024 (celý článok nájdete tu)
V aktuálnom ročníku bienálnej Ceny Európskej únie za súčasnú architektúru, ktorú od roku 1987 organizuje Európska komisia, Európsky parlament a Nadácia Miesa van der Rohe v Barcelone, zvíťazil Študijný pavilón pre poslucháčov fakúlt Technickej univerzity v nemeckom Braunschweigu. Dielo Gustava Düsinga, Maxa Hackeho sme podrobne predstavili v tomto článku.
Slovensko medzi finalistami nemalo zastúpenie. Užší výber 40 diel však zahŕňal aj rekonštrukciu SNG. Na Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru, ktorá je všeobecne považovaná za najprestížnejšie ocenenie za architektonickú tvorbu na starom kontinente, bolo celkovo nominovaných 362 prác zo 38 krajiín. Diela navrhli nezávislí odborníci, národné profesné organizácie a poradný výbor Ceny. Diela za Slovensko nominujú Slovenská komora architektov a dvaja nezávislí experti, menovaní Nadáciou Miesa van der Rohe: Henrieta Moravčíková a Štefan Moravčík (ARCHINFO).
Wienerberger Brick Award 2024 (celý článok nájdete tu)
Medzinárodná súťažná prehliadka v dvojročnom cykle oceňuje najlepšie diela postavené z tehly a keramických materiálov.
Do aktuálneho ročníka Brick Award 24 prihlásili architekti z 54 krajín sveta celkom 743 projektov. Z množstva kvalitných realizácii vybrala odborná porota do užšieho výberu 50 nominácií. Do finálovej päťdesiatky sa bohužiaľ nedostal žiadny zo slovenských projektov. V hlavnej kategórii zvíťazila Novostavba International Rugby Experience v stotisícovom západoírskom mestečku, ktorá zastrešuje expozíciu venovanú športovej histórii (nielen) írskeho Ragby. Autorom je ateliér Níall McLaughlin Architects (viac v súhrnnom článku).
Veríme že Vás zaujme aj výber študentských prác a ocenenia z príbuzných kultúrnych oblastí:
Cena profesora Jozefa Lacka (viac tu)
Celoštátnu súťaž o najlepšiu diplomovú prácu absolventov architektonických škôl na Slovensku organizuje každoročne Spolok architektov Slovenska. Porota vybrala víťaza a ďalších 6 prác, ktorým za ich špecifický prínos v konkrétnej oblasti udelila odmeny.
Cena profesora Jozefa Lacka bola udelená Tomášovi Rauszovi / FAD STU za projekt Oceľový ostrov - revitalizácia ropnej plošiny (celá práca tu).
Cena dekana Fakulty architektúry STU v Bratislave za najlepšiu ateliérovú prácu (viac tu)
"Cena víťazov cien" je každoročne prehliadkou najlepších ateliérových prác, ocenených v jednotlivých oblastiach študijných odborov na Fakulte architektúry a dizajnu STU.
Cena dekana za najlepšiu ateliérovú prácu 2023/24 a zároveň Cena Pro Visio za najlepšiu študentskú prácu v oblasti udržateľných a inovatívnych riešení v architektúre, urbanizme a dizajne putovala do rúk Kristíny Rózsovej za prácu ...a čo s nimi? (Filiálka, premeny mestskej krajiny), vypracovanú pod vedením Martina Jančoka a Michala Janáka (viac v súhrnnom článku).
Výsledky celoštátnej súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka (viac tu)
Ministerstvo kultúry SR ocenilo najlepšie zrekonštruované či zreštaurované národné kultúrne pamiatky.
Spomedzi 33 prihlásených diel sa kultúrnymi pamiatkami roka a držiteľmi ceny Fénix sa v rámci 17. ročníka súťaže stali Starý vodojem v Bernolákove, Kaštieľ Voderady a Organ v Kostole svätého Michala archanjela vo Vaďovciach (viac v súhrnnom článku).
Národná cena za dizajn 2024 (celý článok)
Národná cena za dizajn (NCD) je ocenenie udeľované Slovenským centrom dizajnu a Ministerstvom kultúry SR. NCD je udeľovaná už od roku 1993, vtedy ešte pod názvom Dobrý dizajn. Súťaž je určená všetkým polohám dizajnu. 19. ročník súťažnej prehliadky slovenského dizajnu bol venovaný najlepšiemu komunikačnému dizajnu rokov 2022 a 2023. Počas slávnostného galavečera v Divadle Nová scéna bolo odovzdaných 10 hlavných cien, 3 špeciálne ceny a 3 ceny pre osobnosti dizajnu (viac v súhrnnom článku).
Súťažnú prehliadku každoročne organizuje Česká komora architektov, so zámerom porovnávať úroveň kvality štúdia na vysokých školách. V aktuálnom ročníku sa o ocenenie uchádzalo 108 diplomantov.
Víťazkou sa stala Justýna Kaislerová, ktorá obhajovala záverečnú prácu na pražskej Akadémii výtvarných umení (viac v súhrnnom článku).
V súťaži, ktorá je určená mladým umelcom (do 35 rokov) zvíťazil Miroslav Sandanus s dielom SAFE (viac v súhrnnom článku).
Výberv s nadhladom uzatvára "Ocenenie za najhorší architektonický počin", ktoré predstavuje laureátov šiestich kategórií a cenu verejnosti. V priebehu leta nominovala verejnosť prostredníctvom online formulára a orálne podaných nominácií celkovo 48 fenoménov (viac v súhrnnom článku).