Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Česká komora architektov v januári 2017 vyhlásila druhý ročník Českej ceny za architektúru. Architekti do nej prihlásili takmer 250 realizácií. Sedemčlenná medzinárodná odborná porota do užšieho výberu nominovala 42 diel, z ktorých na konci novembra vyberie približne desať finalistov a držiteľa Českej ceny za architektúru.
(Nominačný večer sa koná dnes, 12. Júna 2017 v kultúrnej zóne Pragovka v pražských Vysočanoch).
Do súťažnej prehliadky bolo možné prihlásiť diela realizované v rokoch 2012-2016, z nominovaných stavieb ich však bola prevažná väčšina dokončená v období posledných dvoch rokov (22 nominácií bolo dokončených v roku 2016 a päť v roku 2015). V tomto roku bolo dokončených 16 nominovaných diel.
ČKA si súčasne váži veľkú aktivitu Akadémie Českej ceny za architektúru zloženej z tristo odborníkov, ktorá českej komore pomáha vytipovať zaujímavé diela, ktorých autorov Česká komora architektov následne oslovuje so žiadosťou o prihlásenie do súťažnej prehliadky.
Vybrané diela podrobnejšie približujeme v nasledujúcom článku. Detailnejší náhľad diela sa zobrazí po kliknutí na jeho názov, alebo priamo na jeho obrázok.
Najčastejším témou tohtoročných nominácií sú jedonoznačně rodinné domy, ktorých vo výpočte nájdete osem. Nasledujú výstavné projekty (napr. Vnímání od Jana Šépky v Českých Budějoviciach či vzducholoď Gulliver kotviaca na streche holešovického Centra súčasného umenia DOX, ktorej autorom je Huť architektury Martina Rajniša) či stavby spadajúce do oblasti vzdelávania.
V nomináciách sa objavujú aj štyri dopravné stavby: lávka v Hradci Králové / baum & baroš ARCHITEKTI, Komenského most v Jaroměři / baum & baroš ARCHITEKTI a EXCON, parkovací dom v Brne / Architekti Hrůša & spol. a Ateliér Brno či terminál Gagarin v Telči / ARCHOO.
Prác, ktoré sa zameriavajú na verejný priestor, je naozaj poskromne: revitalizácia stredu obce Bílovice nad Svitavou / P.P. Architects, Léto pod viaduktem / CCEA MOBA či už spomínaná konštrukcia zakrývajúcia Samsonovu kašňu v Českých Budějoviciach realizovaná pri príležitosti výstavy Jana Šépku v Dome umenia nazvaná Vnímání. Medzi veľkými investíciami, ako je napríklad Filozofická fakulta Masarykovej univerzity v Brne / Pelčák a partner architekti či Český inštitút informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Prahe / PETR FRANTA architekti & ASSOC. Nájdeme aj úplne drobné veci, ako je Lietajúci čierny dom / H3T architekti či pomník Archima Šipla v Libereckom kraji / RH faktor.
Dominujú novostavby na úkor rekonštrukcií
Charakteristickým rysom výberu medzinárodnej poroty je veľké množstvo novostavieb. Zo 42 nominácií ide o novostavby v 33 prípadoch. Táto skutočnosť môže vypovedať o oživenií stavebného trhu, avšak je potrebné dodať, že veľká časť týchto zákaziek pochádza zo súkromného sektora (najmä. Rodinné domy, bytové a administratívne objekty).
Kým v minulom ročníku Českej ceny za architektúru sme boli svedkom skutočne veľkého počtu vydarených rekonštrukcií, ktoré ovládli galavečer a odniesli si titul finalista (rekonštrukcia Vily Tugendhat v Brne / OMNIA projekt, ARCHTEAM, RAW, revitalizácia zámockého návršia v Litomyšli / AP atelier, Tři veže v Líbezniciach / Atelier M1 architekti, kláštor Nový dvůr / ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA, John Pawson a Dolní oblast Vítkovice / AP atelier), v tomto roku sa ich medzi nominované stavby prebojovalo len pár (napr. rekreačný objekt Ošelín / MODULORA, rekonštrukcia severného krídla Jezuitského kláštora v Kutnej Hore / Atelier M1 architekti či Javornická pálenica / ADR).
Aká mestá majú najkvalitnejšiu architektúru?
Jednoznačnou hviezdou tohto ročníka Ceny je Juhomoravský kraj, ktorý je v nomináciách zastúpený 10 realizáciami. Priamo z Brna potom pochádza polovica týchto nominácií, ďalšie sú rozptýlené v menších sídlach, čo opäť dokazuje, že kvalitná architektúra nie je len záležitosťou veľkých miest. O druhú priečku v rámci regiónov sa delí Praha a Stredočeský kraj (po 8 nomináciách). Svojho zástupcu v nomináciách majú opäť stredočeské dvojtisícové Líbeznice, o ktorých je v súvislosti s kvalitnou architektúrou počuť čím ďalej tým viac. Reprezentovať ich bude "Drevák" - novodobá sokolovňa od Ateliéru M1 architekti.
veľkým odstupom (po 4 nomináciách) nasleduje Juhočeský kraj, 3 nominácie patria Plzenskému kraju, po 2 nominacích má Liberecký, Královohradecký a Pardubický kraj, 1 nominácia spadá pod Vysočinu, ďalej Moravskosliezky a Zlínsky kraj. Tri kraje budú v boji o tohtoročnú Českú cenu za architektúru bez zastúpenia (Karlovarský, Olomoucký a Ústecký).
Polovica nominácií bola postavená z verejných finančných prostriedkov, 3 z nich boli realizované formou architektonickej súťaže, ktorú ČKA dlhodobo presadzuje ako najkvalitnejšií a najtransparentnejší spôsob verejného obstarávania. Jedná sa o Komunitné centrum Máj v Českých Budějoviciach / SLLA Architects, Komenského most cez Labe v Jaroměři / baum & baroš ARCHITEKTI, EXCON a Vodný dom v Huliciach / AND.
Celkom sedem ateliérov má hneď dve želiezka v ohni
Medzi autormi nominovaných stavieb sú etablované ateliéry aj mladí a verejnosti nepríliš známi autori. Vysokú úroveň českých nominácií na prestížnu Mies van der Rohe Award - Európsku cenu za súčasnú architektúru potvrdzuje skutočnosť, že všetky realizácie, ktoré sa do Českej ceny za architektúru 2017 prihlásili a ktoré boli v minulosti na cenu EÚ nominované, sa umiestnili v hľadáčiku medzinárodnej poroty. Sú to: chata pri Máchovom jezere / FAM Architekti, Archeologická základňa Mikulčice / Pelčák a partner architekti, Archeopark Pavlov / Architektonická kancelária Radko Květ, Dom v sade v Prahe-Kyjiach / Šépka architekti a Komunitné centrum Máj v Českých Budějoviciach / SLLA Architects.
Hneď sedem ateliérov je v nomináciách zastúpených dvoma realizáciami. Pražské štúdio D3A je nominované za rodinný dom na Zeleném Pruhu a dostavbu administratívnej budovy Palác Křižík 2. Ako špecialita na mosty a lávky sa prezentujú baum & baroš ARCHITEKTI.
Minuloročný finalista súťažnej prehliadky Atelier M1 Architekti sa porotu pokúsi zaujať už spomínaným Drevákom a rekonštrukciou Jezuitského kláštoru v Kutnej Hore. Studio Pelčák a partner vďaka spomínaným Mikulčiciam a Filozofickej fakulte v Brne, dvojica Zábran-Nová porotcov upútala s administratívnou budovou firmy Brusivo a radovými domami v Zruči.
Architekt Jan Šépka boduje s projektom Vnímání a s domčekom na „stračej nôžke“ umiestnenom v sade. Šafer Hájek architekti porotu upútali základnou školou v Dobřichoviciach a Společenským centrom Breda & Weinstein v Opave.
Do užšieho výberu sa dostali aj dva bytové domy: nedávno dokončený bytový dom v Prahe / A.LT ARCHITEKTI a ďaľší pražský projekt - Obytný súbor Vackov / UNIT architekti, Jiran Kohout architekti
Svojim skulpturálnym stvárnením boduje Kostol sv. Václava v Sazoviciach / Atelier Štěpán, ktorý je jediným reprezentantom svojho typologického druhu.
Porotu zaujala aj novostavba v areáli Vily Stiassni. Vzniklo tu metodické centrum, ktoré vytvára komplexné zázemie pre záujemcov o modernú architektúru. Autorom je ARCHTEAM.
Medzi komerčné stavby spadá galéria nábytku, ktorá vznikla premenou bývalého autosalónu na okraji sídliska. Jednopodlažný objekt nevalnej estetickej kvality získal novú, ľahko zapamätateľnú tvár. Za projektom stojí česko-slovenský ateliér CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban Designers
Do tohtoročného výberu sa zmestil aj študentský klub v Českých Budějoviciach / Ateliér Dvořák architekti a materská škola v Klecanoch. Na prvý pohľad je ťažko uveriť že ide o prestavbu pavilónovej škôlky z 80. rokov. Na projekte pracoval ateliér Dvořák architekti.
Drobné stavby v exteriéri reprezentuje tribúna fotbalového ihriska TJ Sokol Záryby / caraa.cz.
Na záver predstavíme najpočetnejšie zastúpenú kategóriu rodinných domov. V prvom ročníku ceny zvíťazil projekt ZEN houses. Nadviaže tento rok na jeho úspech jeden z nasledujúcich domov? Do detailu dotiahnutý dom v tehlovej záhrade architekta Jana Proksu; lacný, neformálný a predsa dobrý a funkčný dom v plote od libereckého ateliéru Mjöjk; prestavba rodinného domu pod Kravou Horou / Urban Čelikovský Architekti, ktorá vzdáva hold brnenskému funkcionalizmu; stavba na minimálnom pozemku - pražský rodinný dom RD3 / BY ARCHITECTS; dom s exteriérovým schodiskom od Stempel & Tesař architekti aleb Súkromá rezidencia v Čejkoviciach, ktorá rešpektuje podlhovastý pôdorys pôvodnej usadlosti - projekt štúdia acht.
Ktorí architekti budú natoľko úspešní, že sa dostanú medzi finalistov, bude jasné 27. novembra 2017 na slávnostnom galavečere v Mieste pre nové umenie - Jatka 78 v Prahe. Na akcii budú tiež vyhlásené výsledky ocenenia za výnimočný počin a mimoriadne ceny. Úloha to bude iste neľahká, s radom diel sa však porota zoznámia priamo v teréne na začiatku septembra. Deň po galavečere sa v Galérii Jaroslava Fragnera uskutoční vernisáž výstavy Česká cena za architekturu. Výstava bude v Prahe vystavená až do 10. januára 2018, potom sa presunie do brnenskej Galérie Architektúry. V priebehu roka sa k Českej cene za architektúru viaže rad ďalších akcií, najbližšou z nich je už siedmy ročník podujatia Architekti na jedné lodi (27. júna (A) VOID Floating Gallery).