Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Krytý prístrešok ponúka cestujúcim nielen ochranu pred nepohodou, ale stal sa aj kultúrnym fenoménom. Dielo získalo nomináciu v tohtoročnej Českej cene za architektúru.
Autobusový uzol, dnes už miestnymi nazývaný Gagarin, vznikol na nevyužívanej ploche medzi základnou školou a gymnáziom Otokara Březinu. V minulosti autobusy zastavovali na oboch stranách hlavnej komunikácie na ulici Hradecká (predtým Gagarinova), čo v dopravnej špičke pravidelne spomaľovalo dopravu. V súčinnosti s mestom architekti zvolili riešenie odkláňajúce autobusy do bezpečného, prevádzkovo pokojného priestoru. Pôvodná zanedbaná zastávka bola nahradená novým otvoreným prístreškom, ktorí plní nielen svoju základnú funkciu pre dochádzajúcich študentov a žiakov, ale stal sa aj miestom stretávania miestnych obyvateľov a návštevníkov mesta.
Výrazným architektonickým prvkom je umiestnenie bronzovej plastiky zhotovenej na počesť Jurija Alexejeviča Gagarina. Guľová skulptúra vznikla v roku 1977. Autormi sú akademický sochár - miestny rodák Rastislav Magni a brnenský výtvarník Arnošt Chalupa. Dielo, stojace od roku 1981 na neďalekej zarastenej ploche našlo dôstojnejšie miesto v kruhovom otvore krajného betónového piliera.
Nosnými prvkami stavby sú drevené lepené profily, ktoré spolu s fasádnymi doskami tvoria jednotlivé zvislé panely. Strechu so sklonom 15° tvoria krížom lepené drevené panely, ktoré sú so zvislými prvkami spojené oceľovými styčníkmi. Konštrukcie sú od zariadenia stavby odlíšené farebne. Biele plochy obvodových nosných prvkov sú doplnené tmavým náterom terasovej podlahy a sedenia.
Ochranu proti poveternostným vplyvom zaisťuje trojica tvrdených skiel a bočná stena z drevených profilov. Stena je opláštená pohľadovým rezivom. V obklade sú integrované osvetlené analógové hodiny - jeden z praktických prvkov pre cestujúcich. Tými ďalšími sú stojany na bicykle, až pre 12 cestujúcich cyklistov. Do vyfrézovaných otvorov v stropných doskách sú osadené LED svetelné pásy.
Krátka genéza plastiky "Gagarin":
Autori (Rostislav Magni a Arnošt Chalupa) ju vytvorili v roku 1977. Bola vyrobená s osobným nasadením "na kolene" v nádeji, že pretrvá turbulentnú dobu. O zložitom období svedčí aj 36 rokov starý odkaz R. Magniho, ktorý sa v roku 1969 dostal na zoznam nežiadúcich autorov. V nasledujúcom "normalizačnom" období mal problémy s prezentáciou svojich prác. Písomný odkaz nájdený vo fľaši priamo vo vnútri plastiky (pri jej premiestňovaní na nové miesto) potvrdzuje, že hotové dielo ležalo štyri roky v ateliéri. V roku 20. výročia prvého vesmírneho letu bolo napokon 26. marca 1981 zmontované a inštalované v pilóne pred základnou školu.
Pripájame sa k dochovanému želaniu tvorcov plastiky, ktoré bolo nájdené vo vnútri: „Zhotoveno v naději, že dílo přetrvá alespoň desítku let neklidného času.“
Žiaľ jeden z autorov sa dnešného umiestnenia plastiky nedožil. Zomrel 18. augusta 1994 v Žďáre nad Sázavou.
Podklady: ARCHOO, Telčské listy