Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Už sme si zvykli, že diela od Jana Šépku (v tomto prípade aj Jana Bártu) väčšinou nie sú celkom obyčajné. Že sú iné, ako je naša každodenná skúsenosť. Autor rád mení zabehané postupy, stereotypy, experimentuje s formou, materiálmi, niekedy i s publikom a adresátmi svojich diel… Nie sú to však samoúčelné pokusy. V dielach je vždy zrejmý nielen premyslený koncept, ale aj koštrukčná, materiálová a technická gramotnosť autora. Na jeho výtvory sa vždy tešíme, lebo sú vítaným osviežením. Inšpirujú a odľahčujú našu každodennú rutinu. Sú podnetom pre všetkých tvorivých ľudí. Ukazujú že riešenia problémov môžu byť zábavné, užitočné, aj zaujímavé súčasne. Výborným príkladom takého prístupu k tvorbe je aj posledný návrh rodinného domu, ktorý prezentujeme dnes.
Pozemok sa nachádza v obci Dobřejovice pri Prahe, neďaleko Průhonického parku. Areál s rozlohou takmer 5000 m2 má nepravidelný tvar a mierne sa zvažuje k Dobřejovickému potoku, smerom na sever. Potok vytvára spolu so vzrastlou zeleňou neopakovateľnú atmosféru. Na susednom pozemku stojí novostavba dvojpodlažného rodinného domu, ktorý svojim objemom dominuje celej lokalite. Na pozemku investora sa nachádza starší kamenný objekt, ktorý bude z veľkej časti zachovaný.
“Celý pozemek má mimořádnou atmosféru se vzrostlými stromy a terénním zlomem, do kterého je zasazen uvedený starší kamenný objekt. Naším východiskem je tento zlom podpořit a zachovat část původní stavby, kterou chceme do nové substance začlenit. Chceme tak zachovat jedinečnou atmosféru a nestavět solitérní objekt, který by tyto aspekty oslaboval. Stejně tak chceme respektovat všechny vzrostlé stromy a minimálně zasahovat do přírodního rázu údolí. Zkráceně lze tedy koncept popsat jako respekt k přírodním hodnotám řešeného pozemku”, vysvetľuje koncept Jan Šépka.
Architektúra
Dom zasadený do terénneho zlomu chce potvrdiť svoje poslanie nielen po urbanistickej stránke, ale aj v architektonickom výraze. Architekti sa snažia krajinu transformovať do výrazu stavby. Zemina je odkopaná na miestach, kde budú stáť steny. Krajina teda poslúži ako forma, do ktorej sa bude liať betón. Po zatvrdnutí betónu sa odoberie pôda, ktorá tvorila stratené debnenie. Výsledný objekt tak bude predstavovať odtlačok krajiny. Textúra miesta sa stane neopakovateľným motívom vnútorných povrchov. Vnútorné steny zohľadňujú sklon odoberaného terénu. Táto profilácia sa mení na vonkajšej fasáde v mieste terénneho zlomu. Ako stratené debnenie tu slúži pôvodná kamenná stavba, z ktorej bola odstránená strecha. S pôvodným objektom architekti nepracujú ako s pamiatkou, ale ako s hmotou, ktorá sa stane úplnou súčasťou novej stavby. Pôvodný objekt aj nová betónová substancia je prekrytá spoločnou strešnou doskou. Zelená strecha napomáha začleneniu stavby do krajiny. Najviac viditeľným miestom je priečelie, ktoré rešpektuje geometriu terénneho zlomu a je orientované smerom k potoku.
Dispozícia a prevádzka
Zvolená koncepcia novostavby umožnila riešiť dispozíciu na jednom podlaží, do ktorého sa vstupuje po rampe z terénu na úrovni strechy. Vstupná hala od seba oddeľuje dve časti stavby. Súkromnú, kde sa nachádzajú izby, kúpeľne, šatne a spoločenskú, kam patrí obývacia izba, kuchyňa, fitness a krytý bazén. Starý objekt predstavuje obytnú časť so spálňami, ktorú je možné priamo prepojiť s exteriérom. Priestory zapustené hlbšie do svahu sú osvetlené zhora cez strešné svetlíky. Vzhľadom k možnosti tvarovania miestností pomocou odoberanie hliny, majú jednotlivé priestory rôznu svetlú výšku. Obývacia izba je vyššia ako ostatné priestory a dáva tak najavo svoj význam.
Konštrukčné a materiálové riešenie
Konštrukcia vychádza zo samotnej koncepcie stavby. Betónové konštrukcie stien budú odlievané s použitím sepračnej fólie. Dimenzie stien i stropu umožňujú použiť tepelnoizolačný betón, ktorý nepotrebuje pridávať ďalšie tepelné izolácie. Väčšia hrúbka betónu umožní vo veľkej miere použiť len prostý betón bez výstuže. Vzhľadom na úplné zasadenie objektu do zeme bude najviac ochladzovanou plochou priečelie domu orientované smerom k potoku. Na celej dĺžke fasády tvorí izolačnú vrstvu zasklenie s možnosťou otvárania a vetrania. Stropná doska je prekrytá hlinou s trávnatým povrchom. V miestach presvetlenia spodných miestností je počítané s pochôdznym sklom. Hrubá betónová štruktúra objektu je v interiéroch doplnená prírodným drevom, a to ako na podlahe, tak aj v rámci nábytku.
Fotografie modelu:
Podklady: Šépka architekti