Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. máj 2018
0
1195

Česká cena za architektúru 2018 - výber medzinárodnej poroty

Medzinárodná porota Českej ceny za architektúru nominovala do prestížneho výberu 33 diel.
Česká cena za architektúru 2018 - výber medzinárodnej poroty

Česká komora architektov dnes večer (31. mája 2018, na nominačnom večere 3. ročníka Českej ceny za architektúru v pražskom Divadle Archa) zverejnila tridsaťtri diel, ktoré medzinárodná porota nominovala do užšieho výberu. Meno držiteľa Hlavnej ceny i ostatých finalistov sa verejnosť dozvie 19. Novembra 2018 na slávnostnom galavečere vo Fóre Karlín.

Súťažná prehliadka stavieb realizovaných na území Českej republiky za posledných päť rokov má slúžiť na kontinuálnu propagáciu kvalitnej českej architektúry. Zahŕňa široké spektrum diel - od veľkých komplexov a nákladných stavieb po drobné diela, napríklad i dočasného charakteru.

Aktuálny ročník súťažnej prehliadky vyhlásila Česká komora architektov v januári 2018. Zúčastniť sa mohli diela realizované na území Českej republiky od roku 2013 až po súčasnosť. Sedemčlennej medzinárodnej porote predsedá nemecký architekt Roger Riewe. Spolu s ním prihlásené realizácie hodnotí rakúsky architekt Carlo Baumschlager, architekt Zsolt Gunther, ktorý patrí medzi najvýznamnejších maďarských architektov, slovenská architektka Andrea Klimko, poľský architekt Robert Konieczny, zástupkyňa nielen krajinnej architektúry Yael Moria Klain z Izraela a Ivan Reimann, architekt českého pôvodu pôsobiaci v Nemecku.

Vybrané diela podrobnejšie približujeme v nasledujúcom článku. Detailnejší náhľad diela sa zobrazí po kliknutí na jeho názov, alebo priamo na jeho obrázok.

Rovnako ako pri celkovom počte 145 prihlásených diel do 3. ročníka ČCA je aj pri nominovaných dielach zjavná prevaha súkromných investícií. Stavieb financovaných z verejných zdrojov bolo medzi 33 nomináciami len sedem. V minulom ročníku tvorili až polovicu. Dve nominované realizácie vznikli na základe architektonickej súťaže s potvrdením regulérnosti od ČKA. Ide o KINONEKINO (XTOPIX architekti a Ing. arch. Simona Ledvinková - súťaž z roku 2013, realizácia 2017) a Obnovu nábrežia rieky Loučná v Litomyšli (Rusina Frei architekti a Ateliér PARTERO - súťaž vyhlásená Nadáciou Premeny Karla Komárka v roku 2013, realizácia 2017).

KINONEKINO
KINONEKINOFoto: Bohumil Pospíšil
Obnova nábrežia rieky Loučná
Obnova nábrežia rieky LoučnáFoto Rusina Frei architekti

Najčastejším typologickým druhom tohtoročných nominácií sú rovnako ako minulý rok rodinné domy a vily, ktorých je trinásť. Bytové domy sú zastúpené štyrmi realizáciami. Porotu zaujali tiež dve športové stavby: Športová hala Dolní Břežany (SPORADICAL) a Kampus Fakulty telesné kultúry UPOL - AC BALUO a CKV (atelier-r), smútočná sieň - Mestská smútočná sieň v Dobrušce (ateliér Šuda - Horský), kaplnka - Kaplnka sv. Vendelína (Pelčák a partner architekti), kino - už spomínané  KINONEKINO, stanica lanovky - Výstupná stanica lanovej dráhy na Pustevnách (Kamil Mrva Architects), multifunkčný priestor pre kultúrne a spoločenské akcie - Kotolňa Libčice nad Vltavou (Atelier Hoffman) alebo pivovar -Pivovar Trautenberk (ADR- Petr Kolář a Aleš Lapka).

Športová hala Dolní Břežany
Športová hala Dolní BřežanyFoto: BoysPlayNice
Kampus Fakulty telesné kultúry UPOL - AC BALUO a CKV
Kampus Fakulty telesné kultúry UPOL - AC BALUO a CKVFoto: Lukáš Pelech
Mestská smútočná sieň v Dobrušce
Mestská smútočná sieň v DobrušceFoto: BoysPlayNice
Kaplnka sv. Vendelína
Kaplnka sv. VendelínaFoto: Filip Šlapal
Výstupná stanica lanovej dráhy na Pustevnách
Výstupná stanica lanovej dráhy na PustevnáchFoto: Studio TOAST
Kotolňa Libčice nad Vltavou
Kotolňa Libčice nad VltavouFoto: Andrea Thiel Lhotáková
Pivovar Trautenberk
Pivovar TrautenberkFoto: BoysPlayNice

I tento rok chýbajú realizácie z verejného priestoru, výnimkou je už spomenutá Obnova nábrežia rieky Loučná v Litomyšli, prípadne  Victoria Pragensis - Botanický Labyrint (llj architects, Haenke).

Victoria Pragensis - Botanický Labyrint
Victoria Pragensis - Botanický LabyrintFoto: Jakub Nedbal

V 3. ročníku výrazne vzrástol počet projektov dokončených v minulom roku a inak tomu nie je ani pri nomináciách. V roku 2017 bolo dokončených dvadsaťpäť nominácií, zvyšných osem medzi rokmi 2014 až 2016.

Kde je v ČR najkvalitnejšia architektúra?

Najviac nominovaných realizácií je tentokrát z Prahy - spolu osem. Ďalších päť je zo Stredočeského kraja. So štyrmi sa na treťom mieste umiestnil Juhomoravský kraj, ktorý mal v minulom ročníku ČCA najväčšie zastúpenie. Nasledujú Královéhradecký a Olomoucký kraj, každý s troma realizáciami. Po dve diela zastupujú Plzeňský kraj, Vysočinu, Moravskosliezky a Zlínsky kraj. Jedného zástupcu majú Karlovarský a tiež Pardubický kraj.

Dva ateliéry majú hneď dve želiezka v ohni

Medzi autormi nominovaných diel sú etablované ateliéry, aj mladí, verejne nie príliš známi architekti. Dva ateliéry majú medzi nominovanými dve diela súčasne. Minuloročný finalista, ateliér ADR (Javornická palírna), sa tento rok dostal medzi nominácie s dvoma realizáciami autorov Petra Kolářa a Aleša Lapku v Krkonošiach – už spomínaný Pivovar Trautenberk a Bouda Černá voda. Dve nominácie má tiež ateliér Stempel & Tesař architektiPrestavbu radového domu v Prahe a Rekonštrukciu a prestavbu mlyna na bývanie na Slapoch.

Bouda Černá voda.
Bouda Černá voda. Foto: BoysPlayNice
Prestavba radového domu v Prahe
Prestavba radového domu v Prahe Foto: Filip Šlapal
Rekonštrukcia a prestavba mlyna na bývanie
Rekonštrukcia a prestavba mlyna na bývanieFoto: Filip Šlapal

Do užšieho výberu sa dostali dva bytové domy: realizácia zo Zlína Bytový dom Kvítková (CHLÁDEK ARCHITEKTI) a  pražský Bytový dom Nuselská (ABM architekti).

Bytový dom Kvítková
Bytový dom KvítkováFoto: Pagač photoproduction
Bytový dom Nuselská
Bytový dom NuselskáFoto: Filip Šlapal

Porotu zaujalo hneď niekoľko rekonštrukcií. Napríklad už spomínaná Rekonštrukcia a prestavba mlyna na bývanie (Stempel & Tesař architekti) či obnova objektu Štajnhaus (ORA). Medzi nominácie sa dostala aj Prestavba vily Peroutkova (Design4function), Rekonštrukcia vily architekta Oldřicha Starého (JRA Jaroušek Rochová architekti),  Rekonštrukcia oceľovej haly Praha hlavní nádraží (Sudop Praha), a tiež interiér Vault 42 (Studio Raketoplán), ktorý vznikol v klasicistickej vojenskej pekárni v areáli olomouckej pevnosti.

Štajnhaus
ŠtajnhausFoto: BoysPlayNice
Prestavba vily Peroutkova
Prestavba vily PeroutkovaFoto: Jiří Beran
Rekonštrukcia vily architekta Oldřicha Starého
Rekonštrukcia vily architekta Oldřicha StaréhoFoto: Filip Šlapal
Rekonštrukcia oceľovej haly Praha hlavní nádraží
Rekonštrukcia oceľovej haly Praha hlavní nádražíFoto: Ondřej Kafka
Vault 42
Vault 42Foto: Lukáš Pelech

Drobné stavby v exteriéri reprezentuje Útulňa vo Vratěníne od architekta Jana Tyrpekla.

Útulňa
ÚtulňaFoto: Antonín Matějovský

Vo výbere sa objavila aj Administratívna budova v Strančiciach  (Architektura, s.r.o.), ktorá experimentuje s využitím tepelno izolačného betónu.

Administratívna budova v Strančiciach
Administratívna budova v StrančiciachFoto: Filip Šlapal

Porotu zaujala tiež pražská Dostavba areálu Archívu hlavného mesta Prahy (A32). Cieľom dostavby bolo sústrediť Dátové centrum HLMP, Centrum digitalizácie, Archív digitálnych dokumentov a Správny archív MHMP v ideálnej náväznosti na existujúcu budovu.

Dostavba areálu Archívu hlavného mesta Prahy
Dostavba areálu Archívu hlavného mesta PrahyFoto: Pavel Krejčí

Medzi nominácie sa dostal aj Polyfunkčný objekt Dorn (ateliér RAW), ktorý sa nachádza v Brne neďaleko hlavného nádražia. Fasáda objektu je obložená rezným murivom, čím reaguje na blízky urbánny kontext.

Polyfunkčný objekt Dorn
Polyfunkčný objekt DornFoto: Bořivoj Čapák

Na záver predstavíme najpočetnejšie zastúpenú kategóriu rodinných domov. V prvom ročníku ceny zvíťazil projekt ZEN houses. Nadviaže tento rok na jeho úspech jeden z nasledujúcich domov? O cenu sa uchádzajú Dom nad vodopádom (ARCHOO), Dom so stodolou na Vysočine (MACHAR & TEICHMAN), Dom v Čiziciach (Zábran-Nová architekti), Dom v Prahe - Ruzyni / Pavel Hnilička Architekti, s.r.o. Engel house / CMC architects a.s., Kompaktný dom v Krnove (Atelier 38) a tiež Rodinný dom Neveklov (ATELIER KUNC). 

V kategórii rodinných domov o cenu zabojujú aj dve vily: Vila s ateliérom (Ateliér Menšík Skrušný) a Vila v Beskydech (TREF-Architekti).

Dom nad vodopádom
Dom nad vodopádomFoto: Jaroslav Svoboda
Dom so stodolou na Vysočine
Dom so stodolou na VysočineFoto: Peter Fabo
Dom v Čiziciach
Dom v ČiziciachFoto: Labuťová
Dom v Prahe - Ruzyni
Dom v Prahe - RuzyniFoto: Lukáš Žentel
Engel house
Engel houseFoto: BoysPlayNice
Kompaktný dom
Kompaktný dom Foto: Roman Polášek
Rodinný dom Neveklov
Rodinný dom NeveklovFoto: Jan Vrabec
Vila s ateliérom
Vila s ateliérom Foto: Filip Kůřil
Vila v Beskydech
Vila v Beskydech Foto: R. Žákovič

Výstavy

Nominované diela predstaví ČKA na výstavách v regiónoch. V stredu 13. júna 2018 sa od 15:00 hod. uskutoční vernisáž výstavy v Centre staviteľského dedičstva Plasy. S výstavou sa ďalej budú môcť začiatkom júla zoznámiť návštevníci národného festivalu Smetanova Litomyšl alebo začiatkom augusta hostia letného filmového a hudobného festivalu Slavonice Fest.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím