Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Dielo je nominované v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru.
Rekonštrukciou a dostavbou objektov bývalého pivovaru Zlatovar vzniklo v Opave obchodné centrum Breda & Weinstein. Komplex budov bývalého meštianskeho pivovaru sa nachádza na východnom okraji historického jadra Opavy, 200 metrov od centrálneho námestia. Areál zaberá územie v tvare nepravidelného päťuholníka, veľká časť budov pivovaru stojí na hrane stredovekých hradieb. Po dohode s orgánmi pamiatkovej starostlivosti boli zachované objekty varne, kvasiarne, sladovní, fasáda pivníc a komínové teleso. Pešia spojnica medzi centrálnym námestím a zastávkou MHD na vnútornom okruhu Opavy priamo prechádza obchodným centrom vo forme zasklenej dvorany.
Kľúčové objekty sú logicky umiestnené vo vzťahu k pôvodným hradbám a polohe historického jadra. Prirodzene sa tak stali základom priestorového a funkčného usporiadania nového komplexu. Pozdĺž historických fasád sú orientované dve hlavné komunikačné osi. Jedna pasáž je orientovaná kolmo na mestské hradby, druhá je dotyčnicou hradieb a mieri k rotunde obchodného domu Breda. Steny pivovaru sa stali časťou nových átrií a sú základnými orientačnými prvkami v komplexe.
Komplex je zámerne rozdelený na viacero menších častí, čím získava mierku, ktorá je v súlade s proporciami okolitej zástavby. Veľké plochy striech sú sčasti využité ako zelené terasy s výhľadmi. Ich hrany sú lemované vzrastlou zeleňou v kvetináčoch.
Novostavby sú realizované ako monolitický železobetónový skelet stužený komunikačnými jadrami. Nové objekty sú založené na pilótach. Otvorené obchodné pasáže sú zasklené, pre zníženie tepelných ziskov bolo použité sklo s priaznivým solárnym faktorom.
Nové fasády sú z veľkej časti riešené ako prevetrávané systémy s pohľadovou vrstvou z ťahokovu, emailovaného skla alebo kompozitných obkladových dosiek. Medzi zaujímavé riešenia patrí fasáda zo zavesených panelov s grafickým betónom - ide o prvú podobnú realizáciu v Českej republike (Na povrch membrány, ktorý príde do kontaktu s betónom sa natlačí požadovaný vzor. Namiesto farby sa sa nanáša spomaľovač tuhnutia betónu. Po stanovenej dobe tuhnutia /24 hodín/ a odstránení filmu, sa vymyje cementová malta z povrchovej vrstvy kameniva na plochách, kde bol aplikovaný spomaľovač tuhnutia).
V prípade rekonštrukcie pôvodných objektov - kvasiarne, varne, novej a starej sladovne a častí historických múrov pivovaru sa snažili architekti vytvoriť priestory zodpovedajúce moderným štandardom. Stavby boli podchytené pomocou tryskovej injektáže a staticky spriahnuté pomocou oceľových lán, výstuží a železobetónových prvkov. K rekonštrukcii fasád sa pristupovalo citlivo. Zachované tehlové dekory boli opravované s použitím tehál z pôvodných (v rámci stavby zbúraných) objektov. Na šikmých strechách zachovaných objektov je použitá titánzinková strešná krytina.
V objekte je využité kúrenie a chladenie pomocou tepelných čerpadiel a systém vetrania s rekuperáciu, pričom odpadový vzduch z pasáží je využitý na temperovanie garáží. Technológia umožňuje tiež nočné chladenie objektu pomocou vonkajšieho vzduchu.