Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Česká komora architektov (ČKA) v januári 2016 vyhlásila 1. ročník Českej ceny za architektúru (ČCA). Súťažná prehliadka sa stretla s obrovským záujmom architektov, ktorí do nej prihlásili takmer 500 realizácií. Sedemčlenná medzinárodná odborná porota (Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder) do užšieho výberu nominovala 63 diel, z ktorých na jeseň 2016 vyberie približne desať finalistov a celkového víťaza Českej ceny za architektúru. Nominačný večer sa konal 14. júna v kultúrnom priestore La Fabrika v pražských Holešoviciach.
Usporiadateľ Česká komora architektov uviedla, že by v súťaži privítala väčšie zastúpenie realizovaných projektov z verejných prostriedkov. Do užšieho výberu poroty sa ich prebojovala ani nie polovica zo všetkých nominovaných diel. Z 30-tich verejných stavieb vzniklo šesť na základe verejnej architektonickej súťaže, ktorú ČKA dlhodobo presadzuje ako najkvalitnejší a najtransparentnejší spôsob zadávania verejných zákaziek.
Medzi nominovanými je rad významných českých architektov. Menovite Ladislav Lábus, Josef Pleskot či Petr Hájek. Súťaže sa zúčastňujú aj významné architektonické ateliéry ako napríklad ateliér DAM architekti, A69, HŠH alebo architekti DRNH. Viac ako polovicu nominovaných projektov pomáhala vytipovať priamo Akadémia Českej ceny za architektúru.
V súčasnom užšom výbere sú zastúpené rôzne druhy budov od administratívnych, cez bytové objekty, verejné budovy a verejné priestranstvá až po rodinné domy a menšie projekty, ako napríklad Lesná útulňa od štúdia Uhrík architekti či Hnízdo od Jana Tyrpekla. Do súťaže sa v rámci prvého ročníka mohli prihlásiť projekty, ktoré boli realizované v posledných piatich rokoch. Podľa organizátorov však bola prevažná časť nominovaných projektov dokončená v posledných dvoch rokoch. Do nominácií boli vybraté projekty z takmer všetkých českých regiónov. Celkom desať diel pripadá na Prahu, jedná sa predovšetkým o administratívne budovy. Jedná sa konkrétne o interiéry kancelárie Socialbakers v Karlíně od D3A či City Green Court na Pankráci od architektonických kancelárií Richard Meier & Partners, Architects LLP a Cuboid architekti. Nechýbajú ani pražské rodinné domy a bytové objekty ako napríklad vila na Procházkově ulici v Podolí.
Pozrite si 63 nominovaných realizácii, ktoré postúpili do užšieho výberu. Na jeseň z nich porota vyberie približne 10 finalistov a víťaz českej ceny za architektúru bude vyhlásený 7. novembra 2016.