Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Mestský dom v bývalej židovskej štvrti Mikulova bol mnohokrát zničený, prestavaný a zmenil svoju funkciu. Objekt zo 16. storočia nedávno prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a dnes slúži ako penzión pre návštevníkov z neďalekých veľkých miest. Mikulov sa úspešne prezentuje ako mestečko s obdivuhodnou históriou a architektúrou za ktorými sem dochádzajú ľudia z Viedne, Brna alebo Prahy. Architektom sa podarilo vytvoriť komfortné víkendové bývanie, pričom však rešpektujú pôvodnú dispozíciu a podobu domu. Počas trojročnej rekonštrukcie boli odkryté polkruhové okná, kamenné schody alebo štuky, ktoré autori v interiéri hrdo prezentujú. Okrem prechodného ubytovania časť domu slúži ako súkromný byt majiteľa. Každá izba je originál, každá má svoju špecifickú atmosféru. K pôvodnému využitiu sa vrátili vínne pivnice pod domom a priľahlý dvorček.
Keďže v dome nenájdete jedinú rovnú stenu alebo pravouhlý otvor, všetky nové prvky bolo potrebné vyrobiť na mieru. Zariadenie odzrkadľuje cit autorov pre detail a kvalitu remeselnej práce. Zaujímavosťou je, že architekti mali najprv riešiť len interiér. “Původně byl naším zadáním pouze projekt interiéru. Postupně nám ale došlo, že se nedá řešit interiér a exteriér odděleně, že prostor a tvary se přelévají a vytváří nedělitelný celek.”
Viac o rekonštrukcii hovoria sami autori:
Štajnhaus nebyl projekt, Štajnhaus byl proces. Dům s renesančním jádrem stojí přímo na úpatí zámeckého kopce v bývalé židovské čtvrti Mikulova. Za svoji existenci utržil obrovské množství šrámů, prodělal desítky přestaveb a operací. Ty ho změnily k nepoznání, ale přesto si dokázal udržet středověkou pitoresknost. Přišli jsme ke slepenci. S postupným odkrýváním jednotlivých vrstev, prostorů a překvapivých souvislostí projekt procházel neustálým procesem revizí a úprav, v podstatě až do konce realizace. Na začátku jsme netušili, kam na konci dojdeme.
Hledali jsme hranici, do jaké doby se můžeme vrátit a kdy se už vydat po nové cestě. Ale stále jsme chtěli zachovat dům jako organický celek.
Podklady: ORA