Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Dielo sa dostalo do užšieho výberu poroty v aktuálnom ročníku Českej ceny za architektúru.
Objekt sa nachádza na Nuselskej ulici, v pražskej štvrti Michle (Praha4). V lokalite sa stretáva torzo blokovej zástavby zo začiatku 20. storočia so zvyškami staršej "rastlej" mestskej štruktúry. V posledných rokoch vyrástlo v okolí viacero solitérnych bytových domov.
Mestskú štruktúru vo veľkej časti určila morfológia terénu. V údolí potoka Botič nebolo možné plne rozvinúť tradičnú blokovú zástavbu. Výsledkom je neprehľadné, rastlé prostredie, kde je negatívny dojem umocnený periférnym charakterom a nízkym socioekonomickým statusom širšieho okolia. Kostru územia tvorí Nuselská ulica - výrazná komunikačná a kompozičná os štvrte.
Architektúra
Výslednú podobu stavby do značnej miery určila špecifická priestorová konfigurácia okolitých objektov. Nedávo realizovaný bytový dom na južnej strane prieluky siaha hlboko do dvora. Secesný objekt Hotela Michle na severnej strane tvorí naopak "plytký" trakt, ktorý je doplnený nízkymi prístavbami vo dvore. Oba susedné objekty majú rozdielnu podlažnosť a celkovú výšku.
Novostavba má sedem nadzemných podlaží a jedno podzemné podlažie prepojené so suterénom susedného objektu, ktorý realizoval rovnaký investor. So susedným objektom zdieľa vjazd do podzemného parkingu a prejazd do dvora. S výnimkou parteru, v ktorom sú situované dve komerčné jednotky, sú v objekte výhradne byty. Na uličnej strane sú navrhnuté malé jednoizbové a dvojizbové byty. Do dvora sú orientované väčšie (až štvorizbové) bytové jednotky.
Uličná fasáda plynulo nadväzuje na susedné objekty a dopĺňa neúplnú uličnú čiaru. Ustúpený parter tvorí kryté predpolie komerčných prevádzok. Na druhom až šiestom podlaží je uličná fasáda zalomená a vykonzolovaná nad chodník. Posledné podlažie je ustúpené. Vykonzolovanie nadzemných podlaží umožňuje zaujímavé priehľady severným a južným smerom. Výhľady umocňuje situovanie presklených lodžií do "zlomu" v uličnej fasáde.
Dvorové priečelie, orientované smerom k potoku Botič, tvorí systém stupňovitých terás. Na južnej strane má objekt rovnakú hĺbku traktu ako susedný objekt. Na severe reaguje na prístavby siahajúce hlboko do dvora a menšiu hĺbku traktu hotela v horných podlažiach.
Nosná konštrukciu domu je monolitická s výnimkou posledných dvoch podlaží, ktoré sú vymurované z keramických tvárnic. Fasády sú zateplené kontaktným systémom a omietnuté. Pekným detailom sú sklenené "bezrámové"zábradlia. Parter je obložený veľkoformátovými tabuľami čierneho smaltovaného skla.
Farebnosť je redukovaná na čiernu a bielu s výnimkou drevených podláh na terasách a balkónoch. V kontraste k takto potlačenej farebnosti sú vstupné priestory objektu akcentované zlatou stierkou. Tú sa rozhodli architekti použiť na jednej z bočných stien, ktoré sprevádzajú obyvateľov od vstupu ku schodisku a výťahu. Zlatý akcent je cez presklenú fasádu jasne viditeľný už z ulice.
V interiéri je použitá podobná farebná schéma. Steny spoločných priestorov sú svetlo sivé, rovnako ako keramická dlažba na poschodiach a schodisku, či oceľové zárubne dverí a dverných krídel do technických miestností. Oceľové zábradlia a madlá na schodiskách sú čierne. Rovnakú farbu majú aj HPL fólie na kapotáži rozvádzačov na hlavných podestách schodiska, na ktorých je zároveň aplikovaná informačná grafika označujúca čísla podlaží. V interiéri sa objavujú prírodné drevené povrchy: dubové dyhy na vchodových dverách a dubové plávajúce podlahy. Výrazným prvkom vo vstupnej hale je jednoramenné oceľové schodisko s čiernymi terazzovými stupňami a skleneným zábradlím.
Podklady: ABM architekti