Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Dvojpodlažná stavba so šikmou strechou a drevenými štítovými stenami čerpá z tradície regiónu. Budovu zvonku definuje drevo, zinkotitánový a kortenový plech. Trvácne povrchy boli zvolené nielen pre minimálne nároky na údržbu, ale tiež s ohľadom na prirodzené starnutie a patinu v prírodnom kontexte miesta.
Víkendový dom stojí v malej obci Andělská Hora, neďaleko kúpeľného mesta Karlove Vary. Od začiatku bolo snahou architektov, aby dom dobre zapadol do romantickej krajiny pod masívnou skalou a zrúcaninou gotického hradu.
Územie patrí do chránenej krajinnej oblasti a leží v pomerne vysokej nadmorskej výške. Preto bolo nutné počítať s drsnejším podnebím. Návrh vychádzal z tvaroslovia dedinského domu, ku ktorému patrí sedlová strecha a klasický drevený štít. Objekt musel zároveň spĺňať požiadavky na funkciu moderného rekreačného domu v letnej aj zimnej sezóne. Pozemok má ideálnu južnú orientáciu s prístupom zo severu a ponúka nádherný výhľad do krajiny.
Kompozícia a urbanistické riešenie
Po dôkladnej analýze okolia architekti zvolili krížovú dispozíciu. Dvojpodlažnú hmota so sedlovou strechou a titánzinkovu fasádou pretína kubický trakt opláštený korténovým plechom. Tento pôdorysný princíp umožnil odklonenie od prístupovej miestnej komunikácie s vjazdom do garáže a vstupom do domu, na druhej strane vytvára čiastočne uzavretý priestor tvarovaný do písmena L, do ktorého sú orientované hlavné obytné miestnosti na prízemí.
Konštrukcia
Celá stavba je koncipovaná ako drevostavba. Hlavným konštrukčným prvkom sú drevené veľkoformátové panely a steny, ktoré sú pohľadové aj v interiéri a hrajú dôležitú úlohu vo výtvarnej koncepcii domu.
Dispozícia
Hlavná obytná miestnosť je situovaná do južného krídla domu s výškou cez dve podlažia. V hornej časti prechádza do priestoru otvorenej galérie. V prevýšenom priestore sú dominantným prvkom svietidlá z ručne fúkaného skla. Súčasťou obývačky je kuchyňa, ktorá nadväzuje na vonkajšiu zastrešenú terasu s vonkajšou kuchyňou a sedením. V priestore medzi kuchyňou a obytným priestorom je krb obložený sivým oceľovým plechom s preskleným ohniskom. Na prízemí sa okrem niekoľkých obslužných miestností zázemia nachádza aj hlavná spálňa s pracovňou. V nočnej časti domu, na poschodí sa nachádzajú tri izby pre hostí s hygienickým zázemím a technická miestnosť.
Hlavným materiálom v interiéri je drevo. Drevené konštrukčné panely sú ošetrené bielou lazúrou, kontrastujú s tmavou drevenou podlahou a dyhovým obložením stien vo vstupnej časti domu. Doplnkovým materiálom je tmavý surový plech použitý na obložení krbu alebo hnedosivý korian na kuchynskej linke. V kúpeľni je použitá veľkoformátová keramika.
Fasáda a vonkajšie povrchy
Materiály fasády zapadajú do kontextu okolia a pôvodnej zástavby obce. Na štítových stenách bolo použité opalované smrekové drevo. Na potlačenú farebnosť domu nadväzuje sivá plechová krytina strechy. Kompozíciu oživuje hrdzavá patina jednopodlažného traktu. Povrchy boli zvolené s ohľadom na prirodzené starnutie. Časom stmavnú a zapadnú do okolitej prírody. Pre exteriérovú terasu bolo použité drevo IPE s veľkou odolnosťou voči poveternostným vplyvom.
Záhrada
V okolí domu sú vysadené dreviny bežné v okolitej prírode. Dôraz bol kladený najmä na minimálne nároky na údržbu a úpravu záhrady. Súčasťou dvora je desaťmetrový bazén. O vykurovanie sa stará rovnako ako pri dome tepelné čerpadlo.
Podklady: CMC architects a BoysPlayNice