Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Novostavba rodinného domu aj protiľahlý objekt s budúcim wellness, garážou a vínnou pivnicou sú situované na mieste pôvodného tenisového dvorca, zahryznutého do okolitého terénu. Dlhý, ale úzky obytný objekt situovaný na okraji parcely sa opticky maximálne otvára jedinou stranou - do átria. Átrium tak poskytuje absolútnu intimitu. Z opačnej, uličnej strany je totiž átrium uzavreté pôvodným oporným múrom kurtu. Architekt ho prakticky využil ako základ objektu s wellness a garážemi. Mezi oboma objektami tak pod úrovňou blízkej pomerne rušnej cesty vzniká priestor dokonale chránený pred ruchom mesta. Rodine ponúkna pokojné zázemie a v lete sa stáva vítaným rozšírením obytných plôch domu. Opticky celá kompozícia pôsobí uzavreto. Túto koncepciu architekt zvolil zámerne s ohľadom na skutočnosť, že sa parcela nachádzala pod úrovňou susedných parciel. Je obohnaná opornými múrmi bývalého tenisového kurtu a bola bez akýchkoľvek výhľadových možností do okolitej prírody.
Dispozičné riešenie
Hmotové usporiadanie objektov reflektuje rozmery pôvodného tenisového dvorca a priestorové možnosti parcely. Obytný objekt s orientáciou na juhozápad má jedno podlažie. Dispozične tvoria dom tri navzájom prepojené časti: Stredná spoločná časť, tvorená jedným priestorom s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, časť určená deťom a miestnosti rodičov na opačnej strane domu. Vstup do domu je cez chodbu do hlavnej obývacej časti. Minimalisticky poňatá stredná obývacia časť pritom vystupuje do záhrady asi o dva metre ďalej než spálne na jej bokoch a je tak podstatne slnečnejšia. Vďaka posuvnému preskleniu na obývaciu časť úzko nadväzuje terasa a átrium. Spálne po oboch stranách sú vzhľadom k trojmetrovému presahu strechy chránené pred priamym slnkom. Dostatok svetla im zaisťuje presklenie prednej fasády domu a mohutné strešné svetlíky. V detskej časti sa nachádzajú tri spálne detí prístupné zo spoločnej chodby, do ktorej ústi tiež vstup do príslušnej kúpeľne s toaletou. Opačná časť domu, priestory rodičov, je rozmerovo takmer totožná. Nachádza sa tu pracovňa, priestranná spálňa s kúpeľňou, wc a šatne. Vizuálne až strohý objekt wellness s garážou je dvojposchodový. Časť spodného podlažia (ktorého bok tvorí pôvodná stena tenisového kurtu) bola vyhĺbená až dodatočne. Nachádza sa tu vínna pivnica, wc, šatňa a do budúcnosti sú tu plánované technologické zariadenia pre wellness.
Horné poschodie zahŕňa samotné priestory wellness a garáž pre štyri automobily. Pohľadovú strohosť dvojposchodového objektu zhotoveného z bieleho pohľadového betónu rozptyľuje masívne bezrámové presklenie garáže, ktoré má za cieľ sprostredkovať pozorovateľovi zo strany obytných miestností pohľad na historický alebo súčasný automobil, ktorý v tomto prípade plní úlohu výtvarného diela.
Exteriér
Átrium úzko nadväzuje na interiér. Svojou nižšou polohou oproti okolitému terénu poskytuje dostatok súkromia a zároveň slnka a navyše chráni pred nárazmi vetra. Šírku domu kopíruje blok s mólom, do ktorého sú zasadené dva bazény a v zadnej časti opaľovacia časť s ležadlami. Prvý z bazénov je svojou hĺbkou určený na plávanie, druhý je primárne dekoratívny. Vstup do domu, respektíve átria je riešený schodiskom pozdĺž steny objektu wellness centra, v blízkosti vstupu na pozemok. Exotický dojem dodáva átriu už spomínaná plocha-pláž s bielym pieskom a lavičkou, umiestnená v blízkosti schodiska. Parkovacie kapacity sú premyslene sústredené na spevnenej ploche pri vstupe na pozemok vo zvýšenej časti priamo nadväzujúce na miestne komunikáciu. Z tejto plochy je prístupná aj garáž ktorá je oproti átriu o jedno podlažie vyššie.
Materiálové riešenie
Materiálovo sa na stavbe uplatnila osvedčená kombinácia betónu a skla. Betón v tomto harmonickom spojení vytvára dojem pevnosti a stability, zatiaľ čo sklo domu dodáva ľahkosť. Architekt navrhol žiarivo biely betón pre bočné steny v záhrade a prednú stenu objektu wellnes s garážou. Takto použitý betón zaisťuje záhrade aj okoliu domu svetlo a jas. „Když stojím na zahradě, i večer je tu díky bílému betonu mnohem větší světlo, protože stěny doslova září,“ potvrzuje architekt a dodáva: „Jeho další výhodou je fakt, že zůstává krásně čistě bílý, i když zmokne, a do budoucna mu nehrozí opadávání jako u běžných fasád.“ Pre zvýšenie výslednej belosti betónu bol použitý biely pigment, titánová beloba. Vďaka kvalitnému bielemu pojivu a svetlému kamenivu úplne stačil pre dosiahnutie požadovaného bieleho odtieňa obsah titánovej beloby vo výške 5% z celkovej hmotnosti cementu. Pre posúdenie estetických vlastností betónu architektom boli v laboratórnych podmienkach zhotovené vzorky betónu. Pri náročnom vylievaní pohľadových častí steny objektu wellness z bieleho betónu bolo nutné realizovať betón len z jednej strany, pretože druhú tvoril pôvodný betón oporných múrikov. Pridebnením a pripojením bieleho betónu vznikla spodná stena wellness hrubá cca 50 cm.
Interiér
Obývacia izba tvorí s kuchynským a jedálenským kútom jeden otvorený celok. Je vzdušný, bez zbytočného členenia, tak aby si rodina mohla byť stále na blízku. Vstupuje sa sem priamo zo záhrady cez zádverie, alebo posuvnými dverami z nedávno dokončenej terasy, ktorá na záhradu úzko nadväzuje. Z tohto obytného priestoru ústia chodby do oboch zostávajúcich častí domu. Z detskej časti na jednej strane a miestností rodičov na strane druhej. Veľké presklené plochy vytvorené systémom bezrámového zasklenia od podlahy k stropu umožnujú maximálny vizuálny kontakt s átriom a presvetlenie interiéru. Pevné bezrámové presklenia zaisťujú dojem ľahkosti a vzdušnosti.
Interiér je riešený v kombinácii tmavej a svetlej farby. Aby bola plocha vnútornej zadnej steny kompaktná, boli vyrobené atypické kyvné dvere veľkosti 1800/2700, ktoré sa po zatvorení jednoduchým dotykom prsta stanú súčasťou steny a sú takmer neviditelné. Tieto dvoje dvere oddeľujú obytný priestor od rodičovského a detského krídla. Celok dopĺňa bezrámové presklenie prednej steny a čiastočne i bočných stien. Rohové spoje presklených plôch sú ib tmelené bez viditeľných rámov. Podlahy stredovej časti domu tvorí pružná, ale veľmi húževnatá polyuretánová stierka v kombinácii s liatym cementovým poterom. Ide o moderný materiál, ktorý disponuje výborným prenosom tepla a je tak vhodný pre podlahové vykurovanie. Pri dotyku bosou nohou je povrch navyše mäkký a príjemný. Všetok nábytok v interiéri bol vyrobený na mieru. Na kuchynskú linku z bieleho umelého kameňa nadväzuje „levitujúci“ jedálenský stôl bez nôh, čo uľahčuje upratovanie. Za zadnou stenou sa vďaka posuvným dverám skrýva chladnička, rúra a ďalšie kuchynské zariadenia. V rohu obývacej časti má svoje miesto minimalistická sedacia súprava, ktorá kombinuje ohýbaný kov so svetlou kožou.
Stavebno - technické riešenie
Objekt je založený na základovej doske hrubej 150 mm, ktorá prechádza nielen celým domom, ale čiastočne aj záhradou. Trojica masívnych obvodových stien bola realizovaná systémom strateného debnenia. Strešná doska realizovaná ako železobetónový kazetový strop spočíva na oceľových stĺpoch a obvodových nosných stenách hrúbky 440 mm. Jej trojmetrový presah zatieňuje a chráni pred priamym slnkom spálne. Menší presah je nad obývacou časťou, ktorá opticky vystupuje do popredia. Betónová strešná doska je nad spálňami odľahčená presvetľujúcimi otvormi, ktoré sú zaujímavým detailom stavby. Rozptýlené denné svetlo preniká cez stropnú dosku kompozíciou priehľadov a vytvára zaujímavé efekty svetla a tieňa. Strešná doska bola doplnená skladbou vrstiev pre realizáciu vegetačných striech. Extenzívnou výsadbou sa tak stala rozšírením priamych zelených plôch. Na streche sú umiestnené aj technické zariadenia. Sú opticky zatienené oválnou konštrukciou potiahnutou čiernym perforovaným ťahokovom, ktorá zároveň slúži ako nosič stožiaru pre externý kamerový systém a satelit. Objekt je navrhnutý v nízkoenergetickom štandarde. Fotovoltické panely umiestnené na objekte wellness zabezpečujú dostatok elektrickej energie pre energetickú sebestačnosť objektu v letných mesiacoch. V lete, kedy je slnečného žiarenia viac, stačí energia aj na ohriatie vody v bazéne. O teplo sa stará elektrické podlahové vykurovanie. Vetranie je prirodzené, otvárateľnými oknami. Nie je totiž nad to otvoriť celý dom do záhrady a prepojiť tak vonkajšiu a vnútornú časť do jediného priestoru, ktorý ponúka tieň aj horúce slnko, chladivú vodu aj žiarivo biely piesok.
podklady: Ing. arch. Petr Skrušný