Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Investícia z verejných zdrojov. Stavbe predchádzala architektonická súťaž. Postupovalo sa normálne (ako by sa malo vždy). Najprv prebehlo hľadanie najlepšieho riešenia. Následne sa tento ideový výsledok zhmotnil aj do fyzickej podoby.
Celkové náklady (vrátane zabezpečenia pozemku) boli 113 milónov českých korún. Z toho cca 80 miliónov korún poskytlo ministerstvo financií, desiatimi miliónmi prispel následne kraj. Zvyšok zabezpečila obec.
Štvortisícová obec Dolní Břežany leží v tesnom susedstve s územím hlavného mesta Prahy. Rastúce sídlo, ktoré sa stáva atraktívnym miestom pre ľudí vyhľadávajúcich život mimo Prahy, prešlo v posledných rokoch zásadnou premenou. Vedenie obce sa dlhodobo zaoberá kultiváciou verejného priestoru a pri realizácii nových projektov kladie dôraz na architektonické a urbanistické hľadisko (svedčia o tom realizácie zbierajúce architektonické ceny, napríklad výskumné centrum ELI Beamlines, či nový cintorín). Zásadnou rekonštrukciou a rozšírením prešiel tiež areál základnej školy, na ktorý športová hala nadväzuje a je ďalšou etapou jeho rozvoja. Škola získala nové priestory pre výučbu telocviku, halu využívajú miestne športové kluby a vo večerných hodinách slúži rekreačným športovcom. Veľkorysý interiér haly umožňuje jej využitie pre organizovanie kultúrnych a spoločenských akcií.
Budova stojí na hrane zastavaného územia, v ťažisku veľkej rozvojovej plochy. Atraktívny architektonický koncept - priestorový objekt v tvare rotačného elipsoidu - reaguje na súčasné požiadavky aj neznámu budúcnosť. Realizácia a prevádzka haly môžu byť impulzom a inšpiráciou pre ďalší rast obce, preto má väzba na okolie a verejný priestor rovnaký význam ako prirodzené napojenie na základnú školu.
“Tvar haly je oblý, hladký a abstraktní. Kupole přibližuje měřítko člověku, kovový povrch zrcadlí okolí, hranice oblohy a střechy je nejasná,” priblžujú návrh autori. Stavba dobre maskuje svoje skutočné rozmery. Široké schodisko pred halou vzniklo vďaka zapusteniu stavby do terénu, vymedzuje hranicu verejného priestoru a tvorí prirodzený amfiteáter.
Vnútorné usporiadanie odráža väzby na okolie. Vstup divákov je orientovaný kolmo na ulicu a parkovisko, posuvné západné presklenie s výhľadom na obec umožňuje prepojenie so školským ihriskom. Spojovací krčok sprístupňuje telocvičňu suchou nohou z budovy školy. Srdcom je športová plocha 45 x 25 metrov s výškou 8 až 9 metrov. Je delená priečne na tri časti oddelené mobilnými roletami. Každá z tretín má veľkosť volejbalového hriska, delenie umožňuje paralelnú výučbu troch hodín telocviku. Na strane školy sú na prízemí šatne s hygienickým zázemím oddelené od športovej plochy stenou z rebrín, na poschodí sú kabinety a strojovne. Na strane divákov je tribúna pre 250 osôb, pod ňou zázemie a náraďovne. Dôležitým priestorom je otvorený vestibul s bufetom premostený lávkou, ktorá spája obe časti tribúny. Pre halu navrhli dizajnéri z ateliéru Les kanců originálny informačný systém z piktogramov a číslic, ktorý je ručne maľovaný priamo na steny z pohľadového betónu.
Nosná konštrukcia haly je kombináciou nosných železobetónových, pôdorysne zakrivených stien a priestorovej oceľovej priehradovej konštrukcie strechy s ohýbanými väzníkmi s rozponom až 44 m. Fasáda objektu je z falcovaných šindľov z prírodného hliníka, strešná časť so svetlovodmi má povrch z bielej hydroizolačnej TPO fólie.
V hale bola použitá kombinácia akustických opatrení, ktoré zabezpečujú dosiahnutie potrebnej doby dozvuku. Strop a časti stien sú obložené odolnými akustickými doskami, do výšky 2,5 metra je realizovaný štrbinový smrekovcový obklad. Zdrojom tepla a chladu je tepelné čerpadlo zem-voda, so sústavou 24 vrtov hlbokých 112 m. Návratnosť systému je kalkulovaná na 8 rokov. Športový povrch (PVC) je položený na pružnom podklade, pod ktorým je inštalované podlahové vykurovanie. Denné osvetlenie haly zabezpečuje 68 tubusových svetlovodov s priemerom 1,2 metra. Súčasťou systému umelého osvetlenia je senzor, ktorý umožňuje automaticky regulovať intenzitu a spotrebu osvetlenia v závislosti na dennej dobe.
V interiéri hala nadväzuje na materiálové riešenie priľahlej školy kombináciou bielych, sivých povrchov a masívneho dreva.
Ako bonus pridávame kresby detí s prianím telocvični :)
Možno zaujme aj časozberné video (máj až september 2017):
Podklady: Sporadical a BoysPlayNice