Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Realizácia sa dostala do užšieho výberu medzinárodnej poroty v rámci aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru.
Úspešný projekt odštartovala architektonická súťaž “Rozhledna na Šibeníku”, v ktorej v roku 2014 zvíťazil návrh architekta Pavla Suchého. Cieľom vyhlasovateľa bola prestavba posledného z tubusov veternej farmy, ktorú odkúpila obec Nový Hrádek s víziou realizácie rozhľadne. Prototyp turbín z roku 1995 totiž nebol nikdy spustený do ostrej prevádzky z dôvodu nadmerného hluku.
Požiadavka na minimalizovanie nákladov budúceho projektu prispela k víťazstvu návrhu založenom na rozsiahlom využití existujúceho stavebného základu. Zvolený prístup plynie celým projektom – od celku až po detail. Neoddeliteľnou súčasťou interiéru je napríklad repasovaný mobiliár zo 60. rokov. Realizácia rozhľadne na Šibeníku, ktorý je súčasťou turistickej trasy česko-poľskej hrebeňovky, bola financovaná prevažne z európskych dotácií.
Pôvodná transformátorovňa prešla stavebnými úpravami, vrátane prístavby, realizácie nového obvodového plášťa, a modernizácie technologickej infraštruktúry. K objektu zo severozápadnej strany pribudla nízka prístavba technického bloku, potrebného na prevádzku infocentra a pôvodný tubus veternej turbíny navýšila technická nadstavba pre telekomunikačné technológie.
Prevádzku definujú tri trakty. Plochu určenú pre návštevníkov dopĺňa potrebné zázemie a spomínaný technologický blok. Terasa nad stredným traktom plynulo prechádza do lávky, vedúcej na rozhľadňu.
Konštrukčné riešenie prístavby vychádza z pôvodnej skladby. Stropné konštrukcie tvoria spriahnuté plechobetónové dosky, strecha aj fasády sú prevetrávané. Montované prvky rozhľadne a lávky sú žiarovo pozinkované.
Návrh pôvodne počítal s opláštením strechy aj fasád zo zinkového plechu, ktorý bol následne v rámci úspor nahradený falcovanými hliníkovými pásmi. Návrh sledoval jednotný výraz nového celku transformátorovne a pozinkovaných konštrukcií rozhľadne. Tubus v exponovanom prostredí chráni metalický náter.
Návštevnícka trasa vedie cez infocentrum na galériu, ďalej cez vyhliadkovú terasu a lávku na rozhľadňu.
Hliníkové rámy zasklenia, brúsené betónové podlahy a cementové štuky, dopĺňa v interiéri prírodná kresba dreva a spomínaný repasovaný mobiliár.
Podklady: ABM architekti + PROJECTICON
Načítavam diskusiu...