Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vo februári otvorila Praha 7 novú radnicu, ktorá vzišla zo súťaže s medzinárodnou účasťou. V konkurencii sedemdesiatich kolektívov zvíťazil ateliér bod architekti. Podľa nadväzujúceho projektu pražského ateliéru bola následne dokončená jedna z najväčších verejných zákaziek zrealizovaných v ČR na základe architektonickej súťaže. Pražský kolektív zvíťazil aj o rok skôr v súťaži na športovú halu v juhomoravskom meste Modřice. Dnes predstavíme práve túto čerstvo dokončenú realizáciu.
Architektonické riešenie
Priestorový koncept haly sa vyrovnáva s drobnou mierkou okolitej zástavby. Ako vzor poslúžil architektom historický objekt reštaurácie U Brázdilů. Objem prístavby prístavba zo strany ulice kopíruje výšku susedného domu. Pri pohľade zo západnej strany vynikne hmotová kompozícia, ktorá navonok pôsobí ako adícia archetypálnej siluety historického objektu. Členenie stavby na tri totožné objemy však reflektuje vnútornú prevádzku športoviska.
Jednoduchá uličná fasáda má do Benešovej ulice orientovaný jediný stavebný otvor - akcentovaný hlavný vstup. Úroveň podlahy veľkej haly je zapustená o tri metre oproti vstupu a foyer. Zvolené riešenie umožnilo zredukovať výšku objektu a zarovnať úroveň hlavnej rímsy s pôvodným objektom. Priestory okolo haly sú oživené priehľadmi na športoviská, ktoré je možné zacloniť predsadenými roletami.
Fasáda
Omietka, profilovaná do horizontálnych ríms s prierezom pravouhlého trojuholníka, pridáva detail monochromatickým plochám fasády. Zvolené riešenie je reminiscenciou bosáže, ktorá člení fasádu sokolovne. Uličná fasáda reštaurácie U Brázdilů bola zrekonštruovaná do podoby, ktorú ilustrujú pohľadnice zo začiatku 20. storočia. Reštauračné práce zahŕňali najmä obnovenú bosáž na prízemí a zrenovované ozdobné šambrány so suprafenestrami.
Interiér
Priehľady do hlavnej športovej haly z foyer vedú návštevníkov na tribúnu. Cestou míňajú presklenú stenu oddeľujúcu hľadisko a posilňovňu. Pohľadová vrstva interiéru vychádza z nosnej konštrukcie, ktorú estetizuje. To je prípad masívnych prievlakov v hale, ktoré rytmizujú priestor. Zároveň ukrývajú zrolované deliace opony, ktoré slúžia na vymedzenie jednotlivých ihrísk v hale. Prevládajúci pohľadový betón dopĺňajú dubové podlahy a obklady stien a akustický podhľad svetlíkov. Pozdĺž prístupovej ochodze, vedúcej na tribúnu, prebieha strešný svetlík. Difúzna vrstva umiestnená pod zasklením zabraňuje oslneniu športovcov.
Na vstupnú halu je napojená sokolovňa s ubytovaním a reštauráciou. Prvé poschodie športového centra zaberá zrkadlová sála s horným osvetlením a ubytovanie v historickom objekte. Podkrovný priestor sokolovne využíva dvojica nocľahární s možnosťou ubytovania celého športového oddielu.
Športová hala je prepojená so susediacou základnou školou prostredníctvom podzemnej chodby. Deti zo školy vstupujú do športovej haly v úrovni hracej plochy hlavnej haly, kde sú situované šatne a bazén. Prevádzka sa tak nekríži, so športovou verejnosťou, prichádzajúcou z úrovne ulice.
Konštrukčné a technologické riešenie
Prevládajúce monolitické konštrukcie ostávajú vo veľkej časti z interiéru ako pohľadová vrstva. Liate prievlaky v hlavnej hale dopĺňa oceľová konštrukcia svetlíkov. Čiastočné zapustenie haly zlepšuje vnútornú klímu a prispieva k zlepšeniu ekonomiky prevádzky. Okenné otvory sú minimalizované, nielen s ohľadom na tepelné straty, ale aj z dôvodu horného osvetlenia hál, ktoré prináša výrazne kvalitnejšie svetlo.
Povrchová úprava plechovej strechy novostavby zodpovedá farbe omietky. Pôvodný objekt si zachoval krytinu z pálených škridiel - "brněnek". Strecha nízkeho traktu so šatňami, posilňovňou a bazénom je pokrytá extenzívnou zeleňou.
Podklady: bod architekti