Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Realizácia sa dostala do užšieho výberu medzinárodnej poroty v rámci aktuálneho ročníka Českej ceny za architektúru.
Dom, osadený do svahu na pomedzí zastavaného územia päťtisícového mesta a priľahlého lesa, obklopuje rozsiahla parcela s výmerou 4600 m2 a malou vodnou plochou. Architekti zachovali na celom pozemku pôvodné stromy, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou projektu a riešenia záhrady: “Chtěli jsme, aby dům vplouval do krajiny, aby se architektura rozmělnila z města do přírody se stromy a rybníkem...”
Severná strana jednopodlažného domu je v súlade s vrstevnicami klesajúceho terénu čiastočne zapustená do svahu. Z ulice tak vnímame len nízku horizontálnu líniu kamenného obkladu, členeného rastrom štíhlych okien, a ponad zelenú strechu môžeme vnímať okolitú krajinu a koruny stromov na pozemku.
Do pokojného priestoru záhrady naopak smerujú rozmerné presklené plochy. “Při návrhu byl pro nás důležitý kontrast ´pevnosti´ masivního kamene do ulice a lehkosti prosklené fasády do soukromých částí zahrady,” vysvetľujú architekti z pražského ateliéru.
Hlavný, lineárny blok domu je situovaný vo vrchnej časti rozľahlého pozemku. Do východnej časti hlavného traktu steny sústredili architekti garáž, zádverie, WC a technické zázemie domu. Na vstupný a technologický blok nadväzuje obývacia izba a blok spální. Krátke kolmé krídlo s rodičovskou spálňou delí záhradu na vstupnú a privátnu zónu.
Nosné obvodové steny a stropy sú odliate ako monolitické konštrukcie zo železobetónu. Zateplenú sendvičovú skladbu zo strany exteriéru dopĺňa masívne kamenné murivo. Rámy hliníkových okien lícujú s rovinou kamenných stien. Systém zasklenia využíva celú výšku fasád, orientovaných do privátnej časti záhrady. Strop a skladba strešnej roviny je skrytá za fasádny systém. “Důležitá byla pro nás hra velkých prosklených částí, menších oken, plných pevných nebo otevíravých segmentů,” dopĺňajú architekti.
Lomovému pieskovcu, dominantnému pri pohľadoch z exteriéru, sekunduje vo vnútri kresba prírodného dreva. Masívnu dubovú podlahu kombinujú architekti s dyhovanými a lakovanými časťami nábytku.
Podklady: JRA Jaroušek Rochová Architekti