Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Medzinárodná porota zložená z architektov, kritikov a historikov architektúry určila víťaza v tajnom hlasovaní z viac ako päťsto mien, ktoré boli navrhnuté v otvorenej nominácii.
Yvonne Farrell a Shelley McNamara sú prvými držiteľkami ocenenia z Írska, v chronologickom poradí všetkých laureátov Pritzkerovej sa zaradili na 47. a 48 miesto. Architektky, ktorých portfólio zahŕňa významné kultúrne stavby v rôznych kútoch sveta, v roku 2018 pôsobili ako kurátorky bienále architektúry v Benátkach.
"Spoluprácu medzi Yvonne Farrell a Shelley McNamara charakterizuje silné puto medzi oboma architektkami. Vo svojich projektoch demonštrujú tvorivú silu, zároveň však preukazujú vzťah k lokálnym špecifikám. Na každé zadanie zodpovedajú individuálnym riešením. Ich dielo je úprimné a poctivé, vždy prekračuje bežné požiadavky," vyhlásil v súvislosti s udelením ceny Tom Pritzker, predseda Hyattovej nadácie.
Kľúčové črty osobností írskej a svetovej architektúry zhrnula odborná porota v nasledujúcich riadkoch: "Integrita prístupu k navrhovaniu budov aj k tomu, ako riadiť ateliér, viera v spoluprácu, veľkorysosť ku svojim kolegom (zrejmá na príklade bienále 2018). Neustále oddanie dokonalosti v architektúre, zodpovedný prístup k životnému prostrediu - to sú len niektoré z atribútov, vďaka ktorým sa Yvonne Farrell a Shelley McNamara stali laureátkami Pritzkerovej ceny za rok 2020."
Stručný životopis a tvorba:
Yvonne Farrell (1951) a Shelley McNamara (1952) sa zoznámili počas štúdií na University College v Dubline, kde obe začali ihneď po absolvovaní štúdia vyučovať. Spolu s ďalšími kolegami založili roku 1978 ateliér Grafton Architects, pomenovaný podľa jeho dublinskej adresy. Neskôr sa jedinými partnermi ateliéru stali práve Farell a McNamara.
Architektky sa môžu pochváliť širokým portfóliom, z ktorého vyčnievajú práve veľké kultúrne a školské budovy. Ich prvý zahraničný projekt - súkromná univerzitu Luigi Bocconi v Miláne (2007), bol pre kariéru architektiek kľúčový. Stavba rok po dokončení získala hlavnú cenu World Building of the Year v rámci súťažnej prehliadky World Architecture Festival. Na ďalšie veľké ocenenie si museli Farell a McNamara počkať do roku 2016, kedy im Kráľovský inštitút britských architektov udelil cenu RIBA International Prize za univerzitný kampus v Lime.
"Architektúra utvára rámec ľudského života. Ukotvuje nás a spája so svetom takým spôsobom, ako to nedokáže žiadny iný odbor zaoberajúci sa tvorbou priestoru. V jadre našej práce leží úprimné presvedčenie o tom, že na architektúre záleží," vysvetľuje prístup k tvorbe McNamara.
Krátky videoprofil Laureátok:
O prístupe k princípom udržateľnej architektúry:
Výber z portfólia prác:
Urban Institute of Ireland
2002
Dublin, Írsko
Universita Luigi Bocconi - World Building of the Year
2008
Miláno, Taliansko
Offices for the Department of Finance
2009
Dublin, Írsko
Medical School, University of Limerick
2012
Limerick, Írsko
University Campus UTEC Lima - RIBA International Prize
2015
Lima, Peru
Université Toulouse 1 Capitole, School of Economics
2019
Toulouse, Francúzsko
Institut Mines Télécom
2019
Paríž, Francúzsko
Town House Building, Kingston University
2019
Kingston upon Thames, Spojené kráľovstvo
Pritzkerovu cenu (Pritzker Architecture Prize), udeľuje Hyattova nadácia (Hyatt Foundation). Je prestížne ocenenie v oblasti architektúry, inšpirované Nobelovou cenou. Cenu založili v roku 1979 Jay Pritzker, podnikateľ a filantrop, zakladateľ hotelovej skupiny Hyatt, a jeho žena Cindy Pritzkerová. Okrem prestíže je reprezentovaná medailou a finančnou odmenou vo výške 100 000 dolárov. Nominácia je otvorená komukoľvek. Medzinárodná porota zložená z architektov, kritikov a historikov architektúry z nich určuje víťaza v tajnom hlasovaní.
Medzi laureátmi Pritzkerovej ceny za architektúru sú napríklad Oscar Niemeyer (1988, Brazília), Renzo Piano (1998, Taliansko), Norman Foster (1999, Británia), Jörn Utzon (2003, Dánsko) či Zaha Hadidová (2004, Británia).
Porota v aktuálnom ročníku rozhodovala v zložení:
Zdroj: tlačová správa Pritzker prize