Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

PROJEKT 03/2022: REZIDENČNÁ ARCHITEKTÚRA

Vychádza tretie tohtoročné číslo časopisu PROJEKT.
Knižnica
Red 430.09.2022
4430+14
PROJEKT 03/2022: REZIDENČNÁ ARCHITEKTÚRA

PROJEKT 03/2022 s témou Rezidenčná architektúra sa venuje jednej z najdôležitejších oblastí architektonickej tvorby – architektúre bývania. Objekty pre bývanie totiž tvoria podstatu mestskej i vidieckej urbanistickej štruktúry, pričom celosvetový trend už dlhodobo potvrdzuje preferenciu mestského pred vidieckym bývaním. Mestá tak musia reagovať na mnohé výzvy, ktoré súvisia s riešením dopravnej infraštruktúry, s recykláciou nevyužívaných priemyselných území, zahusťovaním, ale aj s urbanizáciou širšieho mestského zázemia. Rovnako je nevyhnutná aj adaptácia už existujúcich obytných štvrtí a jednotlivých bytových domov. Z toho sa potom odvíjajú konkrétne úlohy, ale i osobitné riešenia, ktoré sú často precedensom či inšpiratívnym vzorom. Keď sa k tomu ešte pridajú aktuálne environmentálne požiadavky, vznikne široký rámec ovplyvňujúcich faktorov limitujúcich konkrétne zadania.

Odpovede nachádzajú architekti vo veľkom množstve rôznorodých prístupov, čím sa segment rezidenčnej architektúry do veľkej miery obohacuje o individuálne riešenia. Mnohé z nich prináša jesenný PROJEKT, ktorý sa prostredníctvom článku Imra Vaška dotýka aj aktuálneho obrazu architektúry svetových metropol. Kolektívne bývanie si našlo svoje miesto v okrajových častiach a preferuje menšiu mierku bytových komplexov, ako dokazujú napríklad Slnečnice – Viladomy v bratislavskej Petržalke, Kolísky v Bratislave-Záhorskej Bystrici či Povrazy v Košiciach, v centre mesta je možné však ísť aj do intenzívnejšej zástavby výškoviek, čoho príkladom je bratislavská Discovery Residence. Mimoriadne inšpiratívne sú rodinné domy, ktoré s pokorou ctia dochovaný kontext, dom, ulicu a prostredie. Čitateľov v tomto smere iste zaujme nový dom so starým mlynom v Opatovejrodinný dom v Palárikove či Dom H212 na bratislavskej Kalvárii, ale aj úprava starej stodoly pre víkendové bývanie vo Velkom Újezde v Čechách. Intervencia v Jelšave či adaptácia bytu v paneláku sú príkladmi pozitívneho vybočenia zo zaužívaných schém.

Z recenzie Andrey Bočkovej venovanej obytnému súboru Povrazy v Košiciach (autori: adf / Palo Šimko, Jaro Král):
... Mnohé novostavby bytových domov poskytujú vysoký štandard aj kvalitu bývania, v ideálnom prípade obohacujú verejný priestor o občiansku vybavenosť, parky, komunikácie, ihriská... Developeri sľubujú splnenie snov o bývaní, pocit bezpečia a výnimočnosti. V skutočnosti uspokojujú len nároky vždy tých istých štandardných vrstiev spoločnosti. Ale spoločnosť je rozmanitá, vyvíja sa a mení. Predlžuje sa mladosť i staroba, zvyšuje sa mobilita aj práca z domu, manželstvo a rodičovstvo už nie sú samozrejmosťou, pribúda rozvodovosť... Plus vírus, inflácia, energetická kríza.

V aktuálne realizovanej výstavbe bytových domov chýbajú inovatívne riešenia v oblasti sociálnej, urbanistickej, energetickej, technologickej..., ktoré dnešná doba nepochybne potrebuje. V popredí je stále predaj, vsádza sa na všeobecne akceptovateľnú estetiku a dispozičné riešenia bytov.

„Moderna vyhradila jedno obydlí každé základní rodině – ideální domov byl máma, táta a jejich děti v jednom bytě. (...) Jenže doba se mění. Ideálem pořád zůstává domov, kde je máma, táta a děti, pokud možno oboustranně vlastní. Ale kolik takových rodin ještě zbylo? A když se v posledních desetiletích mění rodina, práce, volný čas, technologie, proč by se neměnilo bydlení? (Vránková, Karolína. Doma s cizími. In: ERA 02/2015)

Architektúra vrátane realizácie je dlhý a komplexný proces ovplyvnený kultúrou, spoločnosťou, ekonomickou a politickou situáciou... skrátka svedectvo doby. Pochopiteľne, nedokáže zo dňa na deň reflektovať všetky zmeny a potreby. Obzvlášť architektúra bývania, keďže sa priamo týka takmer každého, je veľmi aktuálna, rozsiahla a mnoho vrstevná téma, o ktorej by sa dalo debatovať snáď nekonečne. Ale, ako už skonštatoval Lev Nikolajevič Tolstoj: „Povraz je dobrý, keď je dlhý, a reč, keď je krátka.“  Záverom je už len dôležité povedať, že „Povrazy“ evidentne nie sú kompromisným výsledkom súboja medzi architektom a investorom. Dokazujú, že ak všetci ťahajú za jeden povraz, na jeho konci nebude slučka.

Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.

PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Objednávky na adrese: z_sas@sasarch.sk
alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu:
SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2021
konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa:
meno priezvisko alebo názov ateliéru

Cena ročného predplatného na rok 2022: 25,- eur / 4 čísla

Vydáva Spolok architektov Slovenska

Súvisiace články

Vložené
30. september 2022
0
443
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím