Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

PROJEKT 02/2023: Práca a voľný čas

Vychádza druhé tohtoročné číslo časopisu PROJEKT.
Knižnica
Red 430.06.2023
3480+5
PROJEKT 02/2023: Práca a voľný čas

Charakter práce, ale i činnosti voľného času sa výrazne zmenili a architektúra sa týmto zmenám musí prispôsobovať. PROJEKT 02/2023 sa zaoberá novými realizáciami z týchto dvoch rôznorodých oblastí.

Deväť autorských názorov odkrýva pohľad na to, ako dnes pracujeme a oddychujeme. Nové bratislavské Apollo (Make Architects) je v súčasnosti najväčšou kancelárskou budovou, ktorá môže poskytnúť priestor pre 5 000 zamestnancov. Kompetenčné centrum firmy Baumit v Brandýse nad Labem (sebastian nagy architects) je príkladom kultivovanej architektúry - ľahučkého skleneného pavilónu s osobitým dôrazom na kvalitu pracovného prostredia. A centrála Martinus (Rudohradský), kde knihy hrajú hlavnú úlohu, zas výborne využíva danosti priemyselnej haly. Okrem toho prinášame inšpiratívne riešenia nadstavby základnej školy (pantograph), detské centrum v Banskej Štiavnici (Richard Murgaš Architects), lanovku v Jasnej (SIAL), apartmány v Rožňave (Sadovsky & Architects), nové interiéry v známej Mlynici (Linear), ako aj sídlo spoločnosti Kloboucká lesní (Mjölk architekti). V hlavnej Téme upriamujeme pozornosť na nevyhnutnú potrebu vytvárať inkluzívne prostredie prístupné pre všetkých (Pete Kercher/Lea Rollová), čo sa však týka architektúry všeobecne.

 

Z úvodného textu Pete Kerchera ambasádora EIDD – Design for All Europe: 

...Vstúpte do sveta dizajnu pre všetkých

Metóda Dizajn/navrhovanie pre všetkých prvýkrát uzrela svetlo sveta po založení Európskeho inštitútu pre dizajn a zdravotné postihnutie v Dubline v roku 1993, keď sa ukázalo, že napriek všetkým dobrým úmyslom existuje reálne riziko, že takýto prístup aplikovania metódy tvorby na zlepšenie kvality života ľudí so zdravotným postihnutím môže byť kontraproduktívny a vytvorí novú nepriepustnú oblasť dizajnu pre domnelú komunitu ľudí, ktorých jediným spoločným menovateľom je, že sú to niektorí (ale zďaleka nie všetci) z tých, ktorých tradičné metódy tvorby vždy ignorovali.


V priebehu jedného roka, na sympóziu v Bonne v roku 1994, EIDD diskutovalo o tomto riziku a začalo sa s formovaním teórie Dizajnu/navrhovania pre všetkých. Na konferencii v Barcelone v roku 1995 bol prijatý Dizajn/navrhovanie pre všetkých ako základný krok na začlenenie ľudí so zdravotným postihnutím (a ďalších) do hlavného prúdu tvorby. Po dlhých diskusiách EIDD nakoniec v roku 2006 zmenilo svoj názov na Design for All Europe (hoci sme si ponechali známu skratku).


Ako sa uvádza v Štokholmskej deklarácii EIDD, „Dizajn/navrhovanie pre všetkých je tvorba pre ľudskú rozmanitosť, sociálne začlenenie a rovnosť.“ Namiesto toho, aby sa ako cieľ procesu navrhovania stanovili vopred určené osoby, uznáva sa realita rozmanitosti nášho sveta a stanovuje sa cieľ uspokojiť ju prostredníctvom tvorby. Zatiaľ čo konvenčné metódy tvorby sa pevne držia svojich kreatívnych klapiek na očiach a elegantne obchádzajú otázku ľudskej rozmanitosti predstieraním, že ľudstvo možno zredukovať na tieto vopred určené kategórie, Dizajn/navrhovanie pre všetkých čelí výzvam neustále a rýchlo sa meniaceho sveta, pričom vie, že realita nikdy nie je taká priamočiara ako masová montážna linka a považuje rozmanitosť za svoju základnú líniu...

 

Strany z aktuálneho čísla:

Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.

PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Predplatné je možné objednať priamo na stránke www.casopisprojekt.sk, na adrese z_sas@sasarch.sk, alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu: SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2023, konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa: meno priezvisko alebo názov ateliéru

Cena ročného predplatného na rok 2023: 25,- eur / 4 čísla

Vydáva Spolok architektov Slovenska

Súvisiace články

Vložené
23. jún 2023
0
348
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím