Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V týchto dňoch vychádza prvý tohtoročný PROJEKT revue slovenskej architektúry. Číslo je venované architektúre rodinných domov - téme, ktorá priťahuje pozornosť svojou individualitou, privátnosťou i rozmanitosťou. PROJEKT mapuje aktuálne realizácie, ktoré sa vyznačujú kontextuálnym prístupom a sú situované mimo suburbánnych lokalít so štandardnou masovou produkciou. Nepatria tak síce k mainstreamu, ale pre architektúru sú tie podstatné a mienkotvorné. Dopĺňajú ich víkendové domy, ale i nové detské jasle, ktoré k bývaniu neodmysliteľne patria. Diskusia architektov prináša aktuálny odborný pohľad na túto problematiku, hodnotí súčasných klientov, ich požiadavky, ale aj názory na to, aký typ rodinných domov by sa mal stavať v mestách. Profilový rozhovor odkrýva nazeranie na súčasnú architektonickú tvorbu architektov z ateliéru BEEF ARCHITEKTI. Číslo uzatvára rubrika Spektrum s aktuálnymi informáciami z architektonického sveta.
Z diskusie Andrey Bacovej, Andreja Alexyho, Sebastiana Nagya a Pavla Pokorného:
...
Andrea Bacová: Mení sa kontext prostredia. V mestách je už veľmi málo pozemkov pre rodinné domy. Stáva sa, že napríklad na bratislavskej Kolibe sa búrajú staré domy a na ich mieste sa stavajú nové. Úplne iná kontextuálna situácia je v suburbánnom prostredí. Kde sa podľa vás rodinné domy najviac stavajú?
Andrej Alexy: Súvisí to s klientelou. Máme klientelu, ktorá si stavia dom pre seba, a potom sú to developeri, ktorí stavajú väčšiu či menšiu skupinku domov - kondomínium - na biznis. To je odpoveď aj na tvoju otázku. Mestá sa zahusťujú, ale dajú sa ďalej v nich stavať rodinné domy? Mám pocit, že sa celkom prirodzene vyvíja kategória mestský rodinný dom, ktorý má minimálnu záhradu, malý pozemok, s akým naše územné plány ani nerátajú. Obyvateľ mesta nepotrebuje veľkú záhradu, potrebuje len malý kúsok zelene. Je totiž zamestnaný alebo podniká a nemá čas sa venovať záhrade. Mali by sa prehodnotiť zaužívané stereotypy - že najmenší pozemok má mať 4 áre. Podarilo sa nám zrealizovať domy na pozemkoch, čo mali o niečo viac ako 2 áre, a ľudia boli spokojní, je to o proporciách a práci s priestorom a svetlom.
AB: Pre mesto je toto veľmi správna cesta.
AA: Potom sú tu aj hybridné systémy, v ktorých sa v jednom celku skĺbia rodinné domy a bytové domy tak, že na prvý pohľad sa nedá postrehnúť rozdiel. V Holandsku či Anglicku sú napríklad bežné radovky, ktorých pozemky sú naozaj úzke. To je mestský typ rodinného bývania.
Sebastian Nagy: Teraz napríklad rekonštruujeme meštiansky dom na námestí v Spišskej Sobote. Je veľký radový rodinný dom a aj tak fungoval. Vzadu má peknú záhradku a vpredu námestie.
AA: To je to, čo umelá inteligencia ešte nebude vedieť - interpretovať kontext z minulosti, vygenerovať princípy, ktoré sú charakteristické a jedinečné pre konkrétnu lokalitu.
...
AB: ... segment rodinných domov (je) pre architekta takou šťavnatou zákazkou. A výsledky sú oproti bytovkám veľmi kreatívne. Práve recenzujem knihu o rekonštrukciách rodinných domov v Čechách. Tam je realizované už množstvo rekonštrukcií krásnych chalúp, ale aj úplne obyčajných starých domov, ktoré rekonštrukciou získali obrovskú pridanú hodnotu.
SeN: Je tam ale aj veľký rozdiel v staviteľskej kvalite. V Čechách sa dajú stavby fyzicky postaviť bez problémov, takú mám osobnú skúsenosť. Na Slovensku fyzicky čosi postaviť je veľmi náročné. Keď si vymyslím nejaký atypický stavebný detail, v Čechách ho zrealizujú (hoci najprv si overia, či na tom naozaj trvám), ale na Slovensku stavitelia hľadajú iba cesty a výhovorky, ako sa to nedá, a nie sú ochotní učiť sa a realizovať niečo nové, odlišné od bežných a zabehnutých prístupov. Jednoducho to tu nejde, aj keď sa to dá dosiahnuť, no vyžaduje to veľa času a energie. Stavebná kultúra je tu úplná katastrofa.
Pavol Pokorný: Pritom s rodinnými domami to úplne kruciálne súvisí.
AB: Stavanie drevodomov je z tohto pohľadu asi jednoduchšie.
PP: To je jeden z dôvodov, prečo ich robím. Štrnásť rokov sa stretávam na stavbách s rovnakými stavbyvedúcimi. Je to fachmanstvo, aké sa s bežnou produkciou nedá porovnať. Stavebná kultúra je tam násobne vyššia. Súvisí to aj s tým, že v segmente rodinných domov sa stavba z dreva nedá postaviť podľa projektu pre stavebné povolenie. Musí sa urobiť z realizačného projektu. Realizačné projekty našich domov máme urobené v BIM-e a ja som sa v živote na kontrolnom dni nemusel hádať. V počítači máme modely 1 : 1. Všetky diely sú potom vyrobené s presnosťou na milimeter...
Obálka:
Strany z aktuálneho čísla:
Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.
PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Predplatné je možné objednať priamo na stránke www.casopisprojekt.sk, na adrese z_sas@sasarch.sk, alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu: SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2024, konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa: meno priezvisko alebo názov ateliéru
Cena ročného predplatného na rok 2024: 25,- eur / 4 čísla
Vydáva Spolok architektov Slovenska