Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
V týchto dňoch vychádza prvý tohtoročný PROJEKT revue slovenskej architektúry. Číslo je venované architektúre rodinných domov - téme, ktorá priťahuje pozornosť svojou individualitou, privátnosťou i rozmanitosťou. PROJEKT mapuje aktuálne realizácie, ktoré sa vyznačujú kontextuálnym prístupom a sú situované mimo suburbánnych lokalít so štandardnou masovou produkciou. Nepatria tak síce k mainstreamu, ale pre architektúru sú tie podstatné a mienkotvorné. Dopĺňajú ich víkendové domy, ale i nové detské jasle, ktoré k bývaniu neodmysliteľne patria. Diskusia architektov prináša aktuálny odborný pohľad na túto problematiku, hodnotí súčasných klientov, ich požiadavky, ale aj názory na to, aký typ rodinných domov by sa mal stavať v mestách. Profilový rozhovor odkrýva nazeranie na súčasnú architektonickú tvorbu architektov z ateliéru BEEF ARCHITEKTI. Číslo uzatvára rubrika Spektrum s aktuálnymi informáciami z architektonického sveta.
Z diskusie Andrey Bacovej, Andreja Alexyho, Sebastiana Nagya a Pavla Pokorného:
...
Andrea Bacová: Mení sa kontext prostredia. V mestách je už veľmi málo pozemkov pre rodinné domy. Stáva sa, že napríklad na bratislavskej Kolibe sa búrajú staré domy a na ich mieste sa stavajú nové. Úplne iná kontextuálna situácia je v suburbánnom prostredí. Kde sa podľa vás rodinné domy najviac stavajú?
Andrej Alexy: Súvisí to s klientelou. Máme klientelu, ktorá si stavia dom pre seba, a potom sú to developeri, ktorí stavajú väčšiu či menšiu skupinku domov - kondomínium - na biznis. To je odpoveď aj na tvoju otázku. Mestá sa zahusťujú, ale dajú sa ďalej v nich stavať rodinné domy? Mám pocit, že sa celkom prirodzene vyvíja kategória mestský rodinný dom, ktorý má minimálnu záhradu, malý pozemok, s akým naše územné plány ani nerátajú. Obyvateľ mesta nepotrebuje veľkú záhradu, potrebuje len malý kúsok zelene. Je totiž zamestnaný alebo podniká a nemá čas sa venovať záhrade. Mali by sa prehodnotiť zaužívané stereotypy - že najmenší pozemok má mať 4 áre. Podarilo sa nám zrealizovať domy na pozemkoch, čo mali o niečo viac ako 2 áre, a ľudia boli spokojní, je to o proporciách a práci s priestorom a svetlom.
AB: Pre mesto je toto veľmi správna cesta.
AA: Potom sú tu aj hybridné systémy, v ktorých sa v jednom celku skĺbia rodinné domy a bytové domy tak, že na prvý pohľad sa nedá postrehnúť rozdiel. V Holandsku či Anglicku sú napríklad bežné radovky, ktorých pozemky sú naozaj úzke. To je mestský typ rodinného bývania.
Sebastian Nagy: Teraz napríklad rekonštruujeme meštiansky dom na námestí v Spišskej Sobote. Je veľký radový rodinný dom a aj tak fungoval. Vzadu má peknú záhradku a vpredu námestie.
AA: To je to, čo umelá inteligencia ešte nebude vedieť - interpretovať kontext z minulosti, vygenerovať princípy, ktoré sú charakteristické a jedinečné pre konkrétnu lokalitu.
...
AB: ... segment rodinných domov (je) pre architekta takou šťavnatou zákazkou. A výsledky sú oproti bytovkám veľmi kreatívne. Práve recenzujem knihu o rekonštrukciách rodinných domov v Čechách. Tam je realizované už množstvo rekonštrukcií krásnych chalúp, ale aj úplne obyčajných starých domov, ktoré rekonštrukciou získali obrovskú pridanú hodnotu.
SeN: Je tam ale aj veľký rozdiel v staviteľskej kvalite. V Čechách sa dajú stavby fyzicky postaviť bez problémov, takú mám osobnú skúsenosť. Na Slovensku fyzicky čosi postaviť je veľmi náročné. Keď si vymyslím nejaký atypický stavebný detail, v Čechách ho zrealizujú (hoci najprv si overia, či na tom naozaj trvám), ale na Slovensku stavitelia hľadajú iba cesty a výhovorky, ako sa to nedá, a nie sú ochotní učiť sa a realizovať niečo nové, odlišné od bežných a zabehnutých prístupov. Jednoducho to tu nejde, aj keď sa to dá dosiahnuť, no vyžaduje to veľa času a energie. Stavebná kultúra je tu úplná katastrofa.
Pavol Pokorný: Pritom s rodinnými domami to úplne kruciálne súvisí.
AB: Stavanie drevodomov je z tohto pohľadu asi jednoduchšie.
PP: To je jeden z dôvodov, prečo ich robím. Štrnásť rokov sa stretávam na stavbách s rovnakými stavbyvedúcimi. Je to fachmanstvo, aké sa s bežnou produkciou nedá porovnať. Stavebná kultúra je tam násobne vyššia. Súvisí to aj s tým, že v segmente rodinných domov sa stavba z dreva nedá postaviť podľa projektu pre stavebné povolenie. Musí sa urobiť z realizačného projektu. Realizačné projekty našich domov máme urobené v BIM-e a ja som sa v živote na kontrolnom dni nemusel hádať. V počítači máme modely 1 : 1. Všetky diely sú potom vyrobené s presnosťou na milimeter...
Obálka:
Strany z aktuálneho čísla:
Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.
PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Predplatné je možné objednať priamo na stránke www.casopisprojekt.sk, na adrese z_sas@sasarch.sk, alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu: SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2024, konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa: meno priezvisko alebo názov ateliéru
Cena ročného predplatného na rok 2024: 25,- eur / 4 čísla
Vydáva Spolok architektov Slovenska