Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Aktuálne letné číslo PROJEKT-u je venované téme obnovy, záchrany, rekonštrukcie a konverzie, ktorá sa za ostatné obdobie dostala do popredia všeobecného diskurzu.
Príčin je viac. Jednak sú to globálne environmentálne výzvy, potreba záchrany kultúrneho a historického dedičstva, ale možno ešte viac je to pôsobenie lokálnych faktorov, za ktorými stoja konkrétni ľudia, ich postoje, morálne hodnoty, ktoré ich nabádajú pozerať sa na súčasný svet očami vidiacimi do budúcnosti, ako aj snaha zanechať tu niečo hodnotné, niečo pekné, na čo sa dobre pozerá, kam ľudia radi chodia, kde sa jednoducho dobre žije. A to vôbec nie je málo. Časopis ponúka cez recenzovanú architektúru bližší pohľad na aktuálne domáce i zahraničné realizácie z tejto oblasti. V rubrike TÉMA sa o metodickom prístupe k obnove dozviete viac. Okrem toho tu nájdete bohaté spektrum informácií o nových, ešte len pripravovaných projektoch, súťažiach, architektonických udalostiach i recenzie nových kníh.
Z rozhovoru Andrey Bacovej s Jánom Pavúkom, jedným z autorov rekonštrukcie Zastupiteľského úradu SR v Londýne:
...
Andrea Bacová: Prejdime teraz konkrétnejšie k tvojej aktuálnej londýnskej realizácii. Ide o generálnu rekonštrukciu Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky. Je to budova z konca šesťdesiatych rokov postavená v štýle brutalizmu, ktorú navrhli architekti Jan Šrámek, Jan Bočan a Karel Štěpánský. Táto budova už v roku 1971 získala ocenenie RIBA a, ako si hovoril, teraz ste získali opäť nomináciu na túto cenu, čo je podľa mňa veľký úspech. Priblíž nám, prosím, čoho všetkého sa generálna rekonštrukcia týkala.
Ján Pavúk: Treba úvodom povedať, že pôvodne ten objekt pozostával z dvoch častí. Pri delení Československa časť výtvarne menej zaujímavá, ale objemovo raz taká veľká ako tá druhá, ostala Českej republike. Jej adresa je Notting Hill, čo je hlavná ulica. Druhú adresu, prestížnejšiu, súkromnú – Kensington Palace Gardens –, získala výtvarne zaujímavejšia časť, objemovo menšia. Napriek tomu pre potreby Slovenska bol aj tento objekt obrovský. Mal prekrásne nadimenzované reprezentačné priestory, ale pre našu malú krajinu je to až príliš. Preto sa ambasáda rozhodla, že vzhľadom k užívaniu celého objektu by bolo vhodné preriešiť kancelárske dispozície a celé horné podlažie zase pre potreby bývania. Čiže v pôvodne iba reprezentačno-administratívnom objekte, kde sídlil len veľvyslanec, sme mali za úlohu spraviť veľvyslanectvo, nový konzulát, kultúrny inštitút, zhustiť celú administratívu a v hornom podlaží vyriešiť bývanie. Zmestili sa tam štyri trojizbové byty a jedna kuriérna izba. Byty sú pre zamestnancov a sú aj potrebné, lebo k prevádzke objektu musí byť stále k dispozícii šofér, bezpečnostný technik a operatívec.
....
AB: Mali ste aj nejaké limity od pamiatkarov?
JP: Boli tam pomerne prísne obmedzenia a to sme riešili s naším kolegom Petrom Lunterom, ktorý nám pomáhal riešiť inžiniering a vybavoval vyjadrenia pamiatkarov. Absolútne sme museli zachovať fasádu. Nemohli sme do nej robiť žiadne zásahy. Bolo ju možné len opraviť, kde boli nejaké praskliny alebo odlomené časti zo zavesených betónových blokov. Išlo tam aj o výmenu skiel. Pôvodne tam boli jednotabuľové sklá osadené do véčkových ník. Jedno véčko bolo dlhšie, tam sa tabuľa zasunula a na druhej strane sa zagitovala. Jedna z mnohých „Bočanoviek“, s ktorými sme sa museli vytrápiť.
AB: Museli tam byť veľmi veľké úniky tepla!
JP: V čase realizácie objektu bola klíma v Londýne celkom iná. Teraz sa to dosť zmenilo, takže už boli veľké problémy. Tieto sklá sme museli vymeniť za systémové riešenie. Zo statických dôvodov sme tam nemohli dať kvôli extrémnej záťaži trojsklá, tak sme použili dvojsklá.
AB: Išlo tam o obrovské okná, však?
JP: Najväčšia tabuľa mala rozmer 5 x 3,5 metra. Robili to na zákazku v Nemecku, odtiaľ to potom viezli do Londýna. Bol s tým, samozrejme, problém, lebo vysúťažená bola česká firma, ktorá predtým robila rekonštrukciu českej časti ambasády. Bola to už v poradí tretia firma, ktorá sa na tom podieľala, pričom tam robila už najmenej badateľné zásahy. Avšak prvá firma, ktorá sa na tom podieľala, nepochopila hodnotu a význam stavby. V tom sme sa zhodli aj s profesorkou Alenou Šrámkovou, ktorá sa vyjadrila, že by nebola rada, ak by naša rekonštrukcia dopadla tak ako tá česká. Mali sme teda zrkadlo, ako to nerobiť. Aj preto sme sa snažili pamiatkarom vyhovieť. Dbali dokonca aj na to, aby tesnenie medzi sklami malo farbu betónu.
...
Obálka:
Strany z aktuálneho čísla:
Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.
PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Predplatné je možné objednať priamo na stránke www.casopisprojekt.sk, na adrese z_sas@sasarch.sk, alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu: SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2024, konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa: meno priezvisko alebo názov ateliéru
Cena ročného predplatného na rok 2024: 25,- eur / 4 čísla
Vydáva Spolok architektov Slovenska