Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

PROJEKT 04/2022: Zelená pre architektúru

Vychádza štvrté tohtoročné číslo časopisu PROJEKT.
Knižnica
Red 402.12.2022
4230+20
PROJEKT 04/2022: Zelená pre architektúru

PROJEKT 04/2022 s témou Zelená pre architektúru reaguje na aktuálne problémy, s ktorými sa musí vysporiadať aj súčasná architektúra, a to sú klimatická kríza, nedostatok energie, sociálna nerovnosť, ale aj vysoká hustota obyvateľov v mestách a s tým súvisiaca urbanizácia, zmenšujúca sa miestna identita a nedostatok rozmanitosti.

„... počet obyvateľov na Zemi doslova práve o chvíľku prekročí 8 miliárd. V roku 1960 nás bolo ešte ,len´ 3 miliardy. Za 62 rokov vzrástol počet obyvateľov viac ako 2,5-násobne. Projekcia ďalšieho populačného vývoja síce nesignalizuje už až taký prudký nárast, ale predpokladá, že hranica 10 miliárd ľudí bude prekročená v roku 2057. Tieto fakty nie je možné brať na ľahkú váhu. Aj tohtoročný novembrový 27. klimatický summit OSN zdôraznil potrebu udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa. S tým úzko súvisí ukončenie neekologizovanej výroby energie z uhlia a celosvetové zníženie emisií CO2. Nevyhnutnosť adaptácie architektúry na ,zelenšie´ koncepcie s filozofiou šetrenia zdrojmi už nie je len teóriou, ale aktuálnou a akútnou potrebu ako zmierniť dopady klimatickej krízy. Jednou z možností je mať menej áut v mestách, viac zhodnocovať existujúcu architektúru, využívať nevyužívané a rozumne dopĺňať ešte nezastavané plochy... Možno dnes viac v tejto súvislosti hovoríme o múdrych technológiách, tepelných čerpadlách, fotovoltických článkoch a iných technických vymoženostiach... Podstatou sú však nové rozvojové scenáre miest a ich štvrtí i architektúry samotnej, kde kľúčovú úlohu zohráva človek a jeho prístup k spotrebe. Mám na mysli nároky na veľkosť bytu, riešenie mobility, trávenie voľného času, spotrebu energií, ale i jedla a oblečenia, čo v konečnom dôsledku vytvára individuálny vzorec životného štýlu. Znížiť emisie CO2 je možné aj zmenou životného štýlu, pričom architektúra tu môže zohrať kľúčovú pozíciu.“ (z úvodníka šéfredaktorky Andrey Bacovej)

O efektívnom nástroji riešenia klimatickej krízy v našich mestách – uhlíkovo neutrálnych štvrtiach – píše v úvodnom článku PROJEKT-u 04/2022 Martin Stohl. Téma „zelená pre architektúru“ bola však výzvou aj pre všetkých recenzentov. Výber realizácií podliehal niektorému zo sledovaných cieľov udržateľnej architektúry. Čitatelia v aktuálnom čísle nájdu napríklad netradičnú budovu IKEA vo Viedni či novú realizáciu Maggie´s Care centra z dielne Ark-Shelteru tentoraz až v Belgicku, ale aj nové obytné súbory v Topoľčanoch či bratislavskej Vrakuni, ako aj konverzie starších objektov – košickú Fabriku48 či kaviareň Norma v Piešťanoch. Odpovede i výsledky sú rôzne, ale ukazujú možné cesty k riešeniam. Vďaka recenzentom PROJEKT okrem obrazov vizuálne príťažlivej architektúry prináša podstatne viac – názory, postrehy a profesionálne hodnotenia, jednoducho RECENZOVANÚ ARCHITEKTÚRU.

Z recenzie Menno Cramera venovanej Maggie´s Care centru v belgickom mestečku Knokke-Heist (autori: Viktor Mikovčák, Martin Mikovčák, Michiel De Backer):

„Navrhnúť liečebné a regeneračné zariadenie, akým je centrum Maggie, je pre každého architekta cťou. Maggie centrá už navrhlo mnoho architektov, napríklad Frank Gehry, Zaha Hadid, Rem Koolhaas a mnohí ďalší, preto bolo nevyhnutné urobiť si prieskum toho, čo už navrhnuté bolo. Tento projekt možno vnímať ako momentku v dlhom zozname iniciatív na podporu skutočne regeneračného dizajnu, ako jeden z kúskov, ktorý má prispieť k šľachetnej ceste vytvárania zdravého a liečivého prostredia. Klientom je nemocnica AZ-Zeno, ktorá bola v kontakte s organizáciou Maggie´s Care. Inšpirovali sa filozofiou Maggie´s Care a vytvorili prvé takéto zariadenie v Belgicku.

V roku 1995 napísala zakladateľka Maggie Keswick Jencksová o svojej skúsenosti s rakovinou toto: ,Diagnóza rakoviny vás zasiahne ako rana do žalúdka... Žiadna cesta. Žiadny kompas. Žiadna mapa. Žiadny tréning... Počas siedmich rokov Maggie zažila diagnózu rakoviny, liečbu, remisiu a recidívu. Počas tohto obdobia získavala poznatky a skúsenosti a pretavila ich do priekopníckeho prístupu k starostlivosti o onkologicky chorých.´ (Maggie's Architecture and Landscape brief)

Keď so mnou začali Martin, Michiel a Viktor z Ark-Shelter spolupracovať, bolo cieľom zamerať sa na používateľov. Uplatňovať princípy UX v procese navrhovania a chápať človeka z biologického a neurobiologického hľadiska. Nájsť spôsob ako navrhnúť akési ,priestory zdravé pre mozog´... Udržateľnosť je o vedomých rozhodnutiach, ktoré nemajú negatívny vplyv na budúce generácie... Kľúčom k tejto stavbe je pochopenie skutočnej udržateľnosti. Vybudovanie budovy, ktorá nemá negatívny vplyv, a dokonca môže byť regeneračná, aby poskytla lepšie zdravie budúcim užívateľom a generáciám. To je skutočne udržateľná budova pre život.“

 

Časopis Projekt je mediálnym partnerom DAAD / CEZAAR/ Cien Spolku architektov Slovenska:

Aktuálne číslo si môžete zakúpiť v predajniach ARTFORUM v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline, Prešove a Pezinku, ako aj v bratislavských predajniach Press Shop na Sedlárskej ulici a Brot Books na Panenskej ulici.

PODPORTE PREDPLATNÝM VYDÁVANIE PROJEKT-u:
Objednávky na adrese: z_sas@sasarch.sk
alebo priamo prevodným príkazom na číslo účtu:
SK91 1100 0000 0026 6200 0033, variabilný symbol: 2023
konštantný symbol: 0308, správa pre prijímateľa:
meno priezvisko alebo názov ateliéru

Cena ročného predplatného na rok 2023: 25,- eur / 4 čísla

Vydáva Spolok architektov Slovenska

Súvisiace články

Vložené
2. december 2022
0
423
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím