Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Pre každú firmu je dôležitá prezentácia navonok. Formuje jej dlhodobo záväznú tvár voči okoliu. Moravská spoločnosť, ktorá sa zaoberá spracovaním dreva a lesným hospodárstvom si bola toho od začiatku vedomá.
Vo výsledku je cítiť úzku spoluprácu architektov a investora počas celého procesu navrhovania a realizácie. Od urbanizmu, cez architektúru až po detaily v interiéri. Architekti a investor našli zhodu aj v ďalšej oblasti - v ekologickom riešení stavby, ktorý odzrkadľuje priority spoločnosti. Výsledkom je priestor pre kvalitnú architektúru v nečakanej polohe na okraji hospodárskeho a výrobného areálu. Klasické dekorácie a obklady nahrádzajú odhalené konštrukčné materiály a transparentná fasáda, ktorá necháva návštevníka nahliadnuť do útrob stavby. Vnútorné priestory sa ľahko dokážu prispôsobiť zmenám v prevádzke a zahŕňajú značnú rezervu pre nečakaný rozvoj spoločnosti.
Stavba je realizovaná prevažne z materiálu, ktorý vzniká priamo na mieste - na linke v Klobouckej lesnej, necelých sto metrov od centrály. Architekti zvolili ako základný skladobný prvok rámovej konštrukcie BSH profily.
Nová centrála firmy vyrástla iba 7 km od našej severozápadnej hranice, v areáli na okraji malého mesta Brumov-Bylnice. Severná fasáda objektu je otočená k obci a prichádzajúcim návštevníkom. Stavba svojou hmotou zakrýva priemyselné stavby areálu a jej pozadie v druhom pláne tvorí scenéria Pláňavského hrebeňa.
Základná konštrukcia domu je kombináciou ťažkého dreveného skeletu, betónového jadra a stužujúcich oceľových prvkov. Jednotlivé moduly vypĺňa niekoľko typov fasádnych panelov, zvolených podľa logiky vnútornej dispozície. Hlavnú časť drevenej konštrukcie tvoria lepené BSH profily, vyrobené iba niekoľko desiatok metrov od stavby. Väčšina dreva použitého na stavbu je z neďalekých lesov, s najvýraznejším zastúpením beskydského smreka.
Strecha domu je pokrytá solárnymi panelmi, ktoré pokrývajú energetickú spotrebu objektu a zároveň zastupujú funkciu strešnej krytiny. Budova disponuje batériovým úložiskom s celkovou kapacitou 72 kWh. Prebytky sú smerované na pokrytie energetických požiadaviek výroby firmy. V súčasnej dobe pracuje väčšina zariadení v areáli na energiu zo slnka. Severnú stranu strechy pokrývajú sklenené panely, ktoré presvetľujú podkrovné priestory.
Voda zo strešných plôch je odvádzaná do nadzemných nádrží, ktoré v letných mesiacoch prirodzene ochladzujú budovu a akumulujú vodu na spätné použitie v areáli. Vodná plocha je tiež spôsobom, ako odrážať rozptýlené svetlo aj do hlbších častí dispozície.
Zdrojom na vykurovanie stavby a celého areálu je centrálna areálová kotolňa, spaľujúca štiepku vlastnej produkcie. Areál je úplne nezávislý na externom palivovom zdroji.
Pretože výstavbu nezabezpečoval jeden generálny dodávateľ, podieľali sa na nej predovšetkým lokálne firmy a remeselníci. Napríklad valašská spoločnosť JANOŠÍK, ktorá dodávala bezrámové okná realizované na mieru, sídli iba desať kilometrov od miesta stavby. Zasklenie je osadené priamo do drevenej konštrukcie, čo zvýrazňuje jej vyznenie.
Použité materiály a riešenia:
JANOŠÍK OKNA-DVEŘE: Rand & Noframe (konštrukcia okien a bezrámového zasklenia upravená na mieru projektu)
Autor: Mjölk
Podklady: Linka
Foto: BoysPlayNice