Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Bratislavský obchodný a obytný dom Manderla bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku

Po moste SNP, Obrátenej Pyramíde, alebo Tržnici na Trnavskom mýte sa dočkal zaslúženej pamiatkovej ochrany aj známy "Manderlák".
Diskusia
Red 319.09.2023
10660+63
Bratislavský obchodný a obytný dom Manderla bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku

Jeden zo symbolov predvojnového rozvoja Bratislavy, s nezameniteľným architektonickým výrazom, sa po rokoch dočkal zaslúženej pamiatkovej ochrany. Dom na Námestí SNP, ktorý sa na dlhé roky stal najvyššou stavbou mesta, je od 4. septembra národnou kultúrnou pamiatkou. 

Ako píše Radomír Sabol z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky:

"Polyfunkčný dom (Manderla) je ikonickou stavbou moderny na území Bratislavy. Bytový a obchodný dom bol vybudovaný medzi rokmi 1934 - 1935 podľa projektu architektov Christiana Ludwiga, Emericha Spitzera a Augustína Danielisa z rokov 1933 - 1934 a spája v sebe bytovú a obchodnú funkciu. Stal sa prvou výškovou stavbou v Bratislave a na Slovensku. 

Odvážne koncipovaný železobetónový skelet tohto funkcionalistického objektu realizovala firma Pittel & Brausewetter, priekopníčka stavebných konštrukcií tohto typu v strednej Európe. Motív farebne odlíšených priebežných pilastrov na fasádach a komponovanie okien do zvislých pásov zdôrazňujú vertikalitu tejto výškovej stavby. Pozoruhodné funkcionalistické dizajnové detaily sa nachádzajú aj v interiéri objektu – predovšetkým vo veľkoryso komponovanom ústrednom schodisku a priľahlých priestoroch.

Vybudovanie polyfunkčného domu Manderla bolo investičnou akciou úspešného obchodníka s mäsom Rudolfa Manderlu a právnika Dr. Artura Wollnera. V otvorenom parteri vrátane pasáže našiel svoje miesto rad obchodných prevádzok, vrátane veľkej predajne mäsa a mäsových výrobkov firmy R. Manderlu. Na prvom poschodí, otvorenom rozmernými oknami, bola umiestnená legendárna kaviareň Grand, v ktorej sa stretávala bratislavská bohéma (spisovatelia, výtvarníci a herci). Dom sa tak stal jedným z neformálnych bratislavských kultúrnych centier. Objekt si dodnes čiastočne zachoval punc miesta stretnutí a stal sa architektonickou ikonou centra mesta.

Výškový objekt je od svojho vzniku až dodnes jednou z najcharakteristickejších pohľadových dominánt centra mesta ako doklad podnikateľských, architektonických a staviteľských ambícií Bratislavy v medzivojnovom období."

"Manderlák" na dobovej fotografii
"Manderlák" na dobovej fotografiiZdroj: archív Oddelenia architektúry HÚ SAV
Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaZdroj: archív Oddelenia architektúry HÚ SAV
Dobová fotografia obchodnej prevádzky
Dobová fotografia obchodnej prevádzkyZdroj: archív Oddelenia architektúry HÚ SAV
Dobová fotografia exteriéru
Dobová fotografia exteriéru Zdroj: archív Oddelenia architektúry HÚ SAV

"Manderlák" dnes (foto: M. Hrdina, KPÚ Bratislava):

Vložené
19. september 2023
0
1066
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím