Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Nasledujúci cyklus obrázkov možno pomôže obnoviť spomienky tým, ktorý ho poznali a predstaviť časť jeho tvorby ostatným kolegom.
Jozef Chrobák bol výborný kresliar a karikaturista. Pripájame výber jeho kresieb osobností. Zachytil už svojich profesorov na škole a pokračoval svojimi kolegami počas celého života.
Jedna z jeho prvých realizácií bola sústredená bytová výstavba vo Zvolene v roku 1955.
Rok 1956 sa stal v jeho tvorbe zaujímavým návrhom Vysokoškolského študentského domova Ľudovíta Štúra Zvolen (projekt 1957, realizácia 1958-1960).
V roku 1964 sa zúčastnil na medzinárodnej súťaži Euro-Kursaal v San Sebastiane.
Ústrednú úlohu v profesionálnom živote Jozefa chrobáka zohralo formovanie Námestia slobody v Banskej Bystrici. Rozviedol koncept profesora Hrušku do detailnejšej reálnej podoby, ktorá sa v priebehu mnohých rokov postupne napĺňala. Nachádzajú sa tu aj dva kľúčové objekty autora. Dom Kultúry a Štátna banka československá (ktorá sa postupne adaptovala pre potreby komerčnej banky).
Významným objektom bol Dom kultúry v Banskej Bystrici. Návrh 1961, projekt 1971-1975, realizácia 1972-1988.
Na nasledujúcich obrázkoch predstavíme Štátnu banka československú Banská Bystrica (návrh 1976 (dve alternatívy), projekt 1978-1980, realizácia 1980-1985). Projektu predchádzala séria skíc, kde autor hľadal tvaroslovné východiská pre budovu.
Významným objektom bola aj Administratívna budova S-KNV / Krajský úrad v Banskej Bystrici (súťaž 1972 - 1. cena, projekt 1975-1977, realizácia (neúplná) 1975-1988, spoluautori I. Telan st., O.Mrlian, S. Likavec). Neskôr bola k budove dostavaná Kongresová sála Krajského úradu Banská Bystrica (návrh 1996, projekt 1997, realizácia 1998, spoluautor stavby: O. Mrlian, spoluautori interiéru: P. Daniel, M. C. Hronský, I. Petelen)
Zaujímavá je aj drobná, komorná pamätníková tvorba.
Ešte nedávno sme sa s Jozefom Chrobákom takto rozprávali. Do poslednej chvíle žil s architektúrou a vášnivo sledoval dianie okolo seba.