Integrované dverové systémy predstavujú riešenie, ktoré spája vysoké technické nároky s architektonickou...
Architekti zo štúdia HENN stavili na prirodzenosť dreva, precízne navrhnutú akustiku a premyslený...
Tiché a bezkontaktné dovieranie dverí dopĺňajú ergonomické madlá v rôznych dizajnových a funkčných prevedeniach, vrátane...
Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nasledujúci cyklus obrázkov možno pomôže obnoviť spomienky tým, ktorý ho poznali a predstaviť časť jeho tvorby ostatným kolegom.
Jozef Chrobák bol výborný kresliar a karikaturista. Pripájame výber jeho kresieb osobností. Zachytil už svojich profesorov na škole a pokračoval svojimi kolegami počas celého života.
Jedna z jeho prvých realizácií bola sústredená bytová výstavba vo Zvolene v roku 1955.
Rok 1956 sa stal v jeho tvorbe zaujímavým návrhom Vysokoškolského študentského domova Ľudovíta Štúra Zvolen (projekt 1957, realizácia 1958-1960).
V roku 1964 sa zúčastnil na medzinárodnej súťaži Euro-Kursaal v San Sebastiane.
Ústrednú úlohu v profesionálnom živote Jozefa chrobáka zohralo formovanie Námestia slobody v Banskej Bystrici. Rozviedol koncept profesora Hrušku do detailnejšej reálnej podoby, ktorá sa v priebehu mnohých rokov postupne napĺňala. Nachádzajú sa tu aj dva kľúčové objekty autora. Dom Kultúry a Štátna banka československá (ktorá sa postupne adaptovala pre potreby komerčnej banky).
Významným objektom bol Dom kultúry v Banskej Bystrici. Návrh 1961, projekt 1971-1975, realizácia 1972-1988.
Na nasledujúcich obrázkoch predstavíme Štátnu banka československú Banská Bystrica (návrh 1976 (dve alternatívy), projekt 1978-1980, realizácia 1980-1985). Projektu predchádzala séria skíc, kde autor hľadal tvaroslovné východiská pre budovu.
Významným objektom bola aj Administratívna budova S-KNV / Krajský úrad v Banskej Bystrici (súťaž 1972 - 1. cena, projekt 1975-1977, realizácia (neúplná) 1975-1988, spoluautori I. Telan st., O.Mrlian, S. Likavec). Neskôr bola k budove dostavaná Kongresová sála Krajského úradu Banská Bystrica (návrh 1996, projekt 1997, realizácia 1998, spoluautor stavby: O. Mrlian, spoluautori interiéru: P. Daniel, M. C. Hronský, I. Petelen)
Zaujímavá je aj drobná, komorná pamätníková tvorba.
Ešte nedávno sme sa s Jozefom Chrobákom takto rozprávali. Do poslednej chvíle žil s architektúrou a vášnivo sledoval dianie okolo seba.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu