Navždy nás opustil architekt a pedagóg Anton Vranka
Posledná rozlúčka sa uskutoční v Bratislavskom krematóriu 21. júla o 15:30 hod.
14. júla nás vo veku 87 rokov navždy opustil Anton Vranka, ktorého si niekoľko generácií študentov pamätá najmä ako pedagóga pôsobiaceho na bratislavskej fakulte architektúry. Okrem toho že bol priekopníkom disciplíny zvanej bionické modelovanie, aktívne sa venoval i praktickej architektonickej tvorbe, vedecko-výskumnej práci a samostatnej výtvarnej a medailérskej tvorbe. Mnohí ho poznajú aj ako gajdoša.
Fenomén "Vrankoviny" - hlavolamu, či návrhu, ktorý vyžíva efekt optických ilúzií a premieňa akékoľvek ploché médium na prekvapivú priestorovú štruktúru - je medzi študentmi pojmom dodnes.
Stručný životopis Antona Vranku:
- Narodil sa 3. mája 1936 v Slatine n/Bebravou, okres Topoľčany.
- 1954-1960: vysokoškolské štúdium na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva SVŠT (Slovenská vysoká škola technická) v Bratislave. Diplom - inžinier architekt (Ing. arch.).
- od roku 1960: pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na Katedre teórie a dejín architektúry, kreslenia a modelovania, neskôr Katedra výtvarných disciplín FA STU.
- 1992-1996: vedúci Katedry výtvarných disciplín.
- 1996-2002: zástupca vedúceho katedry.
- Okrem klasických výtvarných disciplín kreslenia a modelovania vyučoval ešte rad ďaľších pôvodných predmetov, ktorých koncepciu a metodiku výučby vypracoval a presadil do učebného programu FA STU. Sú to predmety: Architektonické kreslenie, Architektonicko-bionické modelovanie, Architektonická kompozícia, Výtvarná geometria, Farba (Náuka o farbe) a predmet Perspektíva, ktorý vyučoval externe na VŠVU (Vysoká škola výtvarných umení) v Bratislave. Okrem svojej pedagogickej činnosti, ktorá tvorila hlavnú náplň jeho pôsobenia na FA STU sa venoval i praktickej architektonickej tvorbe, vedecko-výskumnej práci v oblasti architektonickej bioniky a samostatnej výtvarnej a medailérskej tvorbe.
- Výsledky svojej pedagogickej a vedeckovýskumnej práce prezentoval v nedávnych rokoch doma i v zahraničí na vedeckých konferenciách a aj na pôde vysokoškolských architektonických učilíšť v Drážďanoch, vo Weimare, v Sofii, v Grazi, v Prahe a v Moskve.
- 2005: odchádza do dôchodku
Celoživotná tvorivá činnosť Antona Vranku je zdokumentovaná na stránke www.antonvranka.sk.
Výber z tvorby: