Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Zomrel architekt a urbanista Ľubomír Titl

Posledná rozlúčka s osobnosťou, ktorá výrazným spôsobom ovplyvnila slovenskú architektúru sa bude konať v bratislavskom krematóriu 2.2.2018 o 11:45.
Diskusia
Red 331.01.2018
15740+15
Zomrel architekt a urbanista Ľubomír Titl

Ľubomír Titl (1929) vyštudoval architektúru v rokoch 1948 až 1952 v Bratislave na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva. Veľký vplyv na formovanie jeho architektonického cítenia mali profesori Emil Belluš, Vladimír Karfík, Jan E. Koula, Karel Hannauer, Emanuel Hruška, Alfréd Piffl, Jozef Chrobák a Eugen Kramár. Štúdium si rozšíril na majstrovskej škole architektúry na Akadémii výtvarných umení v Prahe u profesora Jaroslava Fragnera. Ľubomíra Titla štúdium v Prahe spojilo s architektami Ferdinandom Končekom a Iľjom Skočekom.

Ľubomír Titl na odovzdávaní ceny Emila Belluša
Ľubomír Titl na odovzdávaní ceny Emila Belluša

Tvorivé partnerstvo trojice architektov sa vyvinulo už v priebehu vysokoškolského štúdia (zapájali sa spoločne do množstva súťaží) spomínané štúdium v Prahe ho ešte upevnilo. Aj keď Ľubomír Titl tvoril aj samostatne, ťažisko jeho celoživotného diela predstavujú diela, ktoré vznikli najmä v spolupráci so spomínanými kolegami. V projektovej praxi sa zaoberali širokým spektrom úloh. Koncipovali veľké obytné súbory Ružinov a Dúbravka v Bratislave, projektovali obytné budovy, navrhli hotelové a rekreačné zariadenia, administratívne a spoločenské budovy. Venovali sa i obnovám historických pamiatok a prácam v historickom prostredí miest.

Tvorba Ľubomíra Titla čistým rukopisom odkazuje na tradíciu funkcionalizmu. Jeho dielo ho nepochybne radí k popredným autorom našej modernej architektúry. Jeho osobnosť výrazným spôsobom ovplyvnila architektúru na Slovensku aj formovaním nastupujúcej generácie kolegov. V prostredí ich ateliéru nadobudli praktické skúsenosti mnohí autori, ktorí neškôr sami získali viaceré popredné ocenenia. Ľubomír Titl v rokoch 1994 až 1996 pôsobil ako dekan Fakulty architektúry STU v Bratislave. V priebehu tvorivej kariéry získal množstvo ocenení vrátane Ceny Dušana Jurkoviča, ceny ZSA a štátneho vyznamenania „Za vynikajúcu prácu“.

V roku 2016 bolo celoživotné dielo Ľubomíra Titla s kolegami Iľjom Skočekom a Ferdinandom Končekom ocenené Cenou Emila Belluša. Pri tejto príležitosti sme prezentovali katalóg, ktorý poskytuje súhrnný prehľad diela tejto ikonickej trojice. Editorkami katalógu sú Katarína Andrášiová a Nina Bartošová. Môžete si ho prelistovať vo forme ISSUU:

Fotografie vybraných diel:

Študentský domov Juraja Hronca  (1967)
Študentský domov Juraja Hronca (1967)Foto: Archív Oddelenia architektúry, ÚSTARCH SAV
Dúbravka, Bratislava: 1965 - 1968 projekt, 1969 – 1985 realizácia
Dúbravka, Bratislava: 1965 - 1968 projekt, 1969 – 1985 realizáciaFoto: archív architektov Končeka, Skočeka, Titla
Rezidenčné vily pre pracovníkov OSN, Bratislava: 1967 projekt, 1968 - 1969 realizácia
Rezidenčné vily pre pracovníkov OSN, Bratislava: 1967 projekt, 1968 - 1969 realizáciaFoto: Rajmund Müller
Podniky zahraničného obchodu – Petrimex, Bratislava: 1969 projekt, 1971 – 1972 realizácia
Podniky zahraničného obchodu – Petrimex, Bratislava: 1969 projekt, 1971 – 1972 realizácia Foto: Rajmund Müller

Pri príležitosti prebarania ceny Emila Belluša v roku 2016 sa nám podarilo zachitiť aj krátky príhovor Ľubomíra Titla (od 6. minúty):

524
Youtube

Súvisiace články

Vložené
31. január 2018
0
1574
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím