Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Ľubomír Titl (1929) vyštudoval architektúru v rokoch 1948 až 1952 v Bratislave na Fakulte architektúry a pozemného staviteľstva. Veľký vplyv na formovanie jeho architektonického cítenia mali profesori Emil Belluš, Vladimír Karfík, Jan E. Koula, Karel Hannauer, Emanuel Hruška, Alfréd Piffl, Jozef Chrobák a Eugen Kramár. Štúdium si rozšíril na majstrovskej škole architektúry na Akadémii výtvarných umení v Prahe u profesora Jaroslava Fragnera. Ľubomíra Titla štúdium v Prahe spojilo s architektami Ferdinandom Končekom a Iľjom Skočekom.
Tvorivé partnerstvo trojice architektov sa vyvinulo už v priebehu vysokoškolského štúdia (zapájali sa spoločne do množstva súťaží) spomínané štúdium v Prahe ho ešte upevnilo. Aj keď Ľubomír Titl tvoril aj samostatne, ťažisko jeho celoživotného diela predstavujú diela, ktoré vznikli najmä v spolupráci so spomínanými kolegami. V projektovej praxi sa zaoberali širokým spektrom úloh. Koncipovali veľké obytné súbory Ružinov a Dúbravka v Bratislave, projektovali obytné budovy, navrhli hotelové a rekreačné zariadenia, administratívne a spoločenské budovy. Venovali sa i obnovám historických pamiatok a prácam v historickom prostredí miest.
Tvorba Ľubomíra Titla čistým rukopisom odkazuje na tradíciu funkcionalizmu. Jeho dielo ho nepochybne radí k popredným autorom našej modernej architektúry. Jeho osobnosť výrazným spôsobom ovplyvnila architektúru na Slovensku aj formovaním nastupujúcej generácie kolegov. V prostredí ich ateliéru nadobudli praktické skúsenosti mnohí autori, ktorí neškôr sami získali viaceré popredné ocenenia. Ľubomír Titl v rokoch 1994 až 1996 pôsobil ako dekan Fakulty architektúry STU v Bratislave. V priebehu tvorivej kariéry získal množstvo ocenení vrátane Ceny Dušana Jurkoviča, ceny ZSA a štátneho vyznamenania „Za vynikajúcu prácu“.
V roku 2016 bolo celoživotné dielo Ľubomíra Titla s kolegami Iľjom Skočekom a Ferdinandom Končekom ocenené Cenou Emila Belluša. Pri tejto príležitosti sme prezentovali katalóg, ktorý poskytuje súhrnný prehľad diela tejto ikonickej trojice. Editorkami katalógu sú Katarína Andrášiová a Nina Bartošová. Môžete si ho prelistovať vo forme ISSUU:
Fotografie vybraných diel:
Pri príležitosti prebarania ceny Emila Belluša v roku 2016 sa nám podarilo zachitiť aj krátky príhovor Ľubomíra Titla (od 6. minúty):