Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Ján Bahna - výrazný predstaviteľ slovenskej architektúry poslednej štvrtiny XX. a začiatku XXI. storočia sa narodil 8. apríla 1944 v Pukanci v okrese Levice. Fakultu architektúry a pozemného staviteľstva SVŠT absolvoval v roku 1967 u prof. J. Lacka. V štúdiu pokračoval na VŠVU u prof. V. Vilhana, ktorú absolvoval v roku 1970. V rokoch 1970 - 1988 pôsobil najprv v ateliéri I. Matušíka na ŠPÚO, neskôr sám viedol ateliér na PÚOCR. Od roku 1990 pôsobil ako docent na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave - vedúci ateliéru, od roku 2010 ako profesor a súčasne viedol vlastný ateliér.
Ťažisko tvorby Jána Bahnu sa nachádza v Bratislave. Pre jeho tvorivú dráhu je charakteristická vnímavosť k aktuálnym medzinárodným podnetom. Jeho prvé práce sú zviazané s neskorou modernou. Neskôr ako jeden z prvých na Slovensku uplatnil vo svojich dielach myšlienky postmoderny. Na túto tému publikoval rad odborných článkov. Významnou fázou jeho tvorby sú deväťdesiate roky, keď navrhol niekoľko bankových budov a rekonštruoval viaceré funkcionalistické stavby.
Ján Bahna bol od roku 1987 členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov, od roku 1989 členom Spolku architektov Slovenska a od roku 1993 členom Komory architektov Slovenska. Istý čas pôsobil ako prezident Spolku architektov Slovenska, Člen redakčnej rady časopisu Projekt. Bol členom viacerých medzinárodných porôt a kurátor putovnej výstavy slovenskej architektúry 1900 - 2003.
Väčšinu významných diel nájdeme v Bratislave. Sú to najmä bankové, obchodné a obytné stavby, rekonštrukcie historických objektov i medzivojnovej architektúry. Medzi najznámejšie realizácie patrí Budova centrály Všeobecnej úverovej banky na Mlynských Nivách (1996), Vládny salónik na Letisku Bratislava (1973), bratislavská Vila Linea (2002), alebo Univerzitná knižnica v Bratislave (2005).
Vybrané ocenenia:
Cena Dušana Jurkoviča 1997, Cena ZSA 1984, Cena primátora Bratislavy, Cena Predsedu Národnej rady Slovenskej republiky
Vybrané výstavy:
Bienale Architektur Venedig 1991, AA Atelier Viena 1996, UIA kongres Barcelona, Peking, Berlin, Impulse und Reflexion - Viena, München, Zurich, Spittal an der Drau, Jurkovičova cena - Praha, Budapešť
Vybrané publikácie:
M. Dulla Bratislava, Meritum 1996; M. Dulla, H. Moravčíková, Architektúra Slovenska v 20. storočí; Impulse und Reflexion - A. Pustet Verlag, Viena, Katalog 2003; World Atlas of Architecture - Phaidon, London 2004; Brick 04 - Calwey, Mnichov; Časopisy: Architectur Actuell, Architecture d´aujourdhui n.351, Architektur and Bauforum 23/2003; Bauwelt 45/03, Werk, Bauen und Wohnen 5/2004; Baumeister 7/04, Architektura ČR, Stavba, Projekt, Arch...
Obraz stále vitálneho J. M. Bahnu, ako sprievodcu jeho vlastnými stavbami ponúka polhodinová snímka, ktorá vznikla v rámci dokumentárneho seriálu IKONY. Bahna s nadhľadom komentuje súčasný stav svojich diel a zamýšla sa nad súčasným obrazom (nielen) slovenskej architektúry.