Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Realizácia ateliéru Mobius Architekci, ktorý vedie oceňovaný architekt Przemek Olczyk. Rovesník Roberta Konieczneho patrí medzi generáciu poľských architektov, ktorí sa pravidelne objavujú na stránkach zahraničných publikácií. Dnes predstavíme jednu z jeho posledných realizácií.
Pozemok na samote je súčasťou rovinatej krajiny Varmsko-mazurského vojvodstva na severe Poľska. Veterné prostredie a prirodzený terénny zlom v severnej časti parcely do značnej miery určili výsledný architektonický koncept. Ústredným prvkom návrhu je obostavané átrium, chránené zo všetkých strán pred nepriazňou počasia.
Kontext a architektúra
Dom s úžitkovou plochou 580 m2 využíva prevýšenie terénu. Stropná doska prízemnej časti nadväzuje na hornú hranu svahu, zelená strecha je bezprostredným pokračovaním prírodnej krajiny. Svah, spadajúci do átria z východnej strany, je využitý ako amfiteátrové sedenie. Transparentná fasáda dennej časti, ktorá vypĺňa severné krídlo pôdorysu, umožňuje nerušené výhľady smerom na jazero. Pri pohľade z átria sú tak zachované dôležité pohľadové osi.
Protikladom transparentného ortogonálneho prízemia je nočná časť domu, situovaná pod zatrávnenou sedlovou strechou. Zo západnej strany pôsobí poschodie opäť ako prirodzené pokračovanie krajiny. Spojitá zelená plocha je prerušená líniou schodiska, ktorá zároveň prepája úroveň átria so zvyškom záhrady. Vertikálna komunikácia je presvetlená svetlíkom, ktorý “pretína” hrebeň strechy. Presklené štítové steny s predsadenými lamelami odkazujú podľa slov architekta na štíty varmsko-mazurských ľudových stavieb, ktoré sú často zdobené latovaním usporiadanými do rôznych vzorov.
Konštrukčné riešenie
Železobetónová stropná doska, prestrešujúca prízemie, je vynesená na oceľových stĺpoch s kruhovým prierezom. Nosnú funkciu preberajú v kontakte s terénom monolitické steny (časť južného krídla). Väčšinu obvodového plášťa na úrovni prízemia tvoria presklené plochy. Hliníkové rámy, vrátane rozmerných posuvných segmentov sú zasklené izolačným trojsklom. Konštrukciu krovu nočnej časti, so sklonom 45 stupňov, pokrýva pôdny substrát extenzívnej zelenej strechy.
Materiálové riešenie
Prevládajúcim materiálom, ktorý definuje stavbu zo strany exteriéru sú cemento-kompozitné fasádne panely Swisspearl Largo Carat Black Opal 7020 R hrúbky 8 mm. Jemná sivá textúra korešponduje s betónovými povrchmi terás, exteriérového schodiska, alebo žulovou dlažbou. Spomínané fasádne panely dopĺňa na viacerých plochách obklad z hliníkového plechu, upravený práškovou farbou.
Podklady: Swisspearl, Mobius Architekci
Použité materiály: cemento-kompozitné fasádne panely Swisspearl Largo Carat Black Opal 7020 R