Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. jún 2019
2
2561

Quadrant House, Poľsko

Dom s pohyblivou terasou.
Quadrant House, Poľsko
Autori: Robert KoniecznySpolupráca: Marcin Harnasz, Mariusz Pawlus, Marcin Króliczek, Grzegorz Ostrowski, Justyna GórnicaPlocha pozemku: 1679 m2Podlažná plocha: 558 m2Obostavaný objem: 2802 m2Návrh: 2013 - 2015Realizácia: 2015 - 2018Adresa: PoľskoPublikované: 25. august 2019

Architekt Robert Konieczny sa stane členom L'Académie d'architecture. Počas slávnostného stretnutia, ktoré sa uskutoční 12. septembra o 18.30 v Paríži, bude poľský architekt Robert Konieczny prijatý medzi členov francúzskej Akadémie architektúry (Académie d'architecture). 

Je to potešiteľná udalosť aj z regionálneho hľadiska. Architekti z blízkeho okolia sa nestávajú často členmi podobných prestížnych inštitúcií.

"Sused" Robert Konieczny tak rozšíri skupinu zahraničných architektov, ktorým sa dostalo podobnej pocty. Medzi nich patria okrem iných aj Tadao Ando, Santiago Calatrava, Norman Foster, Massimiliano Fuksas, Jacques Herzog, Fumihiko Maki, Pierre De Meuron, Ieoh Ming Pei, Renzo Piano, Richard Rogers alebo Alvaro Siza. Ceremoniálu udelenie členstva bude predchádzať prednáška nového člena, ​​ktorý bude hovoriť o kľúčových projektoch katovického ateliéru KWK promes a uvedie ich do kontextu poľskej a svetovej architektúry.

V tomto kontexte predstavujeme jednu z posledných realizácií ateliéru Roberta Konieczneho - Quadrant House

Mnoho vecí vnímame ako konštantu. Nemennú skutočnosť. Až kým sa niekto neopýta "prečo?", a nezačne s týmito, na prvý pohľad nemennými vecami, narábať podľa nových pravidiel. V prezentovanom prípade "postrčila" architekta k variabilnému konceptu rodinného domu požiadavka investora. Premennou je pohyblivý element terasy.

Foto: Jaroslaw Syrek
Foto: Jaroslaw Syrek
Foto: Jaroslaw Syrek

Problematiku preslnenia rieši každý architekt. Robert Koniezcny ju uchopil spôsobom jemu vlastným, neuspokojil sa s bežným prístupom k problému. Východiskom bola požiadavka, ktorá zaznela vo vzájomných dialógoch s investorom: "jednoduchý, preslnený dom, ktorý by bol schopný reagovať na pohyb slnka."

Architekt zúročil svoje predchádzajúce skúsenosti s "pohyblivými domami". V návrhu rozvinul koncept do funkčnej podoby, ktorú zhmotnil v prezentovanej realizácii. 

Foto: Jaroslaw Syrek

Rodinný dom vyrástol na predmestí, ako súčasť novej, heterogénnej zástavby. 

Situácia,
Situácia,autor: KWK Promes

Základnú hmotovú koncepciu najlepšie približujú nasledovné schémy:

Koncept,
Koncept,autor: KWK Promes

Východiskom výslednej kompozície je jednoduchý pravouhlý kváder. Jeho segment - prízemnú časť autor otočil rovnobežne s ulicou, aby tak získal čo najviac súkromia. Do priestoru, ktorý vznikol "vyrezaním" otočenej časti umiestnil obývaciu izbu, nad ktorou sa nachádza súkromná zóna. V časti paralelnej s ulicou vznikla "SPA zóna". Spolu (tieto na seba kolmé časti) uzatvárajú súkromnú časť záhrady. 

Pôdorys prízemia,
Pôdorys prízemia,autor: KWK Promes

Automatizovaný pohyb terasy sa podriaďuje aktuálnej polohe slnka. Odtiaľ pochádza aj názov domu, ktorý odkazuje na kvadrant (astronomický prístroj na meranie zenitových vzdialeností hviezd). Sledovanie pohybu našej najbližšej hviezdy - Slnka sa premieta do aktuálnej polohy terasy. Počas leta zabezpečuje čo najviac tieňa. Terasa sa pripája k najvhodnejšiemu priestoru (SPA, alebo obývacia izba). Naopak, otvorená poloha v zimných umožňuje preslnenie obytných priestorov. 

Pôdorys poschodia,
Pôdorys poschodia,autor: KWK Promes

Stavebník preferoval jednoduchý, na pohľad elementárny dom s plochou strechou. Miestna regulácia však predpisovala použitie sedlovej strechy. Výsledkom je neobvyklé riešenie, ktoré definuje charakteristickú formu objektu. Zo strany ulice môžeme vnímať šikmú štítovú stenu a siluetu strechy, ktorá postupne prechádza k vodorovnej hrane zadnej fasády. 

Pohľady,
Pohľady,autor: KWK Promes

Monolickú železobetónovú konštrukciu domu dopĺňa drevený krov. Fasáda je omietnutá bledosivou exteriérovou omietkou Sto. Obdobné farebné spektrum prevláda aj v interiéri. Na stenách, stropoch aj podlahách. Za pozornosť stojí bezrámové posuvné zasklenie, ktoré bolo vyvinuté ako prototyp pre túto stavbu. Podobnou výzvou bola realizácia mechanizmu pre pohyblivú terasu. Automatický režim zahŕňa bezpečnostný mechanizmus pre zastavenie pohybu pri kolízii s prekážkou. Samozrejmosťou je v prípade potreby aj ručné ovládanie.

Dom nie je zaujímavý iba pre svoje technické riešenie. Elementárna forma je zvýraznená monochromatickým stvárnením. Celkový dojem dotvárajú precízne detaily. Zvolené zasklenie, oplotenie domu, či skoro neviditeľný vstup do objektu a garážová brána.

Foto: Olo Studio
Foto: Olo Studio
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Olo Studio
Foto: Olo Studio
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Olo Studio
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Juliusz Sokołowski
Foto: Olo Studio
45676
Youtube

V krátkosti o autorovi:

 

Podľa počtu medzinárodných ocenení je ateliér Roberta Konieczneho jeden z najúspešnejších v strednej Európe. V poslednom desaťročí bola pozornosť významných médií venujúcich sa architektúre sústredená takmer vždy na západ od nás. Takisto sem smerovali aj všetky významnejšie ocenenia (napríklad EU Mies Award). Zástupcovia z východnej časti kontinentu boli uvádzaní skôr ako osamotené výnimky či kuriozity pre ilustráciu. Toto v posledných rokoch prestáva platiť, aj vďaka generácii talentovaných architektov, kam patrí aj R. Konieczny.

Najvýznamnejším momentom návrhového procesu je v podaní ateliéru KWK Promes hľadanie dobre uchopiteľného konceptu. Priestorové riešene, forma aj funkcia navrhovaného objektu, materiály a tiež detaily vychádzajú zo silnej základnej idey. Niekedy sa jedná o jednoduchý kubický tvar, inokedy o organickú až amorfnú formu. Výsledok vždy vyplýva priamo z počiatočnej koncepcie, ktorá určuje konštrukčné princípy celku. Takáto architektúra nie je tendenčná a nepodlieha aktuálnej móde. "Prestaňme architektúru estetizovať. Nebude formálna, ale logická a pochopiteľná", proklamuje svoj prístup autor.

 

Do pozornosti dávame napríklad vlastný dom architekta, alebo viacero realizácií a projektov, ktoré sme publikovali na našich stránkach (súvisiace články pod týmto príspevkom). 

Podklady: KWK Promes

Poloha diela

Robert Konieczny

Súvisiace články

Sto Slovensko, s.r.o.SKStavať zodpovedne
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím