Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Ako vyzerá funkčná škola a škôlka? U nás a našich západných susedov sa nazbieralo viacero projektov v rôznych fázach návrhu a realizácie. Dnes predstavíme "zabehnutý" a kvalitný príklad z chorvátskeho hlavného mesta.
Nová základná a materská škola slúži deťom z päťtisícovej spádovej oblasti Kajzerica. Zóna na južnom brehu rieky Sáva je súčasťou rozsiahlej mestskej časti Novi Zagreb, ktorá podobne ako Petržalka tvorí osobitý celok v rámci metropoly. Paralely s bratislavským sídliskom možno nájsť vo viacerých smeroch. Urbanizmus zóny s prevládajúcimi obytnými blokmi z rokov 1945 až 1990 sa vyznačuje dobrým dopravným spojením s centrom mesta a dostatkom zelene vo vnútroblokoch a bezprostrednom okolí. Rozsiahla revitalizácia oblasti prebieha od roku 2000, kedy štruktúru s prevažujúcou funkciou bývania vo väčšej miere dopĺňa potrebná občianska vybavenosť.
Medzi realizácie, ktoré doplnili kriticky chýbajúcu infraštruktúru patrí aj spomínaný areál školy a materskej školy z dielne záhrebského ateliéru Sangrad + AVP. Školský areál, realizovaný na základe víťazného návrhu z verejnej architektonickej súťaže, zaznamenal silný ohlas nielen na domácej pôde. Vedran Pedišić, Emil Špirić, Erick Velasco Farrera a Jose Nunez Andrade si rok po dokončení projektu prevzal obe najdôležitejšie domáce architektonické ceny s viac ako šesťdesiatročnou tradíciou (Cenu Vladimira Nazora, ktorú udeľuje chorvátske ministerstvo kultúry a Cenu Viktora Kovačića, za ktorou stojí Združenie chorvátskych architektov).
Pozemok, ktorý vyhradilo mesto pre výstavbu školského areálu leží na rozhraní všadeprítomnej severo-južnej mriežky obytných blokov a šikmou osnovou nízkopodlažnej zástavby na brehu rieky. Bezprostredná prítomnosť vodného toku a vysoká hladina spodnej vody výrazne ovplyvnila architektonický a prevádzkový koncept stavby. Ako dôležité východisko uvádzajú autori tiež špecifické prostredie s vrstvou aluviálnej pôdy, ktorá tvorí ideálne prostredie pre tunajšiu zeleň.
Triedy zdvihnuté nad úroveň terénu odhmotňujú parter a začleňujú život v areáli do okolitého prostredia. Dôsledné členenie prevádzky do menších blokov podporuje čitateľnosť a otvorenosť konceptu. V letných mesiacoch vytvára stavba útočisko pred teplou klímou metropoly. K príjemnému tieňu v exteriéri a v podlubiach sa pridáva tepelná zotrvačnosť masívnych betónových konštrukcií. Všetky stavebné celky, s výnimkou telocvične sú zhotovené ako štandardný monolitický skelet.
Výsledné architektonické riešenie do značnej miery určuje zvolené materiálové riešenie obvodového plášťa. Vláknocementové fasádne dosky Swisspearl vo farbe opal black tvoria zjednocujúcu vrstvu pri pohľade z exteriéru. Zvolené riešenie podčiarkuje striedanie formátu fasádnych dosiek a ich perforácia. Raster kruhových otvorov ukrýva okná obslužných celkov. Fasáda ožíva najmä vo večerných hodinách, kedy cez ne prúdi svetlo do exteriéru. Protiklad ku kompaktným fasádam materiálovo zjednotených blokov tvorí bohaté presklenie orientované k výhľadom a do vnútrobloku.
Kompaktné bloky učební uvoľňujú veľkú časť pozemku pre ihriská a v duchu posledných tendencií aj pre verejne prístupné športoviská a zelené plochy.
Areál školy definujú dva funkčné celky: telocvičňa, ako jediná siahajúca do suterénu a bloky učební zdvihnuté nad úroveň terénu. Oba celky prepájajú spoločné vstupné priestory na úrovni prízemia so samostatnými vchodmi do jednotlivých celkov.Navrhnutá organizačná štruktúra vytvára priestor a flexibilitu pre zmeny v budúcnosti.
Fyzicky oddelená budova materskej školy funguje ako samostatný prevádzkový celok s vlastnými vchodmi a vnútornými väzbami. Zároveň ťaží z možnosti využitia spoločných priestorov v ťažisku pozemku.
"Všetky priestorové celky sú riešené štandardne, s využitím efektívnej konštrukčnej sústavy a primeraným výberom finálnych materiálov. Stavby z verejných zdrojov nie sú vhodným miestom pre autorskú exhibíciu. Aj s využitím obvyklých prostriedkov sa dá dosiahnuť kvalitný výsledok," dodávajú na záver autori.
Podklady: Swisspearl, Sangrad + AVP
Použité materiály: cemento-kompozitné fasádne panely Swisspearl Largo Carat Black Opal 7020 R