Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
V Krakove prebehla medzinárodná architektonická súťaž vyhlásená slávnou galériou moderného umenia Bunkier Sztuki (bunker umenia), ktorá sa nachádza v historickom centre mesta. Cieľom súťaže bolo nájsť najvhodnejšie riešenie pre plánovanú reorganizáciu a rozšírenie výstavných priestorov. Budova zo šesťdesiatych rokov je ojedinelý a hodnotný zjav v zástavbe Krakovského starého mesta. Obľúbená galéria, ktorá ťaží z blízkosti mestského parku Planty je jedným z hŕstky príkladov Poľského Brutalizmu. Dominantným prvkom je monumentálna fasáda “Bunkra”.
Zo 130 (!) architektonických kancelárií, ktoré sa prihlásili do súťaže bolo na základe referencií vybraných 33 kolektívov. Návrh architektonickej kancelárie KWK Promes architekta Roberta Konieczneho sa ako jediný nedržal formy nadzemnej “superštruktúry” (odporučenej v súťažných podmienkach) a ukázal alternatívu - podzemné rozšírenie existujúcej budovy.
Nový výstavný priestor je silným gestom, tak ako pôvodná budova v čase svojho vzniku. Ide o ultramoderný "stroj" venovaný prezentácii umenia. Jeho forma je úplne podriadená výstavným účelom. Využitie mechanických prvkov - pohyblivých podláh a strechy umožňuje pokryť obrovskú škálu rôznych typov výstav a podujatí čo by pri klasickom pojatí návrhu nebolo možné. Akonáhle je strecha otvorená, nový výstavný priestor je vnímateľný z perspektívy chodca, čo umožňuje interakciu galérie a okolia.
Koncept spočíva aj v rešpektovaní pôvodnej budovy galérie. Architekti sa rozhodli očistiť objekt od všetkých neskorších stavebných zásahov a obnoviť jeho pôvodnú elegantnú formu. Návrh zachováva integritu galérie a verejného priestoru, a súčasne prináša novú kvalitu a zaujímavý prvok do verejného priestoru.
Súčastný stav: v priebehu rokov bol vzhľad pôvodnej stavby výrazne zmenený početnými stavebnými úpravami. Zmenila sa podoba exteriéru aj interiéru. Najvýraznejším zásahom je “dočasné” prestrešenie vonkajšej kaviarne, ktoré tu ostalo natrvalo a zakrýva takmer celú betónovú fasádu.
Podklady: KWK PROMES
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu