Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Zdieľané pracovisko - relatívne nový typologický druh. Variabilný priestor využívaný mladými ľuďmi a kreatívnymi profesiami je často preplnený "módnymi" hernými a oddychovými prvkami. Tieto na prvý pohľad atraktívne komponenty ostávajú často bez využitia, keďže voľný čas strávený mimo pracoviska je čoraz vzácnejší. Prioritou prezentovaného architektonického riešenia je vytvorenie prostredia pre efektívnu prácu a networking. Namiesto "fancy” riešení sa architekti zamerali na prehľadnosť, ergonómiu a v neposlednom rade odolnosť pracovného prostredia.
Kontext
V centre Prahy, v administratívnej budove na nároží ulíc Na Příkopě a Panská, od jesene minulého roka sídli prvá pražská pobočka rýchlo rastúce coworkingovej siete HubHub. Autorom architektonického riešenia veľkopriestorového pracoviska je pražské Studio Perspektiv.
Východiská a koncept
Celý koncept interiéru sa odvíja od novej funkčnej náplne. Dynamicky sa meniace pracovisko prináša so sebou požiadavku na flexibilné využitie priestoru. Na rozdiel od štandardných kancelárií je coworking miestom s pestrou skladbou užívateľov. Zatiaľ čo jeden hlasno diskutuje so skupinou hostí, iný sa potrebuje koncentrovať pri stole. Kľúčovou témou projektu je preto súkromie a zdieľanie - hľadanie ich optimálneho pomeru pre každú situáciu. Výsledkom analýz je priestorová schéma, ktorá členov HubHubu podvedome sprevádza po celú dobu ich návštevy.
Prevádzka
Priamo oproti vstupu je situovaná výrazná recepcia s pultom zo žltého ťahokovu. Orientáciu zaisťujú priehľady do odlíšených pracovných zón. Zo vstupnej zóny možno vidieť zasadacie miestnosti, eventové sály, komunitné kuchyne… Počujete, kde je živo a kde pokoj.
Vnútorné átrium s terasou člení coworking na niekoľko traktov s rôznymi proporciami. Zatiaľ čo vstupná časť je navrhnutá pre freelancerov, v severozápadnom krídle s výhľadom do ulice Na Příkopě sídlia tímy a začínajúce firmy. Obe trakty sú obsluhované komunitnými kuchyňami s kompletným zázemím.
Široká škála priestorov (od telefónnych boxov, cez zasadacie miestnosti, miestností pre videokonferencie až po boardroomy) je na viac ako 2 000 m2 rozmiestnená tak, aby nikto nemal svoj cieľ vzdialený viac než pár krokov od pracovného miesta.
Udržateľnosť ako jeden z hlavných atribútov návrhu
Estetika priestoru je založená najmä na požiadavke na odolnosť a jednoduchú údržbu. “Měřítkem kvality prvků není pouze jejich estetický přínos pro celek, v prvé řadě musí posloužit. S ohledem na povahu coworku je vybavení interieru odolné a robustní. Výrazný ocelový nábytek na vyvýšeném podiu v čele s bytelnou recepcí je dimenzován na zatížení srovnatelné s provozem významných institucí či úřadů,” vysvetľujú architekti. Dobrým príkladom sú nerezové plochy kuchýň a baru v centrálnej spoločenskej zóne.
Vizuálna identita
Do popredia sa v rôznych intenzitách dostáva silná estetika HubHubu, či už formou brandových "bold" textúr a polepov, či storytellingu vtipne vloženého do dynamických ilustrácií Karolíny Strykovej. Naopak, v kanceláriách prevládajú neutrálne odtiene sivej. Atmosféru a celkovú náladu pracoviska tvoria individuálni nájomníci.
Podklady: Linka