Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Kampus najstaršej medzinárodnej školy v českej republike vyrástol v mestskej časti Nebušice v roku 1997. Škola sa v uplynulom roku rozhodla pre výrazný redizajn školskej knižnice, ktorý zverila česko-slovenskému ateliéru Studio Perspektiv. Architekti Ján Antal a Martin Stára, ktorí majú bohaté skúsenosti s realizáciou kancelárskych priestorov predstavili komplexný pohľad na moderný informačný hub, ktorý tvorí jeden z pilierov projektovo orientovanej výučby.
Pôvodná knižnica prešla výraznou zmenou - nástup digitálnych médií, 3D tlače a virtuálnej či rozšírenej reality tento proces ešte umocnil. Nosným konceptom projektu je prepojenie rôznych typov výučby do uceleného systému. Inovačné a vzdelávacie centrum zjednocuje knižnicu, študovňu a workshop s integrovaným pobytovým schodiskom. „Vďaka blízkemu vzťahu s agilným vedením školy sa nám podarilo realizovať víziu konceptu ,new learning‛. Cieľom bolo priniesť vizuálnu transparentnosť a navrhnúť vybavenie s dôrazom na rôznorodú ergonómiu detí,“ doplňujú architekti Antal a Stára.
Nielen knihy
Vďaka digitalizácii prechádzajú knižnice v posledných rokoch výraznou transformáciou. Hlavná otvorená knižničná časť tak nefunguje ako tradičná knižnica, ale skôr ako “labyrint poznania”. Svojim usporiadaním sprevádza návštevníka priestorom, ponúka mu miesto na štúdium, alebo stretnutie so spolužiakmi. Do flexibilného riešenia interiéru zapadajú knižničné regály s kolieskami a variabilným usporiadaním políc. Dôležitou témou projektu bol akustický a svetelný komfort. Akustické panely v abstrahovanom tvare papierových lietadielok dopĺňa zväčšená reprodukcia labyrintu z knihy Vtáčí snem autora Petra Sísu.
Študovňa inšpirovaná coworkingom
Otvorený priestor mezanínu, s neformálnym prostredím je koncipovaný ako čitáreň a miesto stretnutí. Architekti čerpali inšpiráciu z kancelárskych realizácií, priestor doplnili o odhlučnené call boxy. Čitáreň/študovňa - reprezentujúca neformálne prostredie je oživená priehľadom do priestoru knižnice. Najväčšia miestnosť na prvom podlaží nemá jednoznačne dedikovanú funkciu. Multifunkčný priestor môže slúžiť ako zasadačka, videokonferenčná alebo prednášková miestnosť.
Menej farieb, viac sústredenia
Za realizáciou stojí jednoduchá idea – miesto, kde spolu môžu ľudia a knihy navzájom komunikovať. „Pri návrhu sme sa sústredili na vytvorenie pokojnej atmosféry, bez rušivých prvkov, ktorá ponúka optimálne podmienky pre tento dialóg,“ dodávajú architekti. V priestore, dominujú tlmené farby a prírodné materiály. Sivá vinylová podlaha a recyklované koberce tvoria neutrálny rámec, do ktorého vstupujú prírodné materiály. Dubová dyha akcentuje pobytové schodisko, rovnakú kresbu majú akustické lamely na stenách. Svetlé farby dopĺňa pestrý mobiliár.
Návrh architektov z ateliéru Studio Perspektiv vyzdvihuje funkciu inovačného a vzdelávacieho centra ako informačného zdroja a komunitného hubu otvoreného všetkým študentom, zamestnancom aj rodičom. Príprava projektu bola koncipovaná tak, aby samotná realizácia prebiehala počas letných prázdnin. Študentom sa tak inovačné a vzdelávacie centrum otvorilo začiatkom septembra a bolo príjemným uvítaním v novom školskom roku.
Idea-Lab
Teoretickú výučbu dopĺňa školská dielňa s názvom Idea-Lab. Študenti tu môžu využívať 3D tlačiarne, CNC frézy či laserové rezačky. Priestor Idea-Labu je vizuálne prepojený s knižnicou, čo podporuje synergiu medzi vzdelaním a praxou. Rovnako ako zvyšok inovačného a vzdelávacieho centra je aj dielňa zariadená s dôrazom na flexibilitu, stoly je možné v priestore presúvať, elektrifikáciu priestoru zabezpečujú neobvyklé stropné navijaky.
Autor: Studio Perspektiv
Podklady: Artspeak, fotografie: studio Flusser