Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Pražské Studio Perspektiv navrhlo objekt v meste Planá pri Českých Budějoviciach pre holdingovú spoločnosť, združujúcu firmy z oblastí informačných technológií, mobilnej komunikácie, energetiky, automatizácie a robotizácie. Investor sa aktívne zaoberá udržateľnosťou, ktorá je prítomná vo všetkých jeho iniciatívach. “Z našeho pohledu tak nebylo pochyb o tom, že je použití konstrukce z masivních dřevěných panelů tím správným rozhodnutím,” hovoria architekti.
“Klient nás původně oslovil pouze s poptávkou řešení interiéru pro své administrativní prostory v budově, která měla být postavena z prefabrikovaných dílů. Tento návrh podle nás nereflektoval požadavek na reprezentativní sídlo rodinného holdingu. Společně jsme koncept diskutovali a dohodli se na projektu. Naším úkolem mj. i bylo, aby dřevostavba BudexHUB včetně celého areálu dostála představám o významnosti společnosti,“ vysvetľuje architekt Ján Antal.
Objekt je koncipovaný ako pasívna štvorpodlažná drevostavba, ktorá svojou výškou dosahuje povolený limit, platný v čase návrhu v Českej republike. BudexHUB sa tak radí medzi najvyššie drevené / hybridné budovy v Česku. (Pozn. red.: Momentálne toto prvenstvo podľa dostuoných údajov drží administratívny objekt Kloboucká lesní s výškou hrebeňa strechy 18 metrov. Výrazná zmena v legislatíve v závere roku 2023 posunula hranicu až do požiarnej výšky 22,5 metra, čo vytvára predpoklad pre vznik nových vysokých budov). Areál je navrhnutý tak, aby v ňom klient mohol realizovať vývoj technológií na získavanie a uchovávanie čistej energie. V súlade s tým čerpá prevádzka objektu energiu z obnoviteľných zdrojov.
Hybridnú konštrukciu stavby tvorí monolitické železobetónové jadro, na ktoré nadväzuje stenový systém z drevených CLT panelov a komôrkových stropných elementov. Oba konštrukčné materiály sú v dominantných plochách riešené ako pohľadové a vítajú používateľov stavby hneď pri vstupe do objektu.
“V rozpočtové analýze celého projektu byla důležitým prvkem udržitelnost a energetická stopa. Dřevěné konstrukce v tomto ohledu vynikají, neboť mají nejnižší uhlíkovou stopu a vznikají z obnovitelných zdrojů. Určitým parametrem pro rozhodování byla i výhoda vzniku hrubé stavby, která je v případě dřevostaveb rychlejší,” vysvetľujú autori.
Architekti umiestnili solárne panely na prístrešky nad parkoviskom, aby maximalizovali ich plochu. Ako zdroj energie pre vykurovanie a chladenie objektu primárne zabezpečujú tepelné čerpadlá napojené na geotermálne vrty. Podrobnosti o stavbe, najmä z konštrukčného hľadiska, si môžete prečítať v publikácii “Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb”, ktorú pripravilo Studio Perspektiv.
Podklady: Studio Perspektiv
Fotografie: Studio Flusser