Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. jún 2018
0
2007

Obnova bývalej filiálky rakúsko-uhorskej banky

Rekonštrukcia dôležitej historickej budovy v centre Žiliny. Stavebné zásahy do pôvodných reprezentačných priestorov historickej budovy boli minimálne, aj napriek výraznej zmene funkčnej náplne. Objekt po obnove slúži ako moderné kancelárske a coworkingové centrum. Zvonka opäť vynikla pôvodná výzdoba a detaily.
Obnova bývalej filiálky rakúsko-uhorskej banky
Autori: Mgr. art. Matúš Marček, Ing. Mgr. art. Radoslav JankovičInvestor: Reinoo CoworkingInvestičný náklad: 2 350 000,. €Návrh: 2013 - 2015Realizácia: 2015 - 2017Adresa: Legionárska 221/1, Žilina, SlovenskoPublikované: 14. jún 2018

Budova banky stojí na Legionárskej ulici, v kontexte s ďaľšími významnými historickými budovami v centre mesta. V blízkosti sa nachádza neologická synagóga - dielo Petra Behrensa, nedávno zrekonštruovaný Rosenfeldov palác, či secesná budova Vysokej školy dopravnej. Spomínané objekty postupne prešli rekonštrukciou a boli prispôsobené novému využitiu. Na malom priestore vzniklo reprezentatívne centrum s novými, inovatívnymi a kultúrnymi funkciami. Zrekonštruovaná banka je jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Foto: Lukáš Macek
Foto: Lukáš Macek

História

Bývalá filiálka Rakúsko-Uhorskej Banky je najstaršou samostatne stojacou budovou finančnej inštitúcie v Žiline. Objekt navrhol v roku 1912 v neoklasicistickom slohu jeden z najvýznamnejších architektov Uhorska Jozef Hubert (bratislavský rodák pôsobiaci v Budapešti). Stavba je dokladom dobrej úrovne miestnych staviteľov a kvality umeleckého remesla na prelome 19. a 20. storočia. Po roku 1918 patrila budova filiálke Národnej banky Československej. Tesne pred druhou svetovou vojnou bola nadstavaná o ďaľšie podlažie, v ktorom boli byty zamestnancov. Po vojne budova ďalej slúžila svojmu účelu. V posledných rokoch pred rekonštrukciou bola budova banky uzavretá a nevyužívaná.

Do dnešných dní sa zachovalo množstvo umelecko-remeselných detailov. Napríklad pôvodné štuky, kamenárske prvky (schodisko), kované zábradlia, dverové a okenné výplne. Monumentalitu budovy zvýrazňuje symetricky členená fasáda s výraznou tektonikou. Kompozícii dominuje hlavný vstup v strednom osovom rizalite. Celkový dojem je umocnený monochromatickým riešením fasády.

Foto: Lukáš Macek
Foto: Lukáš Macek

Súčasnosť

Dôvodom stavebných úprav a modernizácie bolo zníženie energetickej náročnosti, morálne, aj fyzické opotrebovanie objektu a a jeho prispôsobenie novej funkcii. Stavebné zásahy do pôvodných reprezentačných priestorov historickej budovy banky sú minimálne. Úpravy sa týkali hlavne otvorených coworkingových miestností.

Po pamiatkovom výskume a zdokumentovaní stavu objektu bolo rozhodnuté o reštaurovaní a celkovej obnove fasád, strechy, výplní otvorov, a pôvodných prvkov v interiéri. Architekt mal za úlohu okrem návrhu komplexného architektonického a dispozičného riešenia aj úpravy exteriéru.

Ostali zachované oba vstupy do budovy, ktoré doplnila rampa pre imobilných z dvorovej časti. V suteréne pribudli hygienické miestnosti pre návštevníkov a stavebné práce boli rozšírené o čiastočnú sanáciu zvlhnutého obvodového muriva. Na nadzemných podlažiach sú flexibilne usporiadané kancelárie, kaviareň, coworkingové a eventové priestory. Napriek modernému zariadeniu pracovísk ostáva aj v kanceláriách dominantným prvkom pôvodná stavebná esencia. Honosný „bankový“ charakter stavby ostal zachovaný, pričom sa podarilo vyzdvihnúť jeho historickú hodnotu.

Foto: Lukáš Macek
Foto: Lukáš Macek
Foto: Lukáš Macek
Foto: Lukáš Macek
Žilinská banka na dobovej fotografii.
Žilinská banka na dobovej fotografii.Foto: archív autorov

Podklady: Matúš Marček

Poloha diela

Mgr. art. Matúš Marček
Ing. Mgr. art. Radoslav Jankovič

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím