Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Coworking Přístav, Praha

Dynamický pracovný priestor v interiéri bývalej stolárskej dielne.
Diela
Red 412.01.2019
9121+12
Coworking Přístav, Praha
Autori: Ing. arch. Jakub Heidler, Ing. arch. Jan Kačer, Ing. arch. Vojtěch Rýzner, Ing. arch. Kateřina StiehlováSpolupráca: Sandra Beštáková, Zdeněk Bezdíček, Jiří Dvořák, Petr Jandák, Lucie Kanderová, Michal Rouha, Pavlína Weissová, Jiří Weiss, Pavel ZezulaPodlažná plocha: 300 m2Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2018 - 2018Adresa: Přístavní 1315/7, Praha, Česká republikaPublikované: 12. január 2019

Zdieľané pracovisko - relatívne nový typologický druh, ktorý vídame čoraz častejšie. Variabilný priestor využívaný mladými ľuďmi a kreatívnymi profesiami znesie väčšiu mieru hravosti a experimentu ako kancelárie formované korporátnou vizuálnou identitou. Aj preto ide často o konverziu bývalých industriálnych objektov, kde je istá miera provizória adekvátna. Atmosféra a kvalitné využitie priestoru sú dôležitejšie ako dokonalé biele steny.

Oceňujeme, že prezentovaný priestor neskĺzol k často vídanej snahe o preplnenie interiéru módnymi hernými a oddychovými prvkami. Tieto na prvý pohľad atraktívne komponenty ostávajú často bez využitia, keďže voľný čas strávený mimo pracoviska je čoraz vzácnejší. Prioritou je produktívny networking, efektívna práca a spolupráca. Namiesto “fancy” riešení sa architekti zamerali na prehľadnosť a ergonómiu pracovného prostredia.

Foto: Michael Tomeš

Do stavebnej podstaty industriálnej budovy zasiahli architekti minimálne, Ľahké deliace konštrukcie z transparentného polykarbonátu umožňujú vnímať bývalú výrobnú halu ako celok, napriek tomu však zabezpečujú adekvátne členenie pracoviska. Dôležitý je všadeprítomný dostatok prirodzeného svetla. Jednoduchá ortogonálna geometria a prírodná neutrálna farebnosť je doplnená decentnými farebnými akcentami. Celý koncept  interiéru sa odvíja od novej funkčnej náplne. Na rozdiel od štandardných kancelárií je coworking miestom s pestrou skladbou užívateľov. Dynamicky sa meniace pracovisko prináša so sebou požiadavku na flexibilné využitie priestoru.

Pôdorys
PôdorysStudio Reaktor

Projekt bližšie predstavia architekti zo Studia Reaktor:

Přístav je místem pro zakotvení kreativních řemesel. Sdružuje odvážné podnikavce, kteří se vydali vzhůru obtížným výzvám a neprobádaným horizontům. Vytváří zázemí před bouřlivým oceánem  klientských změn a neproplacených faktur. Ať jsi architekt, stavař, grafik nebo designér, všechny zbloudilé kreativní duše jsou zde vítány.

Foto: Michael Tomeš

Původně truhlářská dílna umístěna poblíž Holešovického Přístavu byla ponechána v industriálním vzhledu. Obsah se však proměnil na sdílený přístav tvůrčích jednotlivců a podnikavých lodí. Po vstupu můžeme přehlédnout celou halu, která je podél oken rozdělena na menší kóje. Zde kotví kreativní kormidelníci. Vestavěné příčky jsou makrolonové, propouštění do hloubky podpalubí dostatek světla. Po dlouhém molu je možné se pohybovat na longboardu, skládacím kole.

Velké množství kapitánů na jedné palubě se mnohdy nevyhne vzniku ponorky. Stačí však vyklopit repasovaná průmyslová okna a přístavní halu provětrat. Materiály zůstaly v původní, surové podobě, stropy a podlaha se vyspravily tmelem. Stěny posádka vymalovala, kam až dosáhla. Průhled halou  je podpořen osou průmyslových lamp, jenž lemují zavěšené kokedamy (poznámka redakcie: ide o rastlinu v guľatom bale zeminy, ktorý je obalený machom).

Foto: Michael Tomeš

Pod jediný světlík v prostoru jsme umístili ostrov, kde popíjíme kávu a sdílíme zážitky z dalekých cest. Úložné prostory tvoří kovové regály, nábytkové trupy jsou navrženy z voděodolné překližky, kabeláž zůstala pohledová. Plavíme se na jedné lodi, sdílíme zázemí kotviště plné nápadů a tvůrčích myšlenek. Kdo sdílí, daleko dopluje.

Foto: Michael Tomeš
Foto: Michael Tomeš
Foto: Michael Tomeš
Foto: Michael Tomeš
Foto: Michael Tomeš

Vizualizácie návrhu:

Vizualizácia
VizualizáciaStudio Reaktor
Vizualizácia
VizualizáciaStudio Reaktor
Vizualizácia
VizualizáciaStudio Reaktor

Podklady: Studio Reaktor

Poloha diela

Ing. arch. Jakub Heidler
Ing. arch. Jan Kačer
Ing. arch. Vojtěch Rýzner
Ing. arch. Kateřina Stiehlová

Súvisiace články

Vložené
7. január 2019
1
912
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím