Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Od posledného pohrebu uplynulo už viac ako šesťdesiat rokov. Miesto pustlo a jednotlivé náhrobné kamene sa strácali pod nánosom vegetácie. Krádeže v uplynulých rokoch zapríčinili zánik vstupnej brány aj niektorých náhrobkov... Logickým zámerom mesta preto bola kultivácia areálu a prístupovej cesty, ktorá viedla k vytvoreniu dôstojného miesta pre zastavenie, odpočinok a zamyslenie.
Přes svoji neudržovanost, anebo možná právě pro ni, si místo zachovalo neskonalý půvab. Koncept řešení revitalizace pracuje s myšlenkou zachycení procesu zániku bez ambice na doslovnou obnovu původního uspořádání hřbitova nebo naopak zahlazení zbytků hrobů.
“Samotná revitalizace hřbitova je založená na propojení torzovitého charakteru původních prvků s návratem důležitých atributů ztvárněných současnou formou. Podstatnou složkou návrhu je specifický přístup k vegetaci - její kultivace, obnova a způsob údržby,” vysvetľujú architekti. Súčasťou projektu bola revitalizácia ovocnej aleje pozdĺž prístupovej cesty, ktorá sa napája na komunikáciu spájajúcu obce Kunčí a Orel. Nanovo stvárnené je aj predpolie pietneho miesta s priestorom pre odpočinok.
Prvá zmienka o dedinke Kunčí, ktorá sa stala súčasťou mesta Slatiňany, pochádza z roku 1512. Obec leží v rovinatej krajine, je obklopená poľnohospodárskou pôdou a lesmi.
Evanjelický cintorín, vzdialený necelý kilometer severne od centra obce, bol založený v roku 1786. Je typickým zástupcom evanjelických cintorínov, vznikajúcich na území Rakúsko-Uhorskej monarchie po vydaní tolerančného patentu v roku 1781. Výstavba evanjelických cintorínov, hoci v tom čase už povolená, prebiehala spravidla mimo obce. Cintoríny boli situované do vzdialených miest, na hranicu katastrálnych území, rovnako ako v prípade cintorína Kunčí.
"Uvědomujeme si křehkost místní atmosféry, proto jsme k návrhu přistoupili s cílem posílení a doplnění kulturně-historických a krajinotvorných vazeb," ozrejmujú autori, ktorí vnímajú potenciál obnovy v niekoľkých rovinách:
Technické informácie
Dôležitou úlohou v procese revitalizácie bolo nájsť technické a materiálové riešenia, ktorá nezníži autenticitu miesta a zaistí jednoduchú prevádzku a údržbu.
Revitalizácia je tvorená súborom úprav a zásahov, ktoré možno zhrnúť do nasledujúcich okruhov:
Podklady: Med Pavlík architekti